Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Katolicka Szkoła – dzieciom misji

Odkąd pojawiliście się na naszej ziemi, nasze życie wygląda inaczej – takie słowa usłyszeliśmy podczas zakończonej przed kilkoma dniami wyprawy misyjnej do Kenii. Zmobilizowały nas do niej słowa papieża Franciszka zachęcające, aby Kościół dzisiaj był w permanentnym stanie misji.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 10/2020, str. IV

[ TEMATY ]

szkoła

misje

ks. Mariusz Skakuj

Radość obdarowanych dzieci

Radość obdarowanych dzieci

Projekt rozpoczął się dla środowiska Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Ojca Pio w Zamościu kilka miesięcy temu, kiedy to od ks. Pawła Płaczka, dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w Szczecinie, usłyszałem propozycję rozpoczęcia współpracy z katolicką szkołą w Kenii, w miejscowości Kinna. Współpraca miała polegać przede wszystkim na objęciu tej placówki modlitwą oraz na przekazaniu konkretnych darów materialnych dla podopiecznych szkoły, a o tym, co moglibyśmy zrobić dla uczniów z Kinna w dalszej perspektywie, mieliśmy rozeznać dopiero na miejscu.

Dobro jednoczy ludzi

Zaangażowanie misyjne naprawdę jednoczy ludzi! O tym przekonaliśmy się po reakcji rodziców naszych uczniów na wiadomość, że potrzebujemy najbardziej podstawowych przedmiotów, które będą naszym darem dla uczniów w Kenii. Wystarczyły dosłownie trzy dni, aby piórniki, ołówki, kredki, długopisy, szczoteczki, pasty do zębów i maskotki zapełniły sekretariat szkoły w zaskakującej nas wszystkich ilości – dary ważyły blisko 200 kg.

Reklama

Przyszedł wreszcie czas naszego wylotu do Kenii. Dary spakowane, bilety gotowe, czas było ruszać. Przez Berlin i Paryż do Nairobi – taki był plan. To jednak stanowiło tylko etap przejściowy naszej misyjnej wyprawy. Osada Kipsing to tak naprawdę pierwszy konkretny cel wizyty w Kenii. 60 km drogi i ponad 3 godziny jazdy w bardzo trudnym, ale niezwykle malowniczym terenie, to coś, co do dzisiaj wszyscy wspominamy. Jednak to nie koniec niespodzianek, które były przed nami. Przyzwyczajeni do tak podstawowych rzeczy, jak woda w kranach czy możliwość wyjścia na zakupy, kiedy zachodzi taka potrzeba, byliśmy nieco zaskoczeni, że faktycznie znaleźliśmy się w buszu, gdzie wodę do mycia nosi się w wiadrach, a najbliższa cywilizacja jest oddalona o wspomniane trzy godziny ekstremalnej drogi stąd.

Bardzo szybko jednak przestaliśmy myśleć o warunkach zewnętrznych, bo od następnego ranka nastąpiła seria spotkań z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej w Kipsing, od czterech lat wspieranej finansowo przez archidiecezję szczecińsko-kamieńską, którą w naszej wyprawie reprezentowali: ks. Paweł Płaczek oraz księża i katecheci ze Szczecina i okolic.

Obraz zapisany w pamięci

Już chyba na zawsze zapisał się w mojej pamięci niezwykły obraz afrykańskiej placówki. Z jednej strony zastałem tam to, czego się spodziewałem i na co byłem przygotowany, czyli ogromną biedę i brak środków do zapewnienia edukacji na podstawowym poziomie. Z drugiej jednak, co zdecydowanie ważniejsze, ogromną radość i otwartość ze strony naszych przyjaciół z Kenii, która towarzyszyła wszystkim spotkaniom. A było ich naprawdę wiele: z dyrekcją, nauczycielami i uczniami z każdej z klas. Przekazanie darów, rozmowy i wymiana doświadczeń to coś, co nam towarzyszyło przez najbliższe dni.

Nawiązanie współpracy

Reklama

Po kilku dniach żegnamy się ze wspólnotą w Kipsing, a w pamięci do dziś pozostaje kolejny wzruszający obraz. Tym razem przedstawia uczniów, którzy nie rozstają się ani na chwilę z darami, które otrzymali od swoich kolegów i koleżanek z różnych części Polski.

Docelowym miejscem spotkania i nawiązania współpracy dla Szkoły Katolickiej z Zamościa była miejscowość Kinna, podobnie jak Kipsing, znajdująca się w obrębie Wikariatu Apostolskiego Isiolo. Zanim dotarliśmy na miejsce, to właśnie w Isiolo odbyło się bardzo sympatyczne spotkanie z biskupem Anthony Mukobo. Ważnym jego elementem było błogosławieństwo dla dzieła, które rozpoczęliśmy i przekazanie symbolicznej tablicy upamiętniającej początek współpracy.

Po krótkiej obecności w szpitalu diecezjalnym w Isiolo udaliśmy się dziesięcioosobową grupą do miejscowości Kinna, gdzie proboszczem jest ks. Jeremy Cabuga, organizator naszej wizyty. Odwiedzenie tego miejsca było źródłem ogromnej radości i zaskoczenia, bo okazało się, że CDI Andreina Primary School, to podobnie jak nasza Szkoła im. św. Ojca Pio, szkoła katolicka, prowadzona przez diecezję. Liczy ona 170 uczniów, którzy również potrzebują naszego wsparcia i objęcia ich pomocą.

Dary, o których wspominałem wcześniej, to między innymi drukarka do sekretariatu oraz 170 prezentów przygotowanych dla uczniów „naszej” szkoły w Kinna. Tu, podobnie jak w Kipsing, obdarowani nie mogli ukryć ogromnej radości, która była związana ze spotkaniem z grupą z Polski. Atmosfera, która towarzyszyła wydarzeniu, była niesamowita. Każda z klas przygotowała na nasze przybycie piosenkę i taniec. Dyrektor przedstawił realia funkcjonowania szkoły i oczekiwania związane ze współpracą.

Braki są ogromne, o czym świadczy np. fakt, że ławki w szkole znajdują się tylko w jednym pomieszczeniu, a pozostałe klasy muszą uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych na stojąco. Jednak pragnienie nauki i chęć zmiany sytuacji życiowej jest wśród tamtejszych dzieci tak duża, że i nam w tych okolicznościach trudno było ukryć wzruszenie. Na długo w mojej pamięci pozostanie prywatne spotkanie z trzema uczniami z klasy ósmej, którzy prosili o jakiekolwiek wsparcie finansowe na dalszą edukację, bo obecne uwarunkowanie sprawia, że nie będą mogli pójść, zresztą jak cała klasa, do szkoły średniej.

Opuszczaliśmy Kinnę i Kenię z przeświadczeniem, że naprawdę warto i trzeba dzisiaj odkrywać Kościół misyjny. Jako społeczność Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Ojca Pio w Zamościu widzimy nie tylko potrzebę, ale też konkretne możliwości realizowania pomocy Kościołowi na peryferiach. Uruchomiliśmy właśnie piękną inicjatywę adopcji na odległość, dzięki której za 600 zł sponsorzy zapewnią roczną naukę jednemu uczniowi ze szkoły w Kinna. To naprawdę każe patrzeć z nadzieją w przyszłość.

Modlitwa góry przenosi, a wy jesteście tymi górami z Polski, przeniesionymi naszą modlitwą, aby uczynić nasze życie lepszym.

Podziel się cytatem

A jeszcze bardziej mobilizują nas do działania słowa, z którymi zostawił nas na koniec spotkania jeden z przedstawicieli szkoły w Kinna: „Modlitwa góry przenosi, a wy jesteście tymi górami z Polski, przeniesionymi naszą modlitwą, aby uczynić nasze życie lepszym”.

Pan Bóg niech będzie uwielbiony w tym pięknym czasie spotkania z Kościołem misyjnym. Już nie możemy się doczekać spotkania z ks. Jeremym Cabuga, który na nasze zaproszenie w maju odwiedzi Zamość.

2020-03-03 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o pokój

[ TEMATY ]

kardynał

szkoła

Toruń

Katarzyna Cegielska

Na początku kwietnia przebywał w Polsce ks. kard. Tarcisio Bertone, który odwiedził między innymi również Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

5 kwietnia ks. kard. Tarcisio Bertone wygłosił w WSKSiM prelekcję dotyczącą wkładu Stolicy Świętej w budowanie pokoju i sprawiedliwości na świecie, odwołując się do swojego wieloletniego doświadczenia u boku trzech wielkich papieży. - Przywożę z Rzymu pozdrowienia papieża Franciszka i także pozdrowienia, błogosławieństwo i modlitwę papieża emeryta Benedykta XVI. Na dwóch skrzydłach Kościoła, papieża Franciszka z jego wigorem i papieża Benedykta, dzięki jego modlitwie, patrzymy na teraźniejszość i na przyszłość z ufnością - powitał zebranych studentów i gości emerytowany sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

2021-07-28 16:22

[ TEMATY ]

pogoda

nawałnica

IMGW

Adobe.Stock

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. Podczas burz opady mogą wynieść 40 mm, a porywy wiatru osiągać 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję