Reklama

Opowieść Przestrzeni

Głębokie przeżycie duchowe i podróż do źródeł chrześcijaństwa – tak w skrócie można zrecenzować wystawę „Śladami Jezusa”, która od połowy lipca br. prezentowana jest na Jasnej Górze.

Inicjatorami i realizatorami wystawy są Krzysztof Noworyta oraz studio Tengent, a opiekunem naukowym – o. prof. Narcyz Klimas, franciszkanin, który od blisko 30 lat mieszka w Ziemi Świętej i swoją pracę naukową poświęcił w znacznej mierze badaniu autentyczności Grobu Bożego.

Reklama

Wystawa nie jest klasyczną ekspozycją, na której jesteśmy pasywnym widzem oglądającym kolejne eksponaty. To opowieść o życiu Jezusa, w której przy wykorzystaniu współczesnych środków, m.in.zrekonstruowaniu fragmentów Jerozolimy, wchodzimy w realia sprzed 2 tys. lat. Dzięki narratorowi – aktorowi Piotrowi Fronczewskiemu wystawa staje się osobistą pielgrzymką, a jej stacjami są: Wieczernik, ogród Getsemani, Golgota i Boży Grób.

Pomysł wystawy jest owocem samotnej pielgrzymki pieszej Krzysztofa Noworyty z Cezarei Filipowej do Jerozolimy. – Wcześniej pielgrzymowałem pieszo do Santiago de Compostela i Manoppello, ale Jerozolima była nowym doświadczeniem. W Bazylice Grobu Bożego zaskoczyły mnie zgiełk i tłumy, zacząłem się zastanawiać, czy te miliony pielgrzymów naprawdę doświadczają sacrum – wspomina Noworyta. – Poznałem ojców franciszkanów i w rozmowach doszliśmy do wniosku, że wystawa, która z jednej strony pozwoliłaby się spotkać z tajemnicą naszej wiary, a z drugiej – dałaby rzetelną wiedzę historyczną, byłaby bardzo potrzebna. Wybraliśmy nową formę realizacji tego pomysłu – jest to opowieść przestrzeni. Jest ona adresowana bardzo szeroko, zarówno do ludzi wierzących, jak i do tych, którzy odeszli od wiary.

Prace nad wystawą trwały pół roku, a na różnych etapach z pomysłodawcami współpracowało ok. 100 osób: architekci, scenografowie, informatycy, filmowcy, muzycy – bo wystawie towarzyszy specjalnie skomponowana muzyka.

Reklama

Wystawa, którą zlokalizowano na parkingu obok Domu Pielgrzyma (ul. Oleńki 10/16), będzie czynna do 27 października br.

Jest ona propozycją dla pielgrzymów, katechetów, rodzin, a nawet – jak zapewniają jej twórcy – świetnym miejscem na randkę.

Patronami honorowymi wystawy w Częstochowie są: abp Wacław Depo oraz o. Marian Waligóra – przeor klasztoru na Jasnej Górze. „Niedziela” jest jednym z patronów medialnych. Informacje szczegółowe na www.sladamijezusa.pl .

2019-07-10 09:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wadowice: nie żyje s. Magdalena Strzelecka – kustosz Domu Rodzinnego Jana Pawła II

2020-10-01 09:36

[ TEMATY ]

śmierć

Siostra zakonna

nazaretanki.org

S. Magdalena Strzelecka zmarła 29 września w wieku 85 lat. W latach 1984-2010 była kustoszem Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Pogrzeb s. Magdaleny Strzeleckiej odbędzie się w czwartek. Nazaretanka spocznie na wadowickim cmentarzu parafialnym.

Siostra Magdalena (Daniela) Strzelecka pochodziła ze Szczekocin. Urodziła się w rodzinie o patriotycznych tradycjach. Jej ojciec Antoni był legionistą Józefa Piłsudskiego i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Został ranny w bitwie pod Warszawą. W czasie II wojny światowej dom rodzinny s. Magdaleny w Szczekocinach służył jako skrzynka kontaktowa placówki Armii Krajowej.

Śluby zakonne przyjęła w 1957 r. w zgromadzeniu nazaretanek w Kielcach. Następne etapy jej służby zakonnej to Częstochowa, Piekoszów, Kraków, a od 1977 r. - Wadowice.

Przez 25 lat uczyła religii. Od 1984 aż do 2010 r., kiedy rozpoczęła się przebudowa Domu Rodzinnego Jana Pawła II, jako kustosz papieskiego muzeum wraz z trzema innymi siostrami oprowadzała turystów i pielgrzymów, przybliżając postać małego Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II.

"Ojca Świętego Jana Pawła II poznałam w okresie Bożego Narodzenia w 1960 r. jako młodego biskupa. Wówczas to odwiedził nasz dom w Częstochowie, w którym prowadziłyśmy liceum dla dziewcząt. Z homilii, którą wtedy wygłosił, przebijało wielkie umiłowanie Świętej Rodziny z Nazaretu, a zarazem zatroskanie o współczesną rodzinę" - wspominała pierwsze spotkania z Janem Pawłem II. O papieżu mówiła, że był wybitną osobowością, pełną prostoty i niestwarzającą dystansu między nim a człowiekiem, z którym się spotykał.

Dzięki jej staraniom i zabiegom współpracujących z nią sióstr udało się wzbogacić zbiory muzeum o pierwszą sutannę, jaką założył papież, ubranie kardynalskie, stroje i sprzęt sportowy, a także różaniec, na którym modlił się w Radiu Watykańskim.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: mamy do czynienia z eskalacją pandemii

2020-10-01 14:26

[ TEMATY ]

koronawirus

Prognozy mówią, że w najbliższym czasie będzie nawet powyżej 2 tys. nowych przypadków.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję