Reklama

Niedziela Rzeszowska

Zabierzów

Jubileuszowy dar

300-lecie parafialnej świątyni pw. Wszystkich Świętych obchodziła 13 października parafia w Zabierzowie. Jubileuszowa Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby była dziękczynieniem za dom Boży, gdzie wierni mogą się spotykać z Bogiem i uświęcać, za fundatorów, ofiarodawców, budowniczych, wszystkich troszczących się i wspierających swymi modlitwami

Niedziela rzeszowska 44/2019, str. 6

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Ks. Łukasz Hendzel

Kościół to szczególne miejsce wędrówki pokoleń do Boga

Kościół to szczególne miejsce wędrówki pokoleń do Boga

Z okolicznych parafii na tę uroczystość przybyli księża oraz przedstawiciele władz samorządowych województwa, gminy Boguchwała, dyrektorzy szkół gminnych, uczniowie i rodzice. Zgromadzonych gości oraz parafian przywitał ksiądz proboszcz Józef Opaliński. Następnie Elżbieta Kręgielewska wygłosiła referat, w którym przybliżyła historię kościoła w parafii Zabierzów.

Ksiądz Biskup poświęcił i pobłogosławił piękny dar jubileuszowy, który wspólnota parafialna złożyła na 300-lecie świątyni – odnowione jej wnętrze – polichromię, nawy główne, ołtarz główny, ołtarze Matki Bożej i św. Piotra oraz odnowioną elewację. Ksiądz Proboszcz dziękował współautorom tego daru, tym którzy przyczynili się do jego powstania, za ofiarność, pracę, modlitwę popartą każdym cierpieniem.

Reklama

Obecnie parafia Zabierzów łączy Racławówkę z przysiółkiem Zabierzów i Nosówkę. Uroczystość 300-lecia kościoła stała się okazją do podkreślenia trudu i poświęcenia mieszkańców parafii. Wieloletnia modlitwa i ciężka praca zaowocowały przepiękną świątynią, która doczekała się jubileuszu. Na zakończenie uroczystości odśpiewano „Te Deum”. Można było nabyć pamiątki jubileuszu: medale, kubki z nadrukiem kościoła, pocztówki.

Trochę historii

Zabierzów to przysiółek Racławówki leżący u zbiegu Nosówki i Kielanówki. Tytuł kościoła Wszystkich Świętych wskazuje, że to stara parafia, a tradycja mówi, że pierwotnie świątynia była prywatną letnią kaplicą właścicieli Zamku Rzeszowskiego, zjeżdżających na wakacje do Niechobrza. Do parafii Zabierzów należały wsie Racławówka, Nosówka, Kielanówka i Zwięczyca. Obecna świątynia, w stylu barokowym, została wzniesiona przez księcia Jerzego Ignacego Lubomirskiego, właściciela dóbr rzeszowskich, w 1719 r. Kościół ten konsekrował w 1729 r. biskup przemyski Andrzej Pruski. Była to nieduża, jednonawowa budowla kamienna. W 1873 r. dobudowano do niej kaplicę – mauzoleum właścicieli Nosówki Dąbskich i Jędrzejowiczów. W 1909 r. ówczesny proboszcz ks. Marceli Sochański przedłużył kościół i dobudował neobarokową wieżę oraz kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa, sprawił nowe organy i odnowił polichromię z 1875 r.

Ołtarz główny świątyni powstał także w 1873 r., a tworzą go dwa obrazy: mniejszy – „Zdjęcie Pana Jezusa z krzyża”, większy – „Boga Ojca w otoczeniu Świętych”, których autorem jest malarz Tabiński z Rzeszowa. W niszy pod tabernakulum znajdują się relikwie świętych z tamtego okresu.

Reklama

Kościół otacza od 1895 r. parkan z cegły, fundacji Aleksandra Dąbskiego z Nosówki. Jego oryginalnymi elementami są trzy kapliczki i trzy bramki.

W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili na kościelnej wieży punkt obserwacyjny, skutkiem czego budowla została znacznie zniszczona przez artylerię rosyjską.

Kościół to nie tylko budynek, ale ludzie, którzy tworzyli tę historię, dzięki którym świątynia była budowana, odnawiana i utrzymywana. To księża proboszczowie, kolatorzy kościoła, parafianie. Kościół to szczególne miejsce wędrówki pokoleń do Boga.

2019-10-29 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Srebrny jubileusz „Niedzieli Pod laskiej” i KSM

Niedziela podlaska 43/2020, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

Niedziela Podlaska

Ks. Piotr Jarosiewicz

W nowo wyremontowanej i poświęconej przez bp. Piotra Sawczuka sali KSM

W nowo wyremontowanej i poświęconej przez bp. Piotra Sawczuka sali KSM

Polecenie „Idźcie i głoście” zawiera w sobie zobowiązanie do niestrudzonego szukania ciągle nowych dróg komunikacji ze zmieniającym się światem – powiedział bp Piotr Sawczuk 17 października br. w drohiczyńskiej katedrze podczas obchodów Dnia Pastoralnego, jubileuszu 25-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Niedzieli Podlaskiej. Na uroczystości obecny był także bp Antoni Dydycz.

Biskup Piotr Sawczuk zauważył w homilii, że nakaz Chrystusa ,,Idźcie i głoście” nie traci na znaczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

Katolicka Nauka Społeczna? Coś dla Ciebie!

2021-09-22 08:18

[ TEMATY ]

festiwal

Wykład, dwie debaty eksperckie, dwa bloki warsztatów – to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.

Teoria i praktyka – to dwa kierunki, które każdorazowo obierają organizatorzy, przygotowując program festiwalu. Realizacji wymiaru teoretycznego posłużą w tym roku dwie debaty eksperckie z udziałem „praktyków” zadanych problemów.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję