Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 39/2019, str. 8

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ludzie morza

Pozdrowienia z oceanu

W 37. Pielgrzymce Ludzi Morza, która odbyła się 21 września, do częstochowskiego sanktuarium tradycyjnie przybyli marynarze, rybacy, portowcy, stoczniowcy, żeglarze, przedstawiciele szkolnictwa morskiego, a także ich rodziny – w sumie kilkaset osób.

– To jest nasz szczególny przywilej pielgrzymować do Matki Bożej, to jest wyjątkowy czas – podkreślił o. Edward Pracz, krajowy duszpasterz ludzi morza. – Pielgrzymują weterani, ale są i ci, którzy jadą po raz pierwszy, co oznacza, że kontynuujemy dziedzictwo pielgrzymowania.

Reklama

Na pielgrzymkę corocznie przybywają także członkowie rodzin ludzi morza, gdy ci nie mogą być obecni, bo w tym czasie przebywają na morzu. Jedna z żon mówi: – Mąż przesyła pozdrowienia z Oceanu Indyjskiego – wspominał o. Pracz. – Oni wiedzą, że my pielgrzymujemy, oni się z nami łączą i czują tę moc, że ktoś się za nich modli. Trzeba pamiętać o tej szczególnej grupie ludzi, którzy są często niewidoczni. Takie jest życie. Widzi się często towar, to, co przywożą, a nie tych, którzy przywożą. Trzeba ich dostrzec nie tylko w porcie. My wypływamy jeszcze głębiej, na Jasną Górę, i ich dostrzegamy. Tutaj, przed obrazem Matki Bożej, modlimy się za nich, pamiętamy i ich zawierzamy.

Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył bp Ryszard Kasyna, ordynariusz diecezji pelplińskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza.

* * *

Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia

Jasnogórskie Centrum Modlitwy Zawierzenia oraz dzieło „Z Maryją ratuj człowieka” zapraszają na rekolekcje: DLACZEGO PIERWSZE SOBOTY?

Reklama

Przewodnikiem duchowym będzie o. Paweł Stępkowski, paulin, założyciel wspólnoty w Yuste (Hiszpania), znawca problematyki objawień fatimskich.

Termin: 18-20 października 2019 r.

Miejsce: Jasna Góra

Zgłoszenia – pod nr. tel.: (34) 377 74 27 oraz przez internet:
centrumzawierzenia.jasnagora.pl .

Zakwaterowanie i wyżywienie – we własnym zakresie.

Przy zgłoszeniu służymy pomocą w zakresie informacji na temat zakwaterowania.

Szczegóły na stronie: www.centrumzawierzenia.jasnagora.pl .

* * *

Krótko

21 września br. ok. 6 tys. pielgrzymów uczestniczyło w 23. Pielgrzymce Leśników. Na doroczną modlitwę pod hasłem: „Lasy Państwowe od 95 lat wiernie z narodem” przybyli pracownicy leśnictwa, zakładów usług leśnych, przemysłu drzewnego, parków narodowych, wyższych i średnich szkół leśnych oraz przedstawiciele ruchów ekologicznych i organizacji pozarządowych. Wraz z nimi w pielgrzymce uczestniczyli: minister środowiska Henryk Kowalczyk i dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

21 września miała miejsce pielgrzymka Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów. Pielgrzymi wspominali tragiczny mord polskiej ludności na południowo-wschodnich Kresach Rzeczypospolitej. Do sanktuarium przybyło kilkadziesiąt osób. Swą modlitwą uczcili pamięć dziesiątek tysięcy ofiar okrutnie zamordowanych na ziemiach: wołyńskiej, poleskiej, stanisławowskiej, tarnopolskiej, lwowskiej, lubelskiej, rzeszowskiej i przemyskiej, przez organizację ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-47. Według różnych danych, ofiarami działań OUN UPA padło od 80 tys. do 200 tys. Polaków.

• W dniach 21-22 września odbyły się ogólnopolskie rekolekcje pod hasłem: „Od samotności do szczęśliwego małżeństwa”. Zorganizowała je grupa „Niespokojni Nadzieją”, a prowadził – ks. Marek Dziewiecki.

1 października o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze zostanie otwarta wystawa fotograficzna Marcina Szpądrowskiego „Tożsamość fotografią pisana”. Po uroczystym otwarciu wystawy o godz. 18.00 w Bazylice Jasnogórskiej rozpocznie się koncert „Pieśń o Ojczyźnie” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Honorowy patronat: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski i o. Marian Waligóra OSPPE – przeor klasztoru na Jasnej Górze.

2019-09-25 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: unikatowe krypty, miejsce pamięci o świętych i narodowych bohaterach

[ TEMATY ]

Jasna Góra

cmentarz

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Jasnogórskie krypty

Jasnogórskie krypty

Jasna Góra od czasów swego powstania w 1382r. to wyjątkowy ośrodek kultu Maryjnego, z czasem główny klasztor – dom generalny Zakonu Paulinów, przez wieki twierdza wojskowa. Świątynia i klasztor od początku pełniły także funkcję nekropolii - były miejscem grzebania zakonników, duchownych i świeckich, a w nowszych dziejach również przechowywania pamiątek po narodowych bohaterach. Tylko w listopadzie jedno z tych miejsc udostępniane jest pielgrzymom, to tzw. „katakumby” pod Kaplicą Cudownego Obrazu.

Już w 1466 r., jak wynika z dokumentu odpustowego dla Jasnej Góry, na terenie dzisiejszego sanktuarium istniał cmentarz, gdzie pielgrzymi modlili się za zmarłych. W średniowieczu klasztory miały prawo grzebania zwłok swych dobrodziejów i konfratrów. Teren dzisiejszych krużganków tzw. Wieczernika, to przestrzeń byłego przykościelnego cmentarza.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Rozpoczęcie formacji ruchu Equipes Notre-Dame

2021-09-22 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łodzi rozpoczął się nowy rok formacyjny ruchu Equipes Notre-Dame. Wspólnota gromadzi małżeństwa, pomagając w pełnym przeżywaniu ich sakramentu, a także odpowiadając na Boże wezwanie, staje się wzorem chrześcijańskiego małżeństwa w Kościele i świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję