Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 22/2019, str. 8

Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

O jedność ruchów charyzmatycznych

Z udziałem ponad 30 tys. osób odbyło się 18 maja br. 24. Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. Poprzedził je 8. Kongres Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej i Środowisk Ewangelizacyjnych „Charis, czyli strumień łaski”, który odbywał się w dniach 16-18 maja br. w częstochowskiej Hali Sportowej Arena.

Tematem tegorocznego spotkania była jedność wszystkich ruchów charyzmatycznych. Decyzją papieża Franciszka przy Stolicy Apostolskiej powołana została instytucja „Charis”, która zajmuje się koordynowaniem ruchów odnowy charyzmatycznej na całym świecie. Rozpocznie ona działalność 9 czerwca br., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. – „Charis” to nie będzie nowa struktura, ale koordynacja grup charyzmatycznych – wyjaśnił ks. Sławomir Płusa, przewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym. – Papież zaprasza do „Charis” wszystkich, którzy utożsamiają się z chrztem w Duchu Świętym, z ewangelizacją i z ekumenizmem.

Reklama

W czasie czuwania pielgrzymi słuchali konferencji, włączali się we wspólne modlitwy i śpiewy. Wysłuchali także listu bp. Bronisława Dembowskiego, przez wiele lat delegata Episkopatu ds. Odnowy w Duchu Świętym, który co roku przybywał na te jasnogórskie spotkania. W tym roku po raz pierwszy nie mógł być obecny, ale przesłał list z wyrazami jedności w modlitwie. Ks. Andrzej Grefkowicz, egzorcysta, działający od wielu lat w Odnowie, mówił o początkach i wyzwaniach na przyszłość. Artur Skowron, odpowiedzialny za inicjatywę Młodzi-Młodym, opowiedział o ewangelizacji ukierunkowanej na młodych, a gość specjalny kongresu – Michelle Moran z Anglii, była przewodnicząca Międzynarodowej Służby Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, która pracowała nad statutem „Charis”, przedstawiła założenia tej inicjatywy.

Punktem centralnym dorocznego czuwania była Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski z Wrocławia, od wielu lat związany z katolicką Odnową w Duchu Świętym. – Przyjechaliśmy tutaj, aby napełnić serca, aby napełnić myśli, aby odnowić siły, przyjechaliśmy tutaj, aby otwierać się na Ducha Świętego – powiedział w homilii.

Śpiewy przez cały dzień animował zespół „Poczekalnia Pana Boga” z Chmielnika w diecezji kieleckiej.

* * *

Krótko

Reklama

17-19 maja br. 24. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego zainaugurowała obchody jubileuszu 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

18 maja br. przybyła 30. Pielgrzymka Pracowników Telekomunikacji, z udziałem ok. tysiąca osób. Na pamiątkę jubileuszowego pielgrzymowania pracowników tej grupy zawodowej na Jasną Górę na dziedzińcu przed Kaplicą Matki Bożej wmurowana została pamiątkowa płyta. – Każdy z nas niesie tu intencje związane z osobistymi przemyśleniami oraz tę o pomyślność naszej firmy. A firma to ludzie. Bardzo ważna jest dla nas ta coroczna wizyta na Jasnej Górze – podkreślił Jacek Kowalski, członek Zarządu ds. Zasobów Ludzkich Orange Polska.

18 maja br. na Jasną Górę przybyła Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. W spotkaniu uczestniczyli kawalerowie i damy w specjalnych strojach wraz z rodzinami, a także wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej, podopieczni, darczyńcy oraz sympatycy związku. Obecny był bp Andrzej Dziuba, naczelny kapelan Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, oraz Jerzy Baehr, prezydent związku.

19 maja br. przybyła 31. Pielgrzymka Kupiectwa. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się przedstawiciele zrzeszeń kupieckich wraz z pocztami sztandarowymi – w sumie kilkaset osób. Obecny był Tadeusz Zagórski – prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług w Warszawie.

19 maja br. odbyła się jubileuszowa – 20. Pielgrzymka Bibliotekarzy. Mszy św. przewodniczył ks. Henryk Olszar, duszpasterz bibliotekarzy.

www.jasnagora.com

2019-05-28 13:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Rocznica sowieckiej agresji na Polskę w Jarosławiu

2021-09-21 10:32

Henryk Grymuza

Na placu przed Kolegiatą.

Na placu przed Kolegiatą.

Każda rocznica sowieckiej agresji na Polskę wzrusza do głębi serca Polaków, czego przykładem były uroczystości zorganizowane w Jarosławiu. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz, wojska i  innych służb mundurowych, Sybiraków oraz młodzież z kilkunastu szkół. Młodych ludzi uczestniczących w rocznicowych obchodach było znacznie więcej iż w minionych latach.

Uroczysta Eucharystia w Kolegiacie Bożego Ciała zgromadziła liczne rzesze wiernych, byłych zesłańców Sybiru, uczniów, nauczycieli i tych wszystkich, który Polskę w sercu noszą. Publicznemu Katolickiemu Liceum Ogólnokształcącemu im. Anny Jenke przekazano sztandar jarosławskiego oddziału Związku Sybiraków. Przed ołtarzem akt przekazania podpisali: ks. Grzegorz Delmanowicz, dyrektor i prezes jarosławskiego oddziału Związku Sybiraków Witold Garczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję