Reklama

Niedziela Lubelska

Ochrzczeni i posłani

Niedziela lubelska 39/2019, str. 1

[ TEMATY ]

miesiąc misyjny

Paweł Wysoki

Dzieci chętnie angażują się w misyjną działalność Kościoła

Dzieci chętnie angażują się w misyjną działalność Kościoła

Z woli papieża Franciszka październik przeżywany będzie na całym świecie jako Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Do „rozbudzenia świadomości misyjnej i podjęcia z nową energią przemiany życia i duszpasterstwa” zaproszeni są poszczególni wierni i wspólnoty Kościoła.

Reklama

Ks. Wojciech Rebeta, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji lubelskiej, wyjaśnia, że rozbudzenie świadomości misyjnej ma dokonać się na wielu płaszczyznach. To przede wszystkim osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem poprzez Eucharystię, słowo Boże, modlitwę osobistą i wspólnotową, ale też czerpanie ze świadectwa świętych, którzy ponieśli męczeńską śmierć na misjach. Ksiądz Dyrektor zachęca do pogłębiania formacji dotyczącej misji, jak i wspierania wielkiego dzieła misji „ad gentes”. Październik upłynie pod hasłem: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa z misją w świecie”. Do tych słów nawiązywać będą m.in. teksty rozważań tajemnic różańcowych na każdy dzień października oraz wezwania modlitwy wiernych. Archidiecezjalne Centrum Misyjne zachęca również do organizowania w parafiach i szkołach nabożeństw oraz spotkań misyjnych.

Głównym wydarzeniem w naszej archidiecezji będzie Forum Misyjne, które odbędzie się w sobotę 5 października w Domu Nadziei Caritas w Lublinie. – Serdecznie zapraszam do udziału w spotkaniu wszystkich środowisk tworzących różne dzieła misyjne – mówi ks. Wojciech Rebeta. Forum rozpocznie się o godz. 9.00 prezentacją środowisk i dzieł misyjnych w archidiecezji lubelskiej, następnie wykład pt. „Ochrzczeni i posłani w animacji misyjnej” zaprezentuje ks. Franciszek Jabłoński z Gniezna. Gościem spotkania będzie Teresa Kmieć, siostra Heleny Kmieć, świeckiej misjonarki zamordowanej w Boliwii. Forum zwieńczy Msza św. w archikatedrze, sprawowana pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło.

2019-09-25 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi: stajemy przed wielkim wydarzeniem i szansą

Stajemy przed wielkim wydarzeniem, ale i szansą. Szansą, aby pełniej włączyć się w dzieło misyjne, a tym samym pogłębić naszą wiarę – napisali polscy biskupi w liście pasterskim przed Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, który został wyznaczony przez papieża Franciszka na październik tego roku. Będzie on przeżywany w Kościele na całym świecie pod hasłem: „Ochrzczeni i posłani. Kościół Chrystusa z misją w świecie”.

Z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego biskupi przypomnieli słowa Franciszka o tym, aby być we wszystkich regionach ziemi w „permanentnym stanie misji”. „Pragnieniem Ojca Świętego jest, aby Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny odnowił misyjną żarliwość wszystkich wiernych. Mają temu służyć refleksja nad kluczowym miejscem misji ad gentes w życiu Kościoła, modlitwa za misje oraz umiejscowienie misji w sercu wszystkich inicjatyw diecezjalnych, zakonnych i podejmowanych w ruchach i stowarzyszeniach katolickich” – czytamy w liście.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję