Reklama

Niedziela Rzeszowska

Akademia Liturgiczna

Liturgia jest w Kościele dla wszystkich, trzeba tylko chcieć ją poznać i zrozumieć. To założenie działającej w diecezji rzeszowskiej Akademii Liturgicznej i propozycją formacji dla dorosłych, którzy pragną głębiej i bardziej świadomie przeżywać liturgię

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkania są pomyślane w ten sposób, by w ciągu pierwszego roku wprowadzić uczestników w całościowe, panoramiczne spojrzenie na życie liturgiczne Kościoła, natomiast wykłady na wyższych rocznikach dotyczyć będą pogłębienia wiedzy związanej z jednym, konkretnym zagadnieniem.

Inicjatorem i osobą prowadzącą zajęcia Akademii Liturgicznej jest ks. Sławomir Jeziorski, liturgista i wykładowca WSD w Rzeszowie, który na początku wraz z grupą młodych ludzi, chętnych do formacji, rozpoczął cykl nieoficjalnych jeszcze spotkań formacyjnych, adresowanych nie tylko do osób zaawansowanych w wiedzy religijnej i teologicznej, ale też do tych, którym słowo „liturgia” niewiele mówi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Pomysł na takie zajęcia zrodził się podczas lekcji religii w rzeszowskiej szkole Sióstr Prezentek, gdzie uczył ks. Jeziorski – opowiada Karol Pękala, absolwent szkoły. Uczniowie zafascynowani lekcjami i wykładami, między innymi na temat liturgii, chcieli dowiedzieć się czegoś więcej, i tak powstał pomysł spotkań. Do grupy młodzieży dołączyli dorośli.

Reklama

– Nurtowały nas pytania: Dlaczego podczas Mszy św. wykonuje się takie, a nie inne gesty, dlaczego padają określone słowa, według jakiego klucza dopierane są czytania mszalne, dlaczego w danych monetach musimy stać lub klęczeć, bądź odwrotnie. Pytań o genezę było coraz więcej i tak trafiliśmy do Akademii Liturgicznej – mówią Konstancja i Daniel Wójcik, należący do Domowego Kościoła. Było coraz więcej chętnych, i tak powstała Akademia Liturgiczna. – Założyliśmy, że zajęcia będą trwały rok, stąd pierwsze panoramiczne ujęcie liturgii: znaki, symbole, treść liturgii, potem sakramenty, rok liturgiczny – czyli wiedza, którą powinien mieć każdy człowiek uczestniczący w liturgii, przyjmujący sakramenty. Po roku okazało się, że uczestnicy chcą więcej, stąd poszerzenie tematu i poświęcenie wszystkich spotkań Tajemnicy Eucharystii – dodaje ks. Jeziorski.

Zajęcia pokazały nam, jak mała jest nasza wiedza na temat liturgii, jak bardzo potrzebujemy wejść głębiej w te zagadnienia. Chcąc bardziej świadomie uczestniczyć w liturgii, powinniśmy wiedzieć, jak się do niej przygotować, jak przeżywać, by nie traktować tych ważnych dla nas wydarzeń zbyt powierzchownie. Jak dobrze przeżywać Eucharystię, Triduum Paschalne, jak patrzeć na sakramenty – pytań pojawiało się coraz więcej, a odpowiedzi szukamy na zajęciach. To nie tylko wykład, ale także okazja do rozmowy, wymiany myśli, dzielenie się swoimi doświadczeniami. I choć przyswajajmy wiedzę teologiczną, liturgiczną czy historyczną, to robimy to z przyjemnością, przekazywaną w bardzo ciekawy i praktyczny sposób – mówią uczestnicy II roku Akademii.

– Zajęcia Akademii są dla wszystkich, i co wielu może dziwić, na zajęcia przychodzą także księża – mówi ks. Sławomir Jeziorski. – To świadczy o tym, że każdy z nas potrzebuje przypomnienia czy też pogłębienia niektórych treści. Można to robić podczas wykładów, ale też staramy się pracować nad swoją formacją w domu. Uczestnicy Akademii otrzymują także drogą mailową materiały do osobistego pogłębienia omawianych tematów, co dodatkowo pozwala przemyśleć i utrwalić wiedzę.

Obecnie odbywają się spotkania dwóch roczników Akademii Liturgicznej. Drugiego roku, który pogłębia wiedzę na temat Eucharystii, oraz pierwszego, który zaczyna formację liturgiczną.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w czwartek, o godz. 20 w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie.

2019-12-04 07:37

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłużeni dla Rzeszowa

Rzeszów chlubi się Honorowymi i Zasłużonymi dla Miasta Obywatelami. 18 stycznia do grona Zasłużonych dołączyli: ks. prał. Ireneusz Folcik i Zygmunt Solarski. Ogłoszono to w Filharmonii Podkarpackiej podczas obchodów 661. rocznicy „urodzin” Rzeszowa, czyli lokacji miasta na prawie magdeburskim i nadania go przez króla Kazimierza Wielkiego Janowi Pakosławicowi ze Stróżyk, zasłużonemu rycerzowi i dyplomacie.

Uczestników „urodzinowych” uroczystości powitał Tadeusz Ferenc, prezydent Miasta Rzeszowa. Akt nadania tytułów Zasłużonych dla Miasta Rzeszowa poprzedziły laudacje na cześć uhonorowanych postaci. Sylwetkę i zasługi ks. prał. Ireneusza Folcika przedstawił Mieczysław Janowski, prezydent Rzeszowa w latach 1991-99, senator RP i poseł do PE. Postać i dokonania Zygmunta Solarskiego zaprezentował Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.
CZYTAJ DALEJ

Rocznica ingresu połączona z promocją ministrantów słowa Bożego i ceremoniarzy

2026-06-16 18:51

ks. Łukasz Romańczuk

Nowi ceremoniarze

Nowi ceremoniarze

W Archikatedrze Wrocławskiej świętowano 13. rocznicę ingresu abp. Józefa Kupnego. Była to okazja do wspólnego dziękczynienia za ten czas i modlitwy o Boże błogosławieństwo na dalsze lata posługi wiernym i duchowieństwu Kościoła wrocławskiego.

Licznie zgromadzeni wierni i kapłani obecni w katedrze wrocławskiej podkreślają, że ich obecność spowodowana jest podziękowaniem za posługę, a także wyrazem życzliwości względem metropolity wrocławskiego. W trakcie Liturgii młodzież z LSO Archidiecezji Wrocławskiej przyjęła posługę ministranta słowa Bożego oraz ceremoniarza.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV po podróży do Hiszpanii: „Podnieście oczy!”

2026-06-17 10:59

[ TEMATY ]

audiencja generalna

Vatican Media

„Podnieśmy oczy! Uczmy się od Jezusa patrzeć na bliźniego, na ludzi i na świat oczami Boga” – powiedział Leon XIV podczas audiencji generalnej. Podsumowując swoją podróż apostolską do Hiszpanii, Papież wskazał na potrzebę jedności, dialogu i nadziei zakorzenionej w Ewangelii.

Podczas środowej audiencji generalnej Leon XIV podzielił się refleksjami po zakończonej w ubiegłym tygodniu podróży apostolskiej do Hiszpanii. Ojciec Święty odwiedził Madryt, Barcelonę, Opactwo Montserrat oraz Wyspy Kanaryjskie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję