Reklama

Wiara

Matka Boża Bolesna pociesza Syryjczyków

Papież Franciszek pobłogosławił ikonę Matki Bożej Bolesnej Pocieszycielki Syryjczyków na ekumeniczną peregrynację w Syrii. Ikona odwiedzi 34 katolickie i prawosławne diecezje różnych rytów. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które zainicjowało tę akcję, ma nadzieję, że obraz Matki Bożej zdoła dotrzeć wszędzie tam, gdzie żyją rodziny pomordowanych i porwanych chrześcijan

We wspomnienie Matki Bożej Bolesnej – 15 września br. przedstawiciele Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu błogosławieństwa przez Ojca Świętego ikony Matki Bożej Bolesnej Pocieszycielki Syryjczyków.

Ikona została napisana w sierpniu przez ks. Spiridona Kabbasha, greckoprawosławnego kapłana z Homs w Syrii, i przedstawia Matkę Bożą siedzącą na tronie i trzymającą Dzieciątko Jezus na kolanach. Boski Syn Maryi trzyma w ręku okrąg ziemi, w którego środku znajduje się krwawiąca Syria. W geście pełnym miłości Jezus powierza świat swojej Matce, tak jak uczynił to z całą ludzkością pod krzyżem. Dlatego też cierpiący chrześcijanie szukają wstawiennictwa Dziewicy Maryi, chroniąc się pod płaszczem Jej opieki. Wielu z nich zostało porwanych: mężczyźni, kobiety, dzieci, starcy, a nawet duchowni, wśród których możemy rozpoznać dwóch biskupów z Aleppo. Jezus jako Książę Pokoju pragnie wprowadzić pokój na całym świecie, jednak są tacy, którzy się temu sprzeciwiają i wyraźnie się od tego odwracają: są to terroryści i fanatycy religijni, którzy uciekają się do przemocy w celu zaprowadzenia swoich rządów. Ikona jest zwieńczona radosną wizją nieba, gdzie z twarzy cierpiących Bóg otarł wszelką łzę. W gronie męczenników możemy rozpoznać holenderskiego jezuitę – ks. Fransa van der Lugta, który w czasie najostrzejszych walk i głodu nie chciał opuścić swoich wiernych. Został bestialsko zamordowany we własnym klasztorze w Homs.

Reklama

Gestem błogosławieństwa Papież chce umocnić wiarę chrześcijan w wyniszczonym bratobójczą wojną kraju. Ojciec Święty pragnie dotrzeć z przesłaniem nadziei do syryjskich rodzin, zwłaszcza tych, które straciły swoich bliskich, aby powiedzieć im: „Nie jesteś sam, jesteśmy z tobą”. Prawie 2 tys. chrześcijan straciło życie z powodu przemocy, ok. 700 zostało porwanych i nie wiadomo, co się z nimi dzieje.

Tego samego dnia, w ramach rozpoczętej przez PKWP akcji „Pocieszajcie mój lud”, w kościołach chrześcijańskich całej Syrii zebrały się tysiące chrześcijan. Modlono się o pokój i pojednanie, a także za rodziny poległch i pomordowanych oraz porwanych chrześcijan. Każda z tych rodzin otrzymała różańce pobłogosławione przez Franciszka, krzyż pobłogosławiony przez prawosławnego patriarchę obrządku syryjskiego oraz Biblię.

Teraz ikona będzie przemierzać Syrię – ziemię w sposób szczególny wybraną przez Boga, gdyż przemierzali ją patriarchowie, prorocy, apostołowie, święci i wielu Ojców Kościoła – której lud doświadcza wielkich cierpień. „Ileż śmierci, ileż zniszczonych istnień z powodu zaślepienia człowieka, jak wiele lęku i upokorzeń! Mogłoby się zdawać, że nie ma końca zbrodni Kaina... Jakże smutny jest widok tej błogosławionej ziemi cierpiącej, której dzieci zawzięcie ranią się nawzajem i umierają!” (Benedykt XVI, adhortacja apostolska „Ecclesia in Medio Oriente”).

Przyłączmy się do modlitwy za cierpiących i prześladowanych chrześcijan w Syrii. Módlmy się o zakończenie przemocy i pokój w tym kraju. Pamiętajmy w modlitwie zwłaszcza o ofiarach wojny, a także o ich strapionych rodzinach. Przynieśmy im pocieszenie za wstawiennictwem Matki Bożej Bolesnej Pocieszycielki Syryjczyków. (acn-orient.org/rosary-for-peace/)

2019-09-25 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nuncjusz apostolski w Syrii kończy 75 lat

[ TEMATY ]

Syria

kard. Zenari

Grzegorz Gałązka

Kard. Mario Zenari z pielgrzymami z Syrii podczas modlitwy „Anioł Pański”. Watykan, 2 grudnia 2018 r.

Kard. Mario Zenari z pielgrzymami z Syrii podczas modlitwy „Anioł Pański”.
Watykan, 2 grudnia 2018 r.

Kardynał Mario Zenarin, nuncjusz apostolski w ogarniętej wojną domową Syrii, ukończy 5 stycznia 75 lat. Osiągnie więc granicę wieku, w którym – zgodnie z prawem kanonicznym - biskupi i dyplomaci watykańscy muszą zwrócić się do papieża o zgodę na odejście ze sprawowanego przez nich urzędu.

Niezwykle rzadko zdarza się, żeby papież obdarzał godnością kardynała urzędującego nuncjusza. Ogłaszając nazwiska nowych kardynałów w październiku 2016 roku Franciszek powiedział jednocześnie, że kard. Zenari pozostanie na swoim dotychczasowym stanowisku „w umiłowanej i umęczonej Syrii”. Nuncjusz przyjął te słowa jako „wyraźny znak solidarności z cierpiącą ludnością Syrii”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję