W homilii Ksiądz Biskup wskazał, że poznawanie, czym jest Ojczyzna, winno być dopełniane poznawaniem prawdziwych jej dziejów. – Wiemy, że były one zakłamywane przede wszystkim przez naszych wrogów, ale też przez naszych rodaków, którzy się wysługiwali, zwykle za pieniądze, naszym wrogom. Dzisiaj sprawa narracji o dziejach Ojczyzny jest bardzo ważna. Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński krótko przed swoją śmiercią mówił do rodaków: „Tak często słyszy się zdanie: «Piękną i zaszczytną rzeczą jest umrzeć za Ojczyznę. Jednakże trudniej jest niekiedy żyć dla Ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym nieraz bohaterstwem jest żyć, trwać, wytrzymać całe lata, wytrwać dla Ojczyzny, nabrać zaufania do niej, mieć gotowość oddania jej wszystkiego z siebie. Jakże ważna jest świadomość, że jesteśmy na służbie temu narodowi, którzy przez całe wieki przygotowywał nam ojczystą ziemię, na której wypadło nam żyć. Jesteśmy z tym narodem tak bardzo związani”.
W dalszej części homilii kaznodzieja wskazał, że w chwilach zagrożenia istotna jest obrona Ojczyzny w mowie i w czynie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Jest tyle pięknych modlitw za Ojczyznę. Ważne jest to, aby nie były one pomnikiem historii, ale by były przez nas przedłużane. Ojczyzna jest zawsze w potrzebie i wspierajmy ją jak najczęściej naszą modlitwą różańcową i innymi modlitwami – apelował, kończąc homilię, bp Ignacy Dec.
Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli na pl. św. Jana Pawła II, gdzie zaprezentowano program artystyczny pt. „Opowiedz nam, Ojczyzno”, a potem złożono wieniec od mieszkańców przy Pomniku Zwycięstwa. Odbył się także kolejny Świdnicki Bieg Niepodległości.