Reklama

Watykan

Z Watykanu

Audiencja generalna

O kryteriach rozeznania

„Rozeznanie nie zapewnia rozwiązań standardowych, ponieważ jest sztuką, realizacją mądrości duchowej dzieci Bożych, które uczą się dostrzegania w dziejach śladów obecności Ojca” – powiedział Ojciec Święty 18 września br. podczas audiencji generalnej. Wskazując na przykład Gamaliela (Dz 5, 33-42), Papież mówił o kryteriach rozeznania, podkreślił, że czas i ludzkie oblicza są posłańcami Boga.

Franciszek przypomniał, że wcześniejszy fragment Dziejów Apostolskich (5, 17-32) mówi o wtrąceniu Apostołów do więzienia, ponieważ nie wyrzekli się głoszenia Ewangelii. Zauważył, że cechują się oni „posłuszeństwem wiary”, a jednocześnie mają świadomość, że swoją misję prowadzą wraz z Duchem Świętym, i dlatego nie dają się nikomu zastraszyć. Powoduje to poczucie zagrożenia ze strony żydowskiego „systemu religijnego”, reagującego przemocą oraz wyrokami śmierci. Jednakże w Sanhedrynie głos zabiera cieszący się wielkim autorytetem Gamaliel, który uczy, jak dokonywać „sztuki rozeznania w sytuacjach wykraczających poza zwykłe schematy”. Zaznacza, że dzieło ludzkie wcześniej czy później upadnie, a jeśli misja Apostołów pochodzi od Boga, to ich dzieło będzie trwałe. Przestrzega Żydów: „może się czasem okazać, że walczycie z Bogiem” (Dz 5, 39).

RV

Z Domu św. Marty

Módlmy się za polityków każdego koloru

Reklama

Do modlitwy w intencji wszystkich rządzących, niezależnie od reprezentowanej przez nich opcji, zachęcał papież Franciszek w czasie homilii wygłoszonej 16 września br. podczas Mszy w Domu św. Marty. Kazanie oparte było na fragmencie 1 Listu św. Pawła Apostoła do Tymoteusza (2, 1-8), w którym jest zachęta do modlitwy za rządzących, oraz na fragmencie Ewangelii wg św. Łukasza (7, 1-10), opisującym wiarę setnika.

Papież przypomniał, aby modlić się za wszystkich ludzi, gdyż pragnieniem Pana jest, aby wszyscy byli zbawieni, i zachęcił do modlitwy za rządzących i polityków. Zaznaczył, że dziś dyskredytowanie, a nawet przeklinanie rządzących stało się prawie czymś normalnym. – Niektórzy może i na to zasługują, ale to nie jest chrześcijańska postawa. Św. Paweł zachęca do czegoś innego – powiedział Ojciec Święty. Papież zauważył również, że często politykę uważa się za coś nieczystego. A przecież święty papież Paweł VI politykę nazywał najwyższą formą miłości. – Może być brudna, jak brudny może być każdy zawód... To my brudzimy rzeczy, bo żadna rzecz sama w sobie nie jest brudna. Uważam, że musimy się nawrócić i modlić się za polityków wszystkich kolorów! – powiedział Papież.

VN

Ojciec Święty do Polaków

Apel do młodych

Witam serdecznie obecnych tu Polaków. Dzisiaj w liturgii Kościoła w Polsce przypada święto patrona dzieci i młodzieży – św. Stanisława Kostki. Ten młody chłopiec pokonał pieszo drogę z Wiednia do Rzymu, by zostać jezuitą. Pokazał, że trzeba poświęcić wiele, by pójść za głosem własnego powołania. Jest wzorem także dla tych młodych, którzy z obawy przed reakcją rodziny, przyjaciół lub innych ludzi boją się wybrać drogę powołania kapłańskiego lub zakonnego. Drodzy młodzi, nie lękajcie się iść za głosem Chrystusa! Niech Bóg błogosławi wam i wszystkim tu obecnym.

Reklama

Audiencja generalna, 18 września br.

RV

Pielgrzymki papieskie

Franciszek w Astanie?

Zdaniem kazachskiej prasy, istnieją szanse na wizytę papieża Franciszka w tym kraju w 2021 r. – donosi portal „Il Sismografo”. Informacje te pojawiły się po spotkaniu przewodniczącej Senatu Darigi Nazarbajewej z kierownikiem sekcji islamskiej Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego ks. prał. Khaledem Akashehem. Jak przypomina portal, w 2021 r. minie 20 lat od wizyty w Kazachstanie św. Jana Pawła II, a kraj ten, rządzony przez wiele lat przez Nursułtana Nazarbajewa, często podkreśla dobre stosunki ze Stolicą Apostolską i przypomina o znaczeniu konkordatu podpisanego w 1998 r.

RV

* * *

Z twittera papieża Franciszka

Każdy ludzki plan może najpierw zostać zaaprobowany, a następnie odrzucony, tymczasem to, co pochodzi z góry i niesie w sobie Boską pieczęć, będzie trwało.

2019-09-25 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież chce gruntownie zreformować Kościół

[ TEMATY ]

Watykan

ambasador

Sandstein/ pl.wikipedia.org

Nie ulega wątpliwości, że papież Franciszek ma daleko idący plan zreformowania Kościoła i dostosowania go do nowych czasów – mówi w wywiadzie dla KAI Piotr Nowina-Konopka, nowy ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej. Jego zdaniem, pilnym zadaniem Kościoła w Polsce jest odzyskanie zaufania, zwłaszcza ludzi młodych.

KAI: – Przed panem największa przygoda życia?

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher: „nie” dla rasizmu, potrzebujemy kultury spotkania

2021-09-23 16:39

[ TEMATY ]

ONZ

rasizm

abp Gallagher

Vatican News

W środę w nowojorskiej siedzibie ONZ odbyło się wydarzenie upamiętniające dwudziestą rocznicę Deklaracji z Durbanu, określającej środki zwalczania rasizmu, nietolerancji i ksenofobii. Abp Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. relacji z państwami, w przesłaniu wideo podkreślił, że Stolica Apostolska wspiera zwalczanie niesprawiedliwości rasowej.

W Deklaracji z Durbanu oraz Programie Działania (DDPA) zaproponowano konkretne środki w celu zwalczania rasizmu, dyskryminacji rasowej, ksenofobii i nietolerancji. W dwudziestą rocznicę ogłoszenia dokumentu, Szefowie państw i rządów dyskutowali o „reparacjach, sprawiedliwości rasowej i równości dla osób pochodzenia afrykańskiego”. Ponieważ spotkanie to koncentruje się na trudnościach, z jakimi borykają się ludzie pochodzenia afrykańskiego na całym świecie, abp Gallagher wyraził nadzieję, że ustanowienie „stałego forum dla osób pochodzenia afrykańskiego” pomoże zapewnić sprawiedliwość i wsparcie ofiarom rasizmu. Z drugiej strony – powiedział – rasizm można przezwyciężyć poprzez „kulturę spotkania, braterstwa i solidarności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję