Reklama

Niedziela w Warszawie

Pamięć, która kształtuje pokolenia

Ponad 90 tys. stron zdigitalizowanych dokumentów – w tym zdjęć, filmów i nagrań dźwiękowych – związanych z bł. ks. Jerzym Popiełuszką zostało udostępnionych

Zasoby Archiwum Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, mieszczącego się w dawnym mieszkaniu kapelana „Solidarności”, zawierają kilkadziesiąt tysięcy dokumentów, gromadzonych głównie w związku z jego procesem beatyfikacyjnym. W zbiorach znajdziemy bezcenne rękopisy autorstwa ks. Jerzego, jego zdjęcia, nagrywane w latach 80-tych filmy, kasety, na których zarejestrowano wszystkie Msze św. za Ojczyznę z udziałem Męczennika.

Jedyne takie archiwum w Europie

Dzięki zdigitalizowanym zbiorom Ośrodka stworzono wirtualne muzeum, poświęcone bł. ks. Jerzemu. – Wartość historyczna tego archiwum jest ogromna. Zgromadzone tu dokumenty w bardzo szerokim rozumieniu – akta pisane, materiały dźwiękowe, filmy – dotyczą nie tylko bezpośrednio Męczennika, ale stanowią także zapis dużego fragmentu historii Polski lat 1980-1990 i sporego okresu życia Kościoła, zwłaszcza warszawskiego. Dzięki tym materiałom mamy wiedzę o tym, jak żyła Polska i Kościół przez te 35 lat – podkreśla prof. Paweł Skibiński z UW, który był głównym konsultantem projektu digitalizacji Ośrodka. W jego ocenie żoliborskie archiwum, dzięki niezwykle starannej dokumentacji wszystkiego, co działo się przez 35 lat przy grobie ks. Jerzego, jest ewenementem nie tylko w skali Polski, ale także Europy.

Reklama

Bezcenne zasoby archiwaliów umożliwiły uruchomienie nowoczesnej, multimedialnej strony internetowej Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki. Pod adresem www.muzeumkspopieluszki.pl znajdziemy wiele filmowych i dźwiękowych wspomnień oraz zdjęć i dokumentów, opowiadających o życiu ks. Jerzego na tle epoki PRL. Po raz pierwszy zostały opublikowane wszystkie homilie z Mszy św. za Ojczyznę z udziałem kapelana „Solidarności”. Treści strony, które już niebawem dostępne będą także w językach obcych, opracowane zostały przez uznanych biografów bł. ks. Jerzego – Ewę Czaczkowską i Tomasz Wiścickiego.

– Postawa ks. Popiełuszki, pełna prostoty, szacunku dla człowieka oraz odwagi w wyznawaniu wiary czyniła świat bardziej ludzkim i wolnym. Postawa ta, ukoronowana męczeńską śmiercią, sprawiła, że do jego grobu od 1984 r. przybyły ponad 23 mln ludzi – przypomina ks. dr Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki i kustosz Muzeum.

Relikwie Męczennika

19 października przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki. Dzień wcześniej o godz. 19.00 w Domu „Amicus” odbędzie się Wieczór Świadków, na którym będzie można spotkać się z osobami, które doświadczyły owoców posługi Błogosławionego. W tym dniu w Sanktuarium zostanie udostępniona wiernym odrestaurowana sutanna, w której zginął kapelan „Solidarności”. Obejrzeć ją będzie można jednej z kaplic kościoła w specjalnej gablocie, sfinansowanej ze zbiórki publicznej i środków Polskiej Fundacji Narodowej.

Reklama

Konserwacji poddane zostały także inne elementy stroju Męczennika, przywodzące na myśl dramatyczne wydarzenia sprzed 35 lat – spodnie, koszula, koloratka oraz płótno, którym zostało owinięte ciało ks. Jerzego zaraz po jego śmierci. – Tkanina przypomina Całun Turyński, który odbija ciało Zmarłego – zauważa Joanna Sielska, konserwator sztuki. Działania zrealizowano tak, aby nie naruszyć śladów dramatu, ale żeby ochronić tkaniny i pozwolić im trwać przez dziesięciolecia.

– Ks. Jerzy Popiełuszko ciągle jeszcze jest tą osobą, którą powinno się odkrywać w Polsce i na świecie. Mamy nadzieję, że to wszystko co udało się zrobić z naszą pomocą będzie wpływało na zrozumienie i przeżycie polskości przez Polaków, ale i przez tych, którzy przyjeżdżają tu bardzo licznie z zagranicy – mówi Cezary Jurkiewicz, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Święta zwyczajność

Mieszczące się w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki Muzeum ks. Jerzego, które rocznie odwiedzane jest przez około 60 tys. osób, także poszerzyło spektrum swoich edukacyjnych i popularyzatorskich możliwości. Dostępne są już audioprzewodniki w językach: angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim i węgierskim. Polską wersję narracji w audioprzewodniku nagrał aktor Adam Woronowicz, który w filmie „Wolność jest w nas” wcielił się w postać ks. Jerzego Popiełuszki.

– Niezwykłość świętości ks. Jerzego polegała na jego zwyczajności. Miłość Chrystusa aż do oddania życia jest tym, za co archidiecezja warszawska powinna być wdzięczna, mając świadomość daru, ale i zadania, jakie przed nami stoi – że odpowiedzią na zło musi być dobro – podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.

2019-09-25 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O ks. Jerzym wiedzą prawie wszystko

Ponad 1200 uczniów z całego kraju wzięło udział w III Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o bł. ks. Jerzym Popiełuszce. Finał odbył się w katolickim gimnazjum przy ul. Dewajtis na Bielanach

Do etapu finałowego zakwalifikowało się 120 uczniów z różnych stron Polski. – Celem konkursu było zainteresowanie osobą Błogosławionego, szerzenie jego kultu, rozbudzenie aktywności artystycznej dzieci i młodzieży oraz upamiętnienie 70. rocznicy urodził błogosławionego Kapłana, którą będziemy obchodzili we wrześniu 2017 r. – mówi Tomasz Kowalczyk, dyrektor gimnazjum na Bielanach.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję