Reklama

Z prasy zagranicznej

Papieski Harley Sprzedany

Biały „papieski” motocykl marki Harley-Davidson został sprzedany 20 października br. na aukcji w brytyjskim Stafford za 48,3 tys. funtów (niemal 250 tys. zł). Pobłogosławiony i sygnowany przez Franciszka w lipcu br. motocykl jest darem grupy motocyklistów „Jesus Biker International” – przekazał go Papieżowi dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Austrii ks. Karl Wallner. Dochód ze sprzedaży harleya jest przeznaczony na pomoc dla prowadzonego przez austriacką „Missio” domu sierot w Ugandzie.

* * *

Pew Research Center

Religijna mapa USA

Zmienia się, i to szybko, mapa religijna Stanów Zjednoczonych. Na podstawie ostatniego badania, przeprowadzonego przez Pew Research Center, można powiedzieć, że USA są nadal krajem chrześcijańskim, ale katolicyzm stracił już tam pozycję największego wyznania. Dziś na pierwszym miejscu są tzw. nones, czyli osoby, które nie identyfikują się z żadną z grup religijnych. W podobnym badaniu sprzed 10 lat katolicy stanowili 23 proc. amerykańskiej populacji. Dziś tylko co 5. obywatel USA deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego. „Nones” w 2009 r. stanowili 17 proc. amerykańskiego społeczeństwa, dziś – już 26 proc.

Reklama

Najwięcej w USA jest protestantów (43 proc.), tyle że żadna z licznych protestanckich denominacji nie przewyższa liczbą katolików. Kościół katolicki poniósł najwięcej strat wśród hiszpańskojęzycznych Amerykanów. Dekadę temu 57 proc. z nich deklarowało się jako katolicy, dziś – 47 proc. Spadł także wskaźnik uczestnictwa w nabożeństwach. W poprzednim badaniu ponad połowa (52 proc.) dorosłych Amerykanów deklarowała, że odwiedza świątynię przynajmniej raz w miesiącu, pozostali nie chodzili do kościoła. Dziś te proporcje się prawie dokładnie odwróciły.

* * *

Religion News Service

Prześladowani muzułmanie

40 proc. uczniów muzułmańskich doświadczyło znęcania się ze strony rówieśników ze względu na wyznawaną religię. Takie są wyniki najnowszego badania przeprowadzonego w USA.

Przebadano grupę 1,5 tys. muzułmańskich nastolatków w wieku 11-18 lat. W poprzednim badaniu, z 2017 r., 53 proc. uczestników deklarowało analogiczne doświadczenia. Oznacza to poprawę sytuacji, ale częstotliwość zachowań agresywnych wobec muzułmanów jest nadal wyższa niż w stosunku do przedstawicieli innych religii. W 2017 r. co 5. nastolatek przyznał, że doświadczył w szkole przemocy.

Reklama

Plusem jest to, że amerykańscy nastolatkowie są coraz bardziej świadomi, iż ich muzułmańscy koledzy i koleżanki są częściej atakowani przez innych uczniów. W 2019 r. 39 proc. z nich przyznało, że było świadkiem agresji wobec muzułmanów, podczas gdy 2 lata wcześniej tylko 19 proc. zauważyło takie zachowania.

* * *

Russian News Agency

Droga jeszcze daleka

Czy w najbliższym czasie dojdzie do ponownego spotkania papieża Franciszka i patriarchy Cyryla I? – zapytał metropolitę Hilariona dziennikarz Rosyjskiej Agencji Prasowej TASS. Duchowny odpowiedział: „Nie słyszałem, aby nowe spotkanie było planowane”. Jednocześnie zwrócił uwagę na znaczenie hawańskiego spotkania Franciszka i Cyryla, którego głównym celem była koordynacja pomocy dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Hilarion udzielił wywiadu z racji 10. rocznicy urzędowania jako „minister spraw zagranicznych” patriarchatu moskiewskiego. Poinformował przy tym, że teologia prawosławna została uznana za przedmiot akademicki i od strony formalnej nic nie stoi na przeszkodzie, aby na rosyjskich wyższych uczelniach powstawały wydziały teologii. Potrzeba tylko wykształcenia kadry naukowej.

* * *

Christian Headlines

Eutanazja pod presją

Z badań przeprowadzonych niedawno w USA przez Narodową Radę ds. Niepełnosprawności wynika, że po wprowadzeniu eutanazji sytuacja poważnie chorych osób nie wygląda różowo.

Eutanazja jest legalna w stanach: Kalifornia, Kolorado, Oregon, Hawaje, New Jersey, Vermont i Waszyngton. Wkrótce zalegalizuje ją również Maine. Okazuje się, że w wymienionych stanach chorzy nie mają swobodnego wyboru – wywierana jest na nich presja. W przypadku osób cierpiących na ciężkie choroby, wymagające kosztownych terapii już nie dla wyzdrowienia, ale dla poprawy stanu życia, towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie dają pieniądze na długotrwałe leczenie, za to o wiele chętniej „zwracają koszty” śmierci na życzenie. Poza tym pacjentów strachem napawają błędne diagnozy, pod których wpływem sięgają oni po ostateczne wyjście. Kolejna presja dotyczy chorych na depresję – są zachęcani, aby wybrali proponowane przez prawo wyjście. Wprowadzenie eutanazji jest niekorzystne również dla osób niepełnosprawnych – liczący każdego dolara system podsuwa im wybór „tańszej” alternatywy i „odciążenia” społeczeństwa.

2019-10-29 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję