Reklama

Patronalne Święto Caritas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wołanie o miłosierdzie staje się głośniejsze w Polsce, gdy doskwiera wielkie bezrobocie i bieda. Jest to krzyk do Boga o miłosierdzie dla nas i dla całego świata, ale zawiera się też w nim wołanie do ludzi o wzajemną pomoc, gest serca, dar współczucia chrześcijańskiego.
W blaskach Chrystusa Zmartwychwstałego jeszcze jaśniej objawia się tajemnica Bożej miłości. W dzisiejszą niedzielę, którą obchodzimy jako Niedzielę Miłosierdzia Bożego - Patronalne Święto Caritas, uświadamiamy sobie, że miłość Boża wyraża się jako miłość miłosierna. Dlaczego miłosierna? Bo wierna miłość Boża w spotkaniu z miernością człowieka, z jego grzesznością, przybiera postać miłosierdzia. Jest to miłość, która stale jest gotowa przekroczyć niewierności, która stale jest gotowa przebaczyć grzechy, która niesie pomoc duchową i materialną drugiemu człowiekowi. Każdego dnia potrzebujemy Bożej opieki i Bożego miłosierdzia. Potrzebujemy tych wielkich darów w naszym życiu indywidualnym, w naszych rodzinach, w miejscu pracy, w naszej parafii, szkole, na uczelni i w całym życiu społecznym naszego narodu. Miłosierdzia Bożego potrzebujemy w świecie zagrożonym szalejącą nienawiścią, przejawiającą się w terroryzmie i wojnach, w zabijaniu bezbronnych ludzkich istnień przez aborcję i eutanazję, w aroganckim deptaniu przez niektórych ludzi Bożych przykazań, w pogardzie okazywanej Bogu i Jego Kościołowi. Św. Faustyna w swoim Dzienniczku zapisała niezwykłe Słowa Chrystusa skierowane przez nią do całego świata: "Nim przyjdę, jako Sędzia sprawiedliwy, przychodzę najpierw jako Król Miłosierdzia".
Kult Miłosierdzia Bożego jest konieczny. "Pragnę, aby czczono Miłosierdzie moje - mówił Chrystus do św. s. Faustyny - daję ludzkości ostatnią deskę ratunku, to jest ucieczkę do Miłosierdzia mojego" (Dz. 998). "Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopóki się nie zwróci z ufnością do Miłosierdzia mojego. O! Jak bardzo rani Mnie niedowierzanie duszy. Taka dusza wyznaje, że jesteś święty i sprawiedliwy, a nie wierzy, że jestem Miłosierdziem, nie dowierza dobroci mojej i szatani wielbią sprawiedliwość moją. Raduje się serce moje, tym tytułem Miłosierdzia Bożego" (Dz. 300). Współczesny świat najbardziej potrzebuje Miłosierdzia Bożego - mówi Jan Paweł II. Tak jednak, jak konieczne jest zwrócenie się świata z wiarą do Miłosierdzia Bożego, tak konieczne jest pełnienie czynów miłosierdzia wobec drugiego.
W patronalne Święto Caritas pragnę serdecznie pozdrowić i podziękować za pracę wszystkim Oddziałom Parafialnym i Szkolnym Kołom Caritas w naszej diecezji. Pozdrawiam ludzi biednych, ubogich, bezrobotnych, bezdomnych. Idziemy dziś razem do Chrystusa Miłosiernego z rękami gotowymi do czynów miłosierdzia i wołamy z zawierzeniem: "Jezu, ufamy Tobie". Pragnę podziękować za wsparcie duchowe i materialne, jakie dziś Lud naszej diecezji udziela Caritas. Chcemy ufundować od 25 VI br. 14-dniowy turnus wczasorekolekcji dla najbiedniejszych dzieci z rodzin wielodzietnych w Józefowie Biłgorajskim. Drugi turnus odbędzie się również na Roztoczu i będzie w połowie finansowany przez Caritas i w połowie przez rodziców odpoczywających dzieci. Tradycyjnie wesprzemy odpoczynek dzieci w ramach grup Oaza i KSM oraz lektorów i ministrantów. Warto przy tym święcie zapoznać się ze Stacjami Opieki Caritas w Lubaczowie, Hrubieszowie i Zamościu. Jakie jest ich zadanie i co one czynią?
Stacje Opieki Caritas to placówki medyczne niosące pomoc osobom z samego miasta, wsi, jak i okolic. Mamy pod opieką ludzi przewlekle chorych, niepełnosprawnych, starszych, samotnych oraz młode zdrowe rodziny. Nasza praca polega na udzielaniu niezbędnej pomocy pacjentowi i w miejscu jego zamieszkania, i w chwili, gdy taka pomoc jest niezbędna. Wystarczy telefoniczne zgłoszenie, a pielęgniarka przyjeżdża, aby wykonać zlecenie lub udzielić pomocy. Stacje Opieki wykonują zlecenia codziennie rano i wieczorem, również w soboty, niedziele i święta. Odwiedzamy rodziny z noworodkami oraz takie, gdzie są małe dzieci. U osób chorych, w ich domu, wykonujemy takie zabiegi, jak: zastrzyki, kroplówki, pomiary ciśnienia, cukru, cholesterolu, pobieranie krwi do badań laboratoryjnych oraz wykonywanie EKG. U ciężko i obłożnie chorych wykonujemy zabiegi higieniczne, pielęgnacyjne - w szczególności polegające na zapobieżeniu odleżynom, wykonywaniu zmiany opatrunków, pomocy w usprawnianiu oraz pomocy w pozyskaniu niezbędnego sprzętu pielęgnacyjnego lub rehabilitacyjnego. Nasza placówka jest dobrze przygotowana do tego typu pomocy, ponieważ posiadamy niezbędny sprzęt, taki jak: koncentrator tlenu, ssaki elektryczne, inhalatory, łóżka pielęgnacyjne i rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, kule, laski i wiele innych drobnych przedmiotów potrzebnych do opieki i pielęgnacji. Pomagamy w organizowaniu pomocy finansowej i rzeczowej osobom biednym i rodzinom wielodzietnym, pośredniczymy w przekazywaniu takiej pomocy.
Więcej informacji można uzyskać w siedzibie Stacji Opieki Caritas w Zamościu przy ul. Kilińskiego 32 (dawny budynek Pogotowia Ratunkowego przy Starym Szpitalu) codziennie w godz. 10-12 osobiście lub dzwoniąc pod następujące numery: 641-25-94 i 641-25-95, Hrubieszów, ul. Dwernickiego 85, tel. (84) 697-12-40, Lubaczów (przy konkatedrze) tel. (16) 632-23-35.

Reklama



Córko moja, mów światu całemu o niepojętym miłosierdziu moim. Pragnę, aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św., dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar; w dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski; niech się nie lęka zbliżyć do mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat. (Dzienniczek 2, 137)

Podaję ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliźnim: pierwszy - czyn, drugi - słowo, trzecie - modlitwa; w tych trzech stopniach zawiera się pełnia miłosierdzia i jest niezbitym dowodem miłości ku mnie. W ten sposób dusza wysławia i oddaje cześć miłosierdziu mojemu. Tak, pierwsza niedziela po Wielkanocy jest świętem Miłosierdzia, ale musi być i czyn; i żądam czci dla mojego miłosierdzia przez obchodzenie uroczyście tego święta i przez cześć dla tego obrazu, który jest namalowany. Przez obraz ten udzielę wiele łask duszom, on ma przypominać żądania mojego miłosierdzia, bo nawet wiara najsilniejsza nic nie pomoże bez uczynków.
(Dzienniczek 2, 162)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

[ TEMATY ]

św. Józef

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

1 maja 1955 roku zwracając się do Katolickiego Stowarzyszenia Robotników Włoskich papież Pius XII proklamował ten dzień świętem Józefa rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r., świętu pracy. W tym dniu Kościół pragnie zwrócić uwagę na pracę w aspekcie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję