Reklama

Świat

Dookoła świata

Co z tą Białorusią

Robi się gorąco: już za kilka lat Rosja może znacznie zbliżyć się do Polski. Najpewniej już w 2022 r. Białoruś może przestać być traktowana jako odrębny kraj. Właśnie na ten czas zaplanowano stworzenie państwa konfederacyjnego, w którym zostaną ujednolicone strategiczne sektory państwowe Rosji i Białorusi. A cały proces ma ruszyć w styczniu 2021 r.

Jak dopiero teraz ujawnił rosyjski dziennik „Kommiersant” (w ten sposób Białorusini poznali szczegóły trwającej od kilku miesięcy „integracji” z Rosją) – na początku września premierzy Rosji i Białorusi podpisali dokument, przyjmujący do realizacji wszystkie ustalone – w trakcie pracy specjalnego zespołu – do tej pory kwestie. Ujednolicone mają zostać kodeksy podatkowy i cywilny, wspólne mają być prawo gospodarcze, system przetargów państwowych, nadzór bankowy, do końca przyszłego roku państwa mają wypracować wspólną politykę celną.

Reklama

Choć oficjalnie ma to być tylko integracja gospodarcza, droga do głębszej integracji politycznej jest wciąż otwarta. Po podporządkowaniu gospodarki wspólne waluta i organy władzy będą tylko kwestią czasu. Ostatecznie dokument ten ma być podpisany w grudniu przez prezydentów Aleksandra Łukaszenkę i Władimira Putina, i będzie to oznaczało początek wchłaniania Białorusi przez Rosję. Niektórzy specjaliści zachodni bagatelizują sprawę, wskazując, że wiele w tym gry zadłużonego u sąsiada Mińska z Moskwą. Tyle że to niebezpieczna gra, także dla Polski.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Rotacyjny Netanjahu

Wybory parlamentarne w Izraelu znów nie wyjaśniły sytuacji na scenie politycznej w tym kraju. Liderzy dwóch największych ugrupowań: prawicy – Beniamin Netanjahu i centrolewicy – Benny Gantz wprawdzie wzywają do utworzenia rządu jedności, ale obydwaj chcą rządzić i nie wyobrażają sobie oddania inicjatywy rywalowi. Mosze Ja’alon, jeden z liderów Niebiesko-Białych Gantza, oświadczył, że jego blok nie przystąpi do koalicji jedności, na której czele stanąłby Netanjahu, szef prawicowego Likudu. Sam Gantz oświadczył, że chce zostać premierem w rządzie jedności. Wskazał, że odrzuca kandydaturę Netanjahu ze względu na ciążące na nim zarzuty korupcyjne. Wcześniej Netanjahu apelował do Gantza o utworzenie wspólnej koalicji, nie precyzując, kto miałby stać na czele rządu, a potem sugerował koalicję z rotacyjnym premierem.

wd

* * *

Korea się starzeje

Rząd Korei Południowej przygotował plan działań, które mają zaradzić problemom związanym z niską liczbą urodzeń i ze starzeniem się społeczeństwa. Zdaniem ekspertów, w ciągu najbliższych 50 lat liczba mieszkańców kraju spadnie z ok. 51 mln do 39 mln. Współczynnik dzietności, czyli średnia liczba dzieci urodzonych przez każdą kobietę, spadł do rekordowo niskiej wartości – 0,98. Problem ma pogłębiać spowolnienie gospodarcze. Koreańczycy boją się posiadania dzieci z powodu problemów ze znalezieniem dobrej pracy – napisała koreańska agencja Yonhap. Rząd rozważa wprowadzenie systemu zmuszającego firmy do zatrudniania osób, które przekroczyły wiek emerytalny. Ten został podniesiony dwa lata temu z 58 do 60 lat. W budżecie zaplanowano już spore środki na zachęty dla firm, które zatrudnią osoby w wieku powyżej 60 lat.

wd

* * *

Nie dla Wiatrowycza

Reklama

Zwolnienie ze stanowiska prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy Wołodymyra Wiatrowycza to krok w dobrą stronę. Uważany za jednego z architektów ukraińskiej polityki historycznej, a w Polsce za apologetę działalności OUN-UPA, był często krytykowany u nas m.in. za kłamliwą tezę, że konflikt polsko-ukraiński podczas II wojny światowej i w okresie powojennym, w tym ludobójstwo na Wołyniu, był konfliktem zbrojnym między polskimi i ukraińskimi formacjami podziemnymi.

jk

* * *

Tylko po ślubie

Nowy kodeks karny Indonezji ma bardziej współgrać z charakterem państwa, w którym ponad 87 proc. stanowią muzułmanie. Karane mają być m.in. niepożądane zachowania w relacjach damsko-męskich. Pary żyjące w luźnych związkach mogą być ukarane sporą grzywną lub półrocznym więzieniem. Za zdradę małżeńską będzie grozić do roku więzienia, a za poddanie się aborcji bez wskazań medycznych – 4 lata więzienia. Nowe przepisy zagrożą milionom mieszkańców kraju – z badań wynika, że 40 proc. dorosłych Indonezyjczyków utrzymuje relacje seksualne poza małżeństwem.

jk

* * *

Zatrzymali szamana

Zatrzymanie na granicy Buriacji samozwańczego szamana Ałeksandra Gabyszewa, który głosił, że idzie na Kreml, żeby przepędzić prezydenta Władimira Putina, pokazuje, że potraktowano go poważnie. MSW podało, iż był poszukiwany w związku z przestępstwem – jakim, tego nie podano. Gabyszew w stolicy Rosji zamierzał dokonać obrzędu wygnania prezydenta Putina, którego uważa za reprezentanta „ciemnych sił”.

jk

2019-09-25 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co nas czeka w roku 2020 w Kościele powszechnym?

[ TEMATY ]

wydarzenia

pixabay.com

W Kościele powszechnym rok 2020 będzie obfitował w ważne wydarzenia, w tym z udziałem papieża Franciszka. Widownią jednej z najważniejszych kościelnych inicjatyw międzynarodowych będzie stolica Węgier - Budapeszt, gdzie w dniach 13-20 września odbędzie się 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny pod hasłem „W tobie są wszystkie me źródła” (Ps 87 [86], 7).

Na pewno uwagę światowej opinii skupią wydarzenia z udziałem papieża, choć w przypadku wielu z nich nie podano jeszcze konkretnych terminów.

Podziel się cytatem
Jak na razie pewne są jedynie daty tradycyjnych obrzędów pod jego przewodnictwem: w uroczystość Chrztu Pańskiego - w tym roku 12 stycznia - połączona z chrztem grupki niemowląt, liturgia Triduum Paschalnego i Zmartwychwstania Pańskiego w Wielkanoc (12-13 kwietnia), uroczystość Zesłania Ducha Świętego (31 maja) i Boże Narodzenie (25 grudnia).

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję