Reklama

Aspekty

Wokół Eucharystii

– Wiele wspólnot Eucharystycznego Ruchu Młodych na terenie diecezji działa w pojedynkę. Dążą do tego samego celu – upiększenia Eucharystii i formacji młodych chrześcijan, ale nie znają się nawzajem. Dlatego chcemy bardziej się zintegrować i wymienić doświadczeniami – mówi ks. Bartłomiej Rybacki, moderator ERM w diecezji

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 22/2019, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

Archiwum „Aspektów”

Ks. Bartłomiej Rybacki zaprasza do Świebodzina

Ks. Bartłomiej Rybacki zaprasza do Świebodzina

KAMIL KRASOWSKI: – Co jest charyzmatem Eucharystycznego Ruchu Młodych?

KS. BARTŁOMIEJ RYBACKI: – Charyzmatem ERM jest pogłębienie wiary w dziecku, zwłaszcza tym, które przyjęło I Komunię św. Koncentrujemy się wokół Eucharystii, aby ją jak najlepiej przeżyć i zrozumieć, dlatego angażujemy się w jej przygotowanie i oprawę. Całą formację natomiast streszczają 4 zasady: żyj Mszą św., czytaj Ewangelię, kochaj bliźnich, bądź trzynastym apostołem. Wokół tych zasad staramy się kształtować dzieci i młodzież.

– Ilu młodych w diecezji należy do ruchu?

– W naszej diecezji istnieje wiele grup ERM, ale również bardzo liczne i prężne są schole parafialne, które często podejmują podobną troskę w swoich parafiach o uświetnienie Eucharystii, zwłaszcza niedzielnych. Angażują się w przygotowanie adoracji Najświętszego Sakramentu lub biorą udział w wolontariacie na rzecz chorych i ubogich. Nie nazywają się Eucharystycznym Ruchem Młodych i może sztywno nie trzymają się określonego na dany rok programu, ale robią to samo i formują swoich uczestników według podobnych zasad. A skoro każdy robi to samo, to warto działać we wspólnocie. Bo każdy w pewien sposób jest rycerzem i rycerką Pana Jezusa, nawet jeśli sobie tego nie uświadamia.

Reklama

– Jak wygląda formacja w ramach ERM?

– Formacja dokonuje się podczas cotygodniowych spotkań. Często jest część formacyjna polegająca na omówieniu konkretnego tematu, ale jest także modlitwa oraz próba śpiewu i czytań na niedzielną Eucharystię. Staramy się głębiej rozważać słowo Boże. Troszczymy się również o to, aby nasze spotkania były przeplatane zabawą, bo – jak mówiłem – ten ruch skierowany jest do najmłodszych. Przez zabawę i radość chcemy odkrywać Pana Boga, który kocha każdego z nas.

– Jak można wstąpić do ruchu i dlaczego warto?

– Można zapytać swojego katechetę lub księdza w parafii o to, czy odbywają się spotkania dla dzieci – w ramach Ruchu Światło-Życie bądź ERM. Często też księża lub katecheci zapraszają na takie spotkania podczas m.in. ogłoszeń parafialnych, przez strony internetowe parafii albo na katechezie. Jeśli w jakiejś parafii działa schola albo ERM gra i posługuje w czasie Mszy św., to warto podejść do osoby prowadzącej i zapytać, kiedy i gdzie odbywają się spotkania. Dzięki temu wiara dziecka rozwija się i pogłębia. A często ono właśnie staje się takim trzynastym apostołem w swoim domu, klasie i otoczeniu.

– Jak wygląda Księdza posługa jako moderatora ERM w diecezji?

– Moja posługa jest troską i umacnianiem wspólnot, które działają na terenie diecezji. Staram się troszczyć także o to, aby powstawały nowe.

Reklama

– 8 czerwca br. po raz pierwszy odbędzie się Diecezjalny Zjazd ERM w Świebodzinie. Co było inspiracją, by taki zjazd zorganizować? Jak zapowiada się program tego wydarzenia?

– Jak mówiłem wcześniej, wiele wspólnot na terenie diecezji działa w pojedynkę. Wszyscy dążą do tego samego celu, jakim jest troska o upiększenie Eucharystii i formacja młodych chrześcijan, ale nie znają się nawzajem i nie czują się wspólnotą. Dlatego chcemy jeszcze bardziej się zintegrować, wymienić doświadczeniami i działać wspólnie. Świebodzin znajduje się w terytorialnym środku naszej diecezji, więc wszyscy będą mieli podobną odległość dojazdu. Rozpoczniemy Mszą św. w sanktuarium, a potem przejdziemy pod figurę Chrystusa Króla w radosnym orszaku ze śpiewem, dając świadectwo wiary. Tam będzie posiłek, ale także zabawa, prezentacja poszczególnych wspólnot, a całe spotkanie zakończy Koronka do Bożego Miłosierdzia.

– Kto może wziąć w nim udział?

– Udział może wziąć każdy. Zapraszamy nie tylko rycerzy i rycerki Pana Jezusa z ERM, ale także wszystkich uczestników scholi parafialnych. Jak wspominałem, mamy podobny charyzmat. Schole nie mają określonej struktury i programu formacyjnego, dlatego tym bardziej chciałbym, aby uczestniczyły w naszym spotkaniu. Byśmy nie czuli się jak samotni wędrowcy idący do Pana Boga, ale żebyśmy pamiętali o tym, że jesteśmy wspólnotą. Chcemy dobrze przygotować się do tego wydarzenia i jak najlepiej podjąć naszych gości, dlatego będziemy wdzięczni za wcześniejsze zgłoszenie grup, które wybierają się do Świebodzina. Można to uczynić np. mailowo pod adresem brybacki@wp.pl . Niech 8 czerwca Świebodziński Chrystus Król i wszyscy mieszkańcy naszej diecezji przekonają się o wielkiej sile Rycerzy Pana Jezusa i pięknym świadectwie wiary, jakie oni składają.

2019-05-28 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moje „memento”

Niedziela łódzka 17/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

wywiad

bp Adam Lepa

Archiwum Konferencji Episkopatu Polski

Bp Adam Lepa

Bp Adam Lepa

Z bp. Adamem Lepą o niezwykłej relikwii i jej historii, ludziach, którzy pozostawili ślad i o przebaczeniu, rozmawia Anna Skopińska

ANNA SKOPIŃSKA: – W kaplicy Księdza Biskupa znajduje się szczególny krzyż. Mały, niepozorny, ale jakże wymowny...

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję