Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ślubuję ci miłość

W święto Świętej Rodziny z Nazaretu papież Franciszek powiedział: – Niech Święta Rodzina będzie wzorem dla naszych rodzin, aby rodzice i dzieci wspierali się nawzajem w przylgnięciu do Ewangelii, fundamentu świętości rodziny.

Niedziela sosnowiecka 2/2020, str. IV

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Święto Świętej Rodziny

jubileusz małżeństw

Archiwum

Bp Grzegorz Kaszak spotkał się z małżonkami świętującymi swe jubileusze

Bp Grzegorz Kaszak spotkał się z małżonkami świętującymi swe jubileusze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Istotnymi zadaniami Kościoła są nie tylko otoczenie troską rodzin, ale w pierwszym rzędzie uświadomienie współczesnym „jak pięknie, prawdziwie i dobrze jest tworzyć rodzinę i być rodziną; jak bardzo jest ona niezbędna dla życia świata, dla przyszłości ludzkości” (Papież Franciszek). Doskonale podkreśla to w swej posłudze duszpasterskiej pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak, który w święto Świętej Rodziny spotkał się z małżonkami świętującymi swe jubileusze. Spotkanie odbyło się w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi. Tego dnia proboszcz parafii ks. kan. Józef Handerek zaprosił do wspólnej modlitwy pod przewodnictwem księdza biskupa tych, którzy związani sakramentalnym węzłem małżeńskim obchodzą swe rocznice. Jak sam mówił, taka modlitwa jest potrzebna, by mieli siły do pokonywania wszelkich trudności i problemów oraz aby ich miłość wzajemnie się umacniała i była ozdobą Kościoła.

Świadectwo rodziców

Reklama

Biskup sosnowiecki zachęcał do pielęgnowania właśnie w rodzinie naważniejszych wartości, m.in. modlitwy. – Do członków rodziny chrześcijańskiej można w sposób szczególny odnieść słowa, w których Chrystus obiecał swą obecność: „Zaprawdę powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich”. Zasadniczym i niezastąpionym elementem wychowania do modlitwy jest konkretny przykład, żywe świadectwo rodziców: tylko modląc się wspólnie z dziećmi, wypełniając swoje królewskie kapłaństwo, ojciec i matka zstępują w głąb serc dzieci, pozostawiając ślady, których nie zdołają zatrzeć późniejsze wydarzenia życiowe – mówił w kazaniu bp Grzegorz Kaszak. Warto przywołać słowa św. Jana Pawła II – papieża rodziny: „Matki, czy uczycie wasze dzieci modlitwy chrześcijańskiej? Czy przygotowujecie je w łączności z kapłanami do sakramentów wieku dziecięcego: spowiedzi i Komunii świętej, bierzmowania? Czy przyzwyczajacie je myśleć w chorobie o Chrystusie cierpiącym? Wzywać pomocy Matki Bożej i Świętych? Czy odmawiacie Różaniec w rodzinie? A wy, ojcowie, czy umiecie modlić się z waszymi dziećmi, z całą wspólnotą domową, przynajmniej od czasu do czasu? Wasz przykład prawego myślenia i działania, poparty wspólną modlitwą, jest lekcją życia, stanowi akt kultu szczególnie zasługujący; wnosicie w ten sposób pokój w progi domu. Pamiętajcie: w ten sposób budujecie Kościół” – wzywał biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miłość jest możliwa

Jubileusze małżeńskie tego dnia miały miejsce w wielu innych świątyniach diecezji. Stanowią one wymowne świadectwo wiary tych, którzy zaprosili Chrystusa do swego życia i wzajemnej miłości. – „To prawda, że są trudności, że są problemy z dziećmi czy w małżeństwie, spory, kłótnie. Ważne jest, by pozostało jedno ciało. Wtedy wszystko można przezwyciężyć. I jest to sakrament nie tylko dla małżonków, ale również dla Kościoła. On zwraca nam uwagę: «Ależ popatrzcie, miłość jest możliwa!». Miłość może sprawić, że będziemy żyć przez całe życie jak zakochani: w radości i cierpieniu, w problemach z dziećmi i w problemach między sobą.... Ale zawsze iść naprzód. W zdrowiu i chorobie, zawsze naprzód. I to jest piękne”. Te słowa papieża Franciszka niech będą zachętą, by nie tylko mówić o miłości, ale o niej, tak jak wy, świadczyć całym życiem – stwierdził, dziękując na zakończenie uroczystości, ks. Józef Handerek.

Podczas uroczystej Mszy św. 77 par małżeńskich odnowiło swoje przyrzeczenia. Najstarsza stażem para obchodziła 56. rocznicę ślubu, a najmłodsza – 1. Każde małżeństwo na zakończenie otrzymało symbolicznie różę oraz wino, by ich miłość nadal rozkwitała i była im starsza, tym lepsza. Podczas uroczystości śpiewał chór parafialny „Tibi Domine” pod dyr. Sławomira Nowickiego.

2020-01-08 08:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Opłatki z biskupem Grzegorzem Kaszakiem

Spotkania opłatkowe, wigilijne należą do najradośniejszych chwil w życiu każdej szkoły, instytucji, wspólnoty czy stowarzyszenia. Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak wypełniając misję głoszenia Dobrej Nowiny o narodzeniu Bożej Dzieciny odwiedza szkoły, zakłady pracy, parafie czy też uczestniczy w wigiliach miejskich. Grudniowy kalendarz Księdza Biskupa jest szczelnie wypełniony. Niemal codziennie ma on umówione po cztery lub pięć spotkań w różnych miejscach diecezji. Chce do każdego dotrzeć, nie chce nikomu odmówić. – To piękny zwyczaj, że wierni pragną przełamać się opłatkiem, zwyczajem ojców naszych, i życzyć sobie wiele dobrego. Nie możemy zaprzepaścić tej tradycji. Muszę powiedzieć, że wszędzie tam, gdzie jestem zaproszony, organizatorzy przygotowują się bardzo starannie i pieczołowicie. Tu muszę pochwalić nauczycieli z różnych szkół, którzy zwykle przygotowują jasełka. To jest też podtrzymywanie dobrej tradycji, zwłaszcza dla młodych ludzi, bo mogą wprost wziąć udział w inscenizacji przypominającej narodzenie Pana Jezusa – powiedział bp Grzegorz Kaszak. – Każde spotkanie daje także możliwość do osobistego spotkania z bliźnim – dodał Ksiądz Biskup.
CZYTAJ DALEJ

Nowe badania Całunu Turyńskiego wskazują na Bliski Wschód

2026-04-01 12:03

[ TEMATY ]

całun turyński

Vatican Media

Analizy śladów DNA obecnych na Całunie Turyńskim sugerują, że płótno mogło przebywać na Bliskim Wschodzie oraz w środowisku o wysokim zasoleniu, jak okolice Morza Martwego. Badania zespołu kierowanego przez Gianniego Barcaccię z Uniwersytetu w Padwie przynoszą nowe informacje o historii i drodze Całunu - podaje Vatican News.

Analiza materiału genetycznego ujawniła obecność różnych linii DNA pochodzących od osób, które miały kontakt z płótnem. Wśród nich wskazano m.in. haplogrupę H33, „powszechną na Bliskim Wschodzie i częstą wśród Druzów”, a także inne linie spotykane w Europie i Azji.
CZYTAJ DALEJ

Orędzie prefekta Dykasterii ds. Duchowieństwa: Kapłaństwo nie jest rolą do odegrania

2026-04-02 08:16

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

„Kapłaństwo nie jest rolą do odegrania, lecz darem, którego należy strzec z wdzięcznym sercem i pełnym zachwytem” – pisze w orędziu skierowanym do kapłanów, diakonów i seminarzystów z okazji Wielkiego Czwartku prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa, kard. Lazzaro You Heung-sik. Dokument wyraża wdzięczność Kościoła za wierność duchownych. Wskazuje, że przez ich posługę Chrystus wciąż przybliża się do swojego ludu, uzdrawia, przebacza i karmi.

W orędziu czytamy, że Wielki Czwartek to dzień kontemplacji Chrystusa, który „umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował” (J 13,1). W dokumencie wyrażono podziękowanie za codzienną posługę kapłańską, która – jak zaznaczono – bywa „cicha i ukryta”. „Dziękujemy za wasze «tak», odnawiane każdego dnia, także pośród trudów, samotności i niezrozumienia” – czytamy w tekście.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję