Reklama

Niedziela Przemyska

Z miłości dla Miłości

Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń ewangelizacyjnych. Ludzie z całej Polski przyjeżdżają, aby w okolicach jeziora Solińskiego mówić innym o swoim doświadczeniu Chrystusa

Niedziela przemyska 32/2019, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Klaudyna Konarzewska

Pamiątkowe zdjęcie z abp. Józefem Michalikiem i kard. Josefem Paulem Cardesem

Pamiątkowe zdjęcie z abp. Józefem Michalikiem i kard. Josefem Paulem Cardesem

Cała akcja składa się z dwóch etapów. Pierwszy przygotowawczy i drugi ewangelizacyjny. Taka struktura jest konieczna z uwagi na charakter całej akcji. To nie tylko spontaniczne głoszenie Ewangelii, ale także metodyczne mówienie o Chrystusie innym na różne sposoby.

Rekolekcje

Niezwykle istotnym elementem akcji są rekolekcje. W tym roku prowadził je o. Maciej Ziębiec – redemptorysta, duszpasterz akademicki z Torunia. Mówił o swoim doświadczeniu nocnej ewangelizacji podczas juwenaliów. Podkreślał także znaczenie osobistej relacji z Chrystusem. To jest fundament każdej ewangelizacji, ponieważ – jak mówił o. Maciej – „ewangelizacja zaczyna się od kolan”. Drugi podstawowy element każdej ewangelizacji to miłość. „Bez miłości poranicie tylko człowieka” – mówił rekolekcjonista. Stąd ważna jest modlitwa ewangelizatorów w sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku oraz krótkie czuwanie w Łopience „dawnego domu” Patronki Pięknej Miłości. Tam ewangelizatorzy uczyli się prawdziwej miłości do człowieka.

Posłanie

Reklama

Moment łączący rekolekcje i ewangelizację to posłanie. W tym roku Msze św. posłania celebrowali kard. Josef Paul Cordes i abp Józef Michalik. Kard. Cordes w spotkaniu z ewangelizatorami mówił o swoim doświadczeniu ewangelizacji, o swoich pierwszych obawach, ale i radości, jaka towarzyszyła mu podczas głoszenia Chrystusa na ulicach. Na koniec Eucharystii hierarchowie włożyli każdemu ewangelizatorowi na pierś krzyż – znak posłania, a także przestrogi, aby głosząc Ewangelię, nie zniweczyć Chrystusowego krzyża.

Ewangelizacja

Wszystkie przygotowania zmierzają do momentu wyjścia na ulicę. Ewangelizatorzy wychodzą nie bez lęku i obaw, by mówić o Chrystusie. Jednak, im więcej obaw i lęków tym więcej przestrzeni, by w tych lękach, obawach i strachu zamieszkała Chrystusowa łaska. Kluczem skutecznej ewangelizacji jest zdanie się bardziej na Ducha Świętego niż na swoje predyspozycje lub lęki powodowane ich brakiem.

Pierwszym elementem jest wyjście na zaporę w Solinie. Podczas wakacji jest to miejsce, które zwiedzają tysiące ludzi dziennie. Stąd ewangelizacyjne wysiłki skierowane są w głównej mierze właśnie tam. Poprzez plakaty, krótkie scenki, pantomimy oraz specjalne strefy tańca i strefę dla rodzin z dziećmi próbuje się przykuć uwagę, by choć na chwilę porozmawiać o Bogu, podzielić się swoim doświadczeniem Chrystusa i życia z Nim. Często ludzi nie trzeba w ogóle zaczepiać, sami przychodzą, żeby zapytać, porozmawiać, a czasami nawet poprosić kapłana o spowiedź. W te dni Solina staje się niemym świadkiem działania Bożej łaski i miejscem, gdzie wspólnota Kościoła wyraża istotę swojego istnienia – głoszenie Chrystusa zmartwychwstałego.

Reklama

Drugi ewangelizacyjny akcent to Droga Krzyżowa, która przechodzi ulicami Polańczyka. Każda stacja obok rozważania zawiera także element pantomimy przedstawiającej treść stacji i jej odniesienie do życia. Widok Chrystusa i krzyża pomiędzy restauracjami, barami i w końcu głośnymi dyskotekami przywołuje moment Drogi Krzyżowej w Jerozolimie, kiedy pośród zgiełku, wrzasku i hałasu Zbawiciel szedł na Golgotę. Najbardziej uderzający był moment, kiedy grupa KSM z Beska przedstawiała moment śmierci Chrystusa na krzyżu, ktoś z pobliskiej dyskoteki donośnym i złowieszczym głosem wykrzykiwał: „Boga nie ma!”. Tam, pod krzyżem, podczas tej Drogi Krzyżowej ewangelizatorzy jeszcze bardziej przekonywali się, jak wielka walka dokonuje się nie tylko na ulicach, ale przede wszystkim w ludzkich sercach. Także tam przekonywali się, że ta sama walka dokonywać się będzie w ich sercach.

Sobotnia ewangelizacja odbywała się podobnie jak dzień wcześniej w Solinie oraz w Polańczyku podczas tzw. Christo-Dancingu. To pomysł wcześniej już realizowany w Polsce. Ludzie, którzy nie przyjdą do kościoła czy na nabożeństwo, a przyjdą na dyskotekę, w przerwie zabawy mają okazję usłyszeć na nowo orędzie Ewangelii.

Niebiańska plaża

Ostatni ewangelizacyjny akcent to niedzielny projekt „niebiańska plaża”. Na tzw. Cyplu w Polańczyku zorganizowano miejsca zabaw dla dzieci, tak by ich rodzice mieli chwilę na rozmowę o Bogu. Niedziela to dzień, kiedy ludzie idą do Boga, tego dnia Bóg wychodził do tych, którzy nie chcieli do Niego przyjść. Przesłanie tego projektu można zamknąć w zdaniu: „Nawet jeżeli ty zapomniałeś o Bogu, On o tobie nie zapomniał”.

Na zakończenie ewangelizacji abp Adam Szal sprawował Eucharystię, dziękując Bogu za owoce tegorocznej akcji. Warto podkreślić, że ewangelizacja, szczególnie ta nowa, to działanie, w którym głosi się Ewangelię, dzieli doświadczeniem Jezusa w swoim życiu, a zarazem to działanie, w którym rosną serca tych, którzy głoszą, buduje się wiara tych, którzy rozmawiają, słuchają o Bogu w życiu innych i widzą, jak na ich oczach działa Boża łaska. Niezwykle cennym aspektem tegorocznej ewangelizacji Bieszczadów była obecność rodzin, które swoim świadectwem poruszały rodziny przyjeżdzające na letni wypoczynek, oraz obecność młodzieży i studentów, którzy swoją młodością i entuzjazmem pokazywali właściwe oblicze Ewangelii.

2019-08-06 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: młodzież katolicka ewangelizowała w Amazonii

[ TEMATY ]

ewangelizacja

sasint/pixabay.com

Kilkudziesięciu przedstawicieli duszpasterstw młodzieżowych z różnych regionów Brazylii wzięło udział w tygodniowej akcji ewangelizacyjnej w Amazonii. Jej inicjatorką była diecezja Tocantinópolis w stanie Tocantins w północno-środkowej części kraju.

Ks. Antonio Ramos Prado z komisji episkopatu ds. młodzieży powiedział, że kampania ta, zwana "Misją Młodzieży", polegała na odwiedzaniu rozrzuconych po Amazonii wspólnot katolickich w rejonie Bico do Papagaio. Na tym rozległym obszarze pracuje około 50 misjonarzy.

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Poniżej tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję