Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Zapanowała wielka radość

Niedziela małopolska 22/2019, str. 1

[ TEMATY ]

neoprezbiterzy

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

– Tak wiele zależy od kapłanów świętego, katolickiego i apostolskiego Kościoła – mówił nie tylko do neoprezbiterów abp Marek Jędraszewski

– Tak wiele zależy od kapłanów świętego, katolickiego i apostolskiego Kościoła – mówił nie tylko do neoprezbiterów abp Marek Jędraszewski

Ukazywanie prawdy o Bogu, który jest Stwórcą, a jednocześnie jest miłością, staje się zatem głównym zadaniem głosicieli Ewangelii. Ono przyczynia się do tego, że zmienia się oblicze tego świata – mówił w sobotę 25 maja, podczas święceń prezbiteriatu rocznika św. Jana XXIII, Metropolita Krakowski do zebranych w katedrze na Wawelu. Z rąk abp. Marka Jędraszewskiego święcenia przyjęło 14 diakonów z Archidiecezji Krakowskiej.

Reklama

W wygłoszonej homilii abp Marek Jędraszewski nawiązał m.in. do nauczania Jana Pawła II, w tym do przemówienia skierowanego do księży w Częstochowie. – Papież mówił, że koniecznym jest, by kapłani stawiali sobie zawsze wymagania wynikające z Ewangelii. Kredyt zaufania, którym się cieszy duszpasterz wśród społeczeństwa, jest możliwy tylko, gdy jego postępowanie jest przejrzyste – przypominał abp Jędraszewski. A zwracając się do diakonów podkreślił, że w ich przyrzeczeniach powinna rozbrzmiewać odpowiedź na słowa św. Jana Pawła II o gotowości posłuszeństwa wobec biskupa, pogłębiania swej tożsamości, służby ludziom całym życiem i ze wszystkich sił. I życzył im: – Niech Wasi patronowie, a także patronowie Polski i tej wawelskiej katedry was w tym umacniają i wspomagają!

Kandydaci na kapłanów wyrazili gotowość oddania się na służbę Bogu, złożyli przyrzeczenia kapłańskie. Wkładając swe złożone dłonie w ręce arcybiskupa, ślubowali posłuszeństwo ordynariuszowi i jego następcom. Po położeniu dłoni na głowie każdego z kandydatów na kapłanów przez arcybiskupa i licznych duchownych, zebranych w katedrze, po odmówieniu modlitwy święceń przez celebransa, wyświęceni ubrali stuły oraz ornaty i uklęknęli przed Metropolitą Krakowskim, który namaścił świętym olejem ich dłonie.

Po zakończonych uroczystościach tłumy wiernych, w tym rodziny i przyjaciele, czekały na neoprezbiterów na dziedzińcu wawelskim, gdzie panowała wielka radość, a pod ich adresem płynęło wiele serdecznych życzeń. Następnie nowo wyświęceni kapłani udali się do rodzinnych parafii. Tam następnego dnia całe wspólnoty uczestniczyły w prymicjach – radosnym, parafialnym święcie.

Nowych kapłanów prezentujemy na str. 6-7.

2019-05-28 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybrani przez Chrystusa #1

[ TEMATY ]

neoprezbiterzy

Karolina Krasowska

Ks. Łukasz Bajcar

Ks. Łukasz Bajcar

Już dzisiaj rozpoczynamy pięciodniowy cykl z naszymi neoprezbiterami. Zapytaliśmy ich czym jest dla nich droga kapłaństwa, którą obrali. Każdego dnia tego tygodnia prezentować będziemy wypowiedź jednego z naszych nowych kapłanów. Jesteście ciekawi, co odpowiedzieli ? Przeczytajcie!

Dziś prezentujemy wypowiedź ks. Łukasza Bajcara z parafii Wniebowzięcia NMP w Żaganiu, którą zatytułowaliśmy jako "Marzenie Pana Boga":

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję