Pytanie czytelnika:
Czy darowizna od rodziców jest obłożona podatkiem od spadków i darowizn?
Odpowiedź eksperta
Polskie prawo uważa za darowiznę przekazanie drugiej osobie:
– pieniędzy,
– ruchomości (np. dzieła sztuki, biżuteria, samochód),
– nieruchomości (np. dom, mieszkanie, działka),
– praw (np. własnościowe prawo do lokalu).
Przekazanie darowizny wymaga sporządzenia umowy, a jej otrzymanie – zgłoszenia w urzędzie skarbowym, co pociąga za sobą obowiązek opłacenia przez obdarowanego należnego podatku, wyliczanego na podstawie wartości darowizny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
To, jak powinno wyglądać przekazanie darowizny, zależy od tego, co jest jej przedmiotem. Jeśli darowujemy nieruchomość, to czynność ta bezwzględnie dla swej ważności wymaga formy aktu notarialnego (nie musimy zgłaszać tego urzędowi skarbowemu, bo zrobi to za nas notariusz). Przy przedmiotach ruchomych do ich przekazania wystarczy zwykła umowa pisemna, a nawet ustna, jeśli przedmiot darowizny zostanie skutecznie przekazany obdarowanemu (musi on tylko samodzielnie dokonać zgłoszenia w urzędzie skarbowym). Darowizna pieniężna dochodzi do skutku w momencie przekazania pieniędzy lub wykonania przelewu bankowego. Choć nie ma takiego obowiązku, lepiej – dla uniknięcia wątpliwości – potwierdzić ją na piśmie. W takim przypadku znowu samodzielnie dokonujemy zgłoszenia w urzędzie skarbowym.
Reklama
Umowa darowizny dla swej ważności powinna zawierać:
– imiona, nazwiska, adresy oraz numery dowodów osobistych darczyńcy i obdarowanego,
– zapis, że przekazanie darowizny odbywa się nieodpłatnie,
– zgodę obdarowanego na przyjęcie darowizny,
– termin przekazania darowizny (ma to znaczenie dla urzędu skarbowego),
– dokładny opis przedmiotu będącego przedmiotem darowizny wraz z oświadczeniem darczyńcy, że jest to jego własność,
– określenie wartości darowizny,
– własnoręczne podpisy.
Darowizny są opodatkowane i należy się z nich rozliczać przed urzędem skarbowym.
O całkowite zwolnienie z podatku od darowizn mogą wystąpić małżonkowie, rodzice, dzieci, dziadkowie, pradziadkowie, wnuki, prawnuki, pasierbowie, macochy, ojczymowie.
Darowizna od dalszej rodziny podlega opodatkowaniu według taryf, które można znaleźć w urzędzie skarbowym.
Najwyższy podatek od darowizn płacą, oczywiście, osoby niespokrewnione z darczyńcą (przyjaciele, sąsiedzi, znajomi), a kwota wolna od podatku nie przekracza w ich przypadku 5 tys. zł.
Zasadniczo na zgłoszenie w urzędzie skarbowym darowizny, która nie została przekazana notarialnie, obdarowany ma 1 miesiąc.
Osoby najbliższe, które mogą się ubiegać o całkowite zwolnienie od podatku, stosowny wniosek muszą złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny.