Reklama

Dookoła Polski

Złotówka od pielgrzyma

Częstochowscy radni chcą wprowadzenia opłat dla pielgrzymów. To dyskryminacja pątników – ocenia Instytut na rzecz Kutury Prawnej „Ordo Iuris”. Opłata była pomysłem radnych SLD. Z ich inicjatywy Rada Miasta przyjęła w końcu września uchwałę, w której zwróciła się z apelem do metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo o rekompensatę dla miasta „za obsługę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi” w sezonie pielgrzymkowym. Powód? Rosnąca liczba pątników, wzrastające koszty obsługi wspomnianego systemu i chęć utrzymania dobrego wizerunku miasta. Rekompensatą miałaby być opłata w formie symbolicznej złotówki od każdego pątnika.

Instytut „Ordo Iuris” nie zostawił na uchwale suchej nitki. Zdaniem jego ekspertów, koncepcja zawiera wiele wad. Nie wskazano dat granicznych „sezonu pielgrzymkowego”, nie określono, jak odróżnić pielgrzyma od turysty czy częstochowianina. Poza tym archidiecezja miałaby dowolność w przekazywaniu złotówek, co wskazuje, że byłaby to darowizna, czyli w istocie czynność pozorna, a w konsekwencji świadczenie byłoby nienależne.

Reklama

Dodatkowo, uchwała ma charakter dyskryminacyjny: podobnego apelu nie skierowano do odwiedzających Częstochowę turystów, kibiców czy osób przyjeżdżających tu do pracy. Eksperci instytutu podejrzewają, że podjęcie uchwały miało zmobilizować wyborców w kampanii parlamentarnej. Tym bardziej że jest to już trzecia próba wprowadzenia takiej opłaty. Poprzednie podejmowano w latach 2010 i 2014, a daty te pokrywały się z terminami wyborów samorządowych.

Julian Kostrzewa

* * *

Druga kadencja

To już najpewniej przesądzone. Prezydent Andrzej Duda będzie ubiegać się o wybór na drugą kadencję. – Czuję się młodym człowiekiem, nie wyobrażam sobie siebie na emeryturze – powiedział w wywiadzie udzielonym TV Trwam, pytany o to, czy będzie ubiegał się o reelekcję. Podsumowując swoją dotychczasową prezydenturę, Andrzej Duda powiedział, że wydaje mu się, iż kierunek, który przyjął, był dobry.

– Słucham moich rodaków, bo te spotkania bezpośrednie, które odbywam, są dla mnie niezmiernie ważne – mówił. – Chcę słyszeć, jakie są oczekiwania i problemy. Gdzie są mankamenty, czy to, co do tej pory zrobiłem, co zrobili rządzący, odpowiada ludziom, czy chcieliby jakichś zmian, czego jeszcze oczekują – powiedział Telewizji Trwam. Jak stwierdził, chciałby, żeby na koniec jego prezydentury zwykła polska rodzina powiedziała mu: „Tak, proszę Pana, żyje nam się dzisiaj lepiej niż wtedy, kiedy Pan zaczynał”. – Jeżeli tak będzie, będę spełniony – stwierdził.

wd

* * *

Lekkie spowolnienie

Reklama

Spowolnienie wzrostu jest faktem na świecie, w Europie, i do nas też dociera, ale wzrost gospodarczy będzie u nas solidny – twierdzi Adam Glapiński, prezes NBP. Glapiński wziął udział w Warszawie w konferencji nt. przyszłości gospodarki europejskiej. – Udało nam się utrzymać stabilny, silny wzrost, przy równoczesnym osiągnięciu stabilności finansów publicznych. Wzrostowi PKB towarzyszy niska inflacja, ale finanse publiczne są stabilne – powiedział dziennikarzom. Glapiński podkreślił, że NBP i rządowi udało się utrzymać duży wzrost gospodarczy przy utrzymaniu w ryzach wskaźników gospodarczych. Mimo niezłych wskaźników makroekonomicznych w Polsce i Europie Środkowej, polityka monetarna w Europie ma przed sobą poważne wyzwania. Polsce w prowadzeniu skutecznej polityki monetarnej pomaga własna waluta – zauważył Glapiński. – Posiadanie złotówki pozwala bankowi centralnemu w Polsce prowadzić niezależną politykę, uszytą na miarę naszych krajowych potrzeb – podkreślił.

jk

* * *

Szkoły pamiętają

Ponad 10 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło swój udział w przeprowadzonej 25 października br. akcji „Szkoła pamięta”, natomiast wzięło w niej udział niewiele mniej. Głównym celem inicjatywy jest pamięć o ważnych postaciach i wydarzeniach naszej historii, o bohaterach naszej wolności. Termin akcji nie był przypadkowy. „Zachęcamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, aby w dniach, w których szczególnie wspominamy bliskich zmarłych, pamiętały również o tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej” – pisał resort edukacji. W ramach akcji uczniowie wraz z nauczycielami m.in. porządkowali i odwiedzali groby osób cenionych i zasłużonych, ale także te opuszczone, odwiedzali lokalne miejsca pamięci i poznawali ich historię, zapalali znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, brali udział w wycieczkach patriotycznych.

jk

* * *

Superpiątka

Wyszkłolony, Papa Pier, Plastika Metalica, El Bio, Zmieszko – pięć potworków o takich imionach będzie przekonywać dzieci do segregacji odpadów na pięć części w nowej kampanii społecznej resortu środowiska. – Zakładamy, że podzielą się oni wiedzą z rodzicami, co z kolei doprowadzi do rozpowszechnienia się idei segregowania śmieci – powiedział Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

jk

2019-10-29 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: chrześcijaństwu zagraża instrumentalizacja do celów politycznych

2021-09-23 17:07

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Watykan

kard. Pietro Parolin

Vatican News

Kardynał Pietro Parolin

Kardynał Pietro Parolin

Watykański Sekretarz Stanu wziął udział w odbywającym się w Rzymie spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej. Rozmawiając na jego marginesie z dziennikarzami podkreślił, że „chrześcijaństwu zagraża instrumentalizacja do celów politycznych”. Kard. Parolin wskazał, że „chrześcijaństwo to obrona życia, ale i troska o los migrantów”. Wyraził też zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej z powodu zawarcia sojuszu AUKUS, który nasila wyścig zbrojeń i wykluczył rychłą podróż Franciszka do Rosji.

Watykański hierarcha przypomniał, że „w chrześcijaństwie nie wybiera się tego, co się lubi lub co jest wygodne, w chrześcijaństwie trzeba przyjąć wszystko”. Wskazał, że to nie jest tak, iż „idzie się do supermarketu i kupuje to lub tamto”. Niebezpieczeństwo polega na instrumentalizacji i manipulacji religią „dla celów politycznych”. Kard. Parolin wyjaśnił także swą obecność na spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej (obecny był także kard. Jean Claude Hollerich, przewodniczącego COMECE i kard. Peter Turkson, przewodniczącego Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka) mówiąc, że „ten dzień studyjny poświęcony był słuchaniu Kościoła”. Przypomniał jednocześnie, że wielu członków tego stronnictwa otwarcie przyznaje się do chrześcijaństwa. Na obiekcję jednego z dziennikarzy, że także członkowie partii populistycznych odwołują się do chrześcijaństwa, watykański Sekretarz Stanu odpowiedział, że „ważne jest dokonanie globalnego wyboru”. Co za tym idzie, jak wskazał do chrześcijaństwa przynależy obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ale też miłość bliźniego, która wyraża się m.in. w trosce o migrantów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję