Reklama

Kalendarium niepodległości

Jak budowała się wolna Polska

Tydzień 30.
3-9 czerwca 1919 r.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. obowiązywało na terenie Polski pięć porządków prawnych pozostałych po państwach zaborczych. Pruskiego prawa przestrzegano w Wielkopolsce i na Pomorzu; austriackiego – w Małopolsce; na Spiszu i Orawie – węgierskiego; a w byłym zaborze rosyjskim istniały aż dwa porządki prawne. Rodziło to wiele problemów – teoretycznie możliwe były nawet bigamia i legalna pańszczyzna. 3 czerwca Sejm powołał Komisję Kodyfikacyjną Rzeczypospolitej Polskiej do stworzenia projektów ustawodawczych w dziedzinie prawa cywilnego i karnego. Dla uniknięcia zadrażnień między dzielnicami nie zdecydowano się na rozciągnięcie na całą Polskę mocy obowiązującej jednego z praw dzielnicowych, ale stworzono całkiem nowe, własne akty prawne.

Reklama

Gwałtowny niemiecki sprzeciw wobec warunków pokoju i poparcie go przez delegację brytyjską przyniosły szybko efekty na konferencji pokojowej w Paryżu. Część życzeń niemieckich, które godziły w polskie interesy, uznano za uzasadnione. Premier Ignacy Jan Paderewski protestował przeciwko nim 5 czerwca na posiedzeniu Rady Najwyższej, jednak spotkał się ze stanowczym stanowiskiem Davida Lloyda George’a. Brytyjski premier dowodził, że Polska zawdzięcza niepodległość wyłącznie Francuzom, Brytyjczykom i Amerykanom, i żądał pełnego podporządkowania się decyzjom aliantów. O przynależności Górnego Śląska, Warmii i Mazur miał ostatecznie zadecydować plebiscyt.

Zagrożenie atakiem ze strony Niemiec nie ustawało. Głównodowodzący Armią Wielkopolską gen. Józef Dowbor-Muśnicki rozpoczął formowanie Wojsk Obrony Krajowej, które składały się z oddziałów Straży Ludowej, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i ochotników. 6 czerwca zarządzono stan wyjątkowy na całym obszarze podlegającym Komisariatowi Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu. Władze cywilne podporządkowano wojskowym w pasie 20 km od linii demarkacyjnej. Tego samego dnia doszło do gwałtownych starć z Niemcami w rejonie Bydgoszczy z udziałem artylerii. Natarcie zostało odparte, ale w kolejnych dniach ostrzeliwano pozycje polskie w wielu miejscach.

Ukraińska Armia Halicka na początku czerwca 1919 r. została zepchnięta w trójkąt między rzekami Dniestr i Zbrucz. Były to ostatnie tereny kontrolowane przez rząd Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Zgromadziło się na nich 19 tys. żołnierzy oraz 50 baterii artylerii, a także cywilni uciekinierzy. Ukraiński korpus oficerski nie pogodził się z faktem utraty tak dużego terytorium. Wykorzystując znaczne osłabienie oddziałów polskich, rozpoczęto operację zaczepną dla podniesienia morale wojska ukraińskiego i uzyskania możliwości prowadzenia dalszych działań wojskowych. 8 czerwca zaskoczone polskie oddziały oddały Czortków i zostały odepchnięte na odległość ponad 100 km do linii Gołogóry – Przemyślany – Bukaczowce. Skala sukcesu zaskoczyła samych Ukraińców.

2019-05-28 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Konsekracja nowego ołtarza w Rzepinie

2021-09-23 14:54

[ TEMATY ]

ołtarz

Rzepin

fb/ParafiaRzepin

W tym dniu z udziałem pasterza diecezji odbyła się także promocja lektorska

W tym dniu z udziałem pasterza diecezji odbyła się także promocja lektorska

Bp Tadeusz Lityński 22 września konsekrował nowy ołtarz główny i ołtarze boczne w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie. W tym dniu z udziałem pasterza diecezji odbyła się także promocja lektorska.

Prace przy nowym ołtarzu rozpoczęły się w 2017 r. Były wykonywane etapowo – segment po segmencie. Ostateczny widok robi – dosłownie – „wielkie” wrażenie, bo sam ołtarz liczy sobie w sumie 11 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję