Reklama

Niedziela Częstochowska

Nie trzeba czekać

Ksiądz Henryk Kowalski, proboszcz parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu, zasłynął ostatnią inicjatywą, czyli zainstalowaniem w kościele bezdotykowej kropielnicy na wodę. Jednak to nie wszystko.

Niedziela częstochowska 21/2020, str. I

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

Agata Kowalska/Niedziela

To była wyjątkowa uroczystość w wyjątkowych okolicznościach

To była wyjątkowa uroczystość w wyjątkowych okolicznościach

Parafia działa na pełnych obrotach, mimo panującej w kraju sytuacji. Proboszcz bowiem pokazuje, że z Bogiem nie ma rzeczy niemożliwych. Maj to, jak wiadomo, okres Pierwszej Komunii św. W wielu parafiach jest ona przenoszona na inny termin (w tej zawierciańskiej także), jednak zachowując zasady bezpieczeństwa, dlaczego by nie udzielać sakramentu... indywidualnie?

– Na ostatnią niedzielę sierpnia została przeniesiona uroczystość grupowa. Przy zachowaniu obowiązujących obostrzeń można jednak podejść do sprawy indywidualnie. Dwóch chłopców przyjęło sakrament 2 maja podczas Mszy św. o godz. 12. W drzwiach kościoła przywitaliśmy rodziców i chrzestnych, śpiewaliśmy Oto jest dzień. Aleksander i Franciszek byli zaangażowani w czytania, modlitwę wiernych i przyniesienie darów. Świątynia także była przystrojona, tak aby chłopcy czuli podniosłość i radość tej chwili, mimo że niespędzanej w grupie innych dzieci – mówi ks. Kowalski. Co ciekawe, proboszcz dotychczas odwiedzał przed przyjęciem sakramentu rodziców i dzieci, aby nawiązać relację, zaprzyjaźnić się z rodzinami, zanieść do domu Pana Jezusa. W tym roku było to oczywiście niemożliwe, jednak ksiądz podkreśla, jak ważną rolę w wychowaniu młodego człowieka do wiary stanowi rodzina.

– To rodzice przekazują wiarę, poza Kościołem także uczestniczą w przygotowaniach do Komunii św. Stąd też rodzicielskie błogosławieństwo przed udzieleniem sakramentu. To nie tylko wielka przygoda dla dzieci, ale także dla ich najbliższych.

Reklama

Jestem otwarty na różne daty. Z każdą rodziną z osobna możemy dojść do porozumienia – mówi proboszcz.

Przygotowana dekoracja kościoła nie tylko cieszyła oko, ale skłaniała do refleksji, również dorosłych. – To także forma katechezy. Te obrazy przemawiają do ludzkich serc – kontynuował gospodarz. Odbywający się po uroczystości biały tydzień również musiał przyjąć inną formę. Ksiądz Kowalski zachęcał, by przeżyć ten czas, w miarę możliwości, na nabożeństwach majowych.

2 maja nie był jedynym terminem. W lipcu kolejna taka uroczystość, jednak, jak kończy swoją wypowiedź proboszcz: – Jestem otwarty na różne daty. Z każdą rodziną z osobna możemy dojść do porozumienia!

2020-05-20 11:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteście przepiękni wewnętrznie

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

Strzegom

ks. Marek Babuśka

Krystyna Smerd

Wspólna modlitwa proboszcza i dzieci komunijnych przed figurą Matki Bożej Strzegomskiej, znajdującą się w ołtarzu głównym świątyni.

Wspólna modlitwa proboszcza i dzieci komunijnych przed figurą Matki Bożej Strzegomskiej, znajdującą się w ołtarzu głównym świątyni.

Na specjalne życzenie rodziców proboszcz strzegomskiej bazyliki w jedną z czerwcowych sobót udzielił dzieciom klas trzecich Pierwszej Komunii świętej.

Z uwagi na skutki pandemii tegoroczne Pierwsze Komunie św. rozłożone są w czasie. Zachowując wymogi wydane przez władze państwowe i sanitarne w wielu parafiach uroczystości komunijne gromadzą od kilku do kilkunastu dzieci, aby wraz z rodzicami i najbliższą rodziną mogły przeżyć ten jeden z najważniejszych dni w życiu. Tak było w par. Św. Piotra i Pawła, gdzie 16 trzecioklasistów przystąpiło po raz pierwszy do stołu eucharystycznego.

– Taką uroczystość przeżywa się tylko raz w życiu i musi się ona dać zapamiętać na całe życie - mówił proboszcz ks. prał. Marek Babuśka, zapewniając, że dzieci, które za chwilę przyjmą na Mszy świętej sakrament Pierwszej Komunii są dobrze przygotowane i radośnie oczekują na to, co je czeka. W homilii proboszcz podkreślił nie tylko piękne stroje dzieci, w które były ubrane, ale przede wszystkim zwrócił uwagę na piękno, zwłaszcza to które kryje się wewnątrz.

- Jesteście pięknie ubrali , na ten dzień, równie pięknie ubrani są też wasi rodzice. Mówiąc skrótowo wszyscy w kościele jesteście zewnętrznie piękni to widać. Lecz ja mogę zaświadczyć, jak też pozostali kapłani z naszej parafii, którzy was wczoraj spowiadaliśmy, że jesteście też przepiękni wewnętrznie! I sądzę, że za to swoje wewnętrzne piękno spodobacie się Panu Bogu. Pamiętajcie, że na człowieka nie należy patrzeć przez sam stój, to jak jest ubrany, ale przede wszystkim poprzez to, co ma On w sercu. Czy jest ono wielkie, czyli w powszechnym rozumieniu czy jest się człowiekiem dobrym i miłosiernym?

To jest to piękno, które podoba się Bogu – tłumaczył ks. prał. Marek Babuśka. Po homilii, dzieci trzymając zapalone świece odnowiły przyrzeczenia chrzcielne, a na koniec pojedynczo przystępowały do Pierwszej Komunii świętej, której udzielał ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: III ogólnopolska pielgrzymka seniorów

2020-09-19 18:40

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

seniorzy

Biuro Prasowe Jasnje Góry

Po raz trzeci na Jasnej Górze odbyła się ogólnopolska pielgrzymka seniorów. Ze względu na epidemię spotkanie miało w tym roku formę hybrydową, a więc mieszaną - do sanktuarium przybyli reprezentanci różnych wspólnot i instytucji, zrzeszających osoby w podeszłym wieku, zaś większość łączyła się duchowo przez transmisje. Organizatorem pielgrzymki jest Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej.

- Seniorzy to bardzo ważna grupa społeczna, a jeśli naród ma trwać, to sztafeta pokoleń musi być zachowana - podkreśla dr Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, doradca międzynarodowy w Parlamencie Europejskim. - Pamiętajmy, że my również będziemy seniorami i traktujmy tak seniorów, jakbyśmy chcieli być traktowani w przyszłości, przez nasze dzieci i wnuki - podkreśla pielgrzymkowy prelegent.

- Pielgrzymowanie seniorów jest, jak najbardziej, potrzebne - zauważa Artur Dąbrowski, członek Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i prezes Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej. Podkreśla, że „dla Pana Boga wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi bez względu na wiek”. - Na pierwszej pielgrzymce mieliśmy 700 uczestników, na drugiej 1300. W tym roku koronawirus pokrzyżował plany. Są czerwone i żółte strefy, więc są tutaj tylko nieliczne delegacje - powiedział inicjator pielgrzymki.

Artur Dąbrowski zaznaczył, że poprzez swoją działalność Akcja Katolicka chce też zaktywizować seniorów. - Prowadzimy w Częstochowie Klub Seniora, aktywizujemy tych ludzi i chcemy im dać również pierwiastek religijny.

Chcemy odwdzięczyć się tym ludziom, bo oni budowali Polskę i Kościół. Chcemy po prostu ten dług wdzięczności im spłacić. Dzięki temu też tu jesteśmy, bo ich wiara poruszała serca nasze i naszych rodziców – podkreślił prezes.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była Msza św. celebrowana w bazylice. - Wszyscy chcemy iść do nieba, a boimy się umierać - zauważył w homilii bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej. Podkreślił, że „to jest nasza nadzieja, że idziemy do domu lepszego niż ten nasz ziemski, który czasem tak bardzo boimy się opuścić”. Jak zaznaczył, słowo Boże pokazuje nam, że „przyszłość nasza i dla nas, którzy wierzymy i kochamy, jest piękna, i dlatego warto wszystko zrobić, żeby przejść do szczęścia wiecznego, które jest przy Bogu”.

Ks. Radosław Rychlik, asystent Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej podkreśla, że Kościół powinien wychodzić do ludzi starszych i być dla nich oparciem, nie tylko w czasie zagrożenia koronawirusem.

- Jesteśmy w takim wieku, że coraz bliżej nam do spotkania z Bogiem Ojcem, dlatego powinniśmy coraz bardziej przylgnąć do Maryi, która jest naszą przewodniczką do Nieba - mówi o uczestnictwie w pielgrzymce Janina Kawecka. Częstochowianka dodaje, że pielgrzymki, kluby seniora sprawiają, że osobom starszym chce się wyjść z domu i pokonać ograniczenia związane z wiekiem.

W programie pielgrzymki obok Mszy św. i Drogi Krzyżowej znalazł się także koncert patriotyczno-religijny w wykonaniu chóru „Con Amore” oraz panel senioralny w Sali Papieskiej. Konferencje wygłosili: bp Ignacy Dec, były przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP, ks. dr Sławomir Augustynowicz, asystent Akcji Katolickiej diecezji świdnickiej, ks. Ryszard Halwa, redaktor naczelny miesięcznika „Moja Rodzina” i portalu prawy.pl, oraz dr Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie pielgrzyma #8

2020-09-20 12:00

www.14-stka.pl

Zapraszamy na 8. część pielgrzymkowych wspomnień Bogumiły Cichockiej z gr. 14, Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Dziś prezentujemy drugą część kartki z kroniki z 3 sierpnia 2005 roku.

Oleśnica - Lubska

10:45 - Odpoczynek w Bierutowie i Msza św.

Świadomość Eucharystii jest coraz większa. Życie przeżywamy bardziej z Bogiem. Niech nasza postawa będzie godna. Chrystus jest najważniejszy. Pomyśl z jaką intencją przychodzisz na Eucharystię.

Momenty Mszy św:

Czytanie Ewangelii - czynimy znak krzyża trzy razy:

Czoło - przyjąć umysłem - zrozumieć

Usta - przyjąć słowo - głosić

Serce - przyjąć do serca - uwielbienie

Kapłan całuje ewangeliarz, a my dziękujemy, Bogu za tę Ewangelię. Rozważamy w czasie pielgrzymki tajemnice miłości Chrystusowej.

Najdoskonalsze przyjęcie - Chrystus zmienia chleb w swoje ciało i wino w swoją krew.

………………….

Dzień poświęcony dzieciom. Błogosławieństwo rodziców dla dzieci. W czasie Mszy św., Sakrament Bierzmowania przyjmą Magdalena i Zemys.

Czytanie:

Szemranie Izraelitów przeciwko Panu. Pan powiedział: - Ci nie wejdą do obiecanego kraju. 40 lat będą pokutować za winy buntu. 40 dni zamienione na 40 lat. Tu zostaną i pomrą.

Psalm:

Przebacz o Panie swojemu ludowi

Ewangelia wg św. Mateusza:

Kobieta kananejska prosi Jezusa o uleczenie jej chorej córki na złego ducha. Jezus - nie godzi się zabierać chleb ludziom i dawać psom.

Kobieta - ale psy mogą zjadać okruszyny, które spadły ze stołu.

Jezus - niewiasto - wielka jest twoja wiata. Twoja córka jest uleczona.

Homilia:

W trzeci dzień pielgrzymowania przynosimy Ci dzieci Panie. Pamiętamy Twoje słowa: “Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie”. Wypełniamy Twoją prośbę.

Dominikanin zauważył Jezusa stojącego w kącie. Wspaniały mężczyzna z brodą. Był tak atrakcyjny, że dominikanin zostawił swój majątek i poszedł za Jezusem. Dominikanin przestał się lamparcić. Orzech przestał się “kundlić”, gdy poszedł na księdza.

Jeśli przyjmiesz Chrystusa z wiarą, to Chrystus z Ojcem dadzą nam Ducha Świętego.

Orzech ma pozwolenie od bpa na udzielenie bierzmowania. Nie przyśnił mu się pastorał przed bierzmowaniem. Orzech w służbie Chrystusowi już 40 lat. Gałązki pod którymi przechodziła procesja oznaczały zielone świątki - Zesłanie Ducha Świętego.

Rozeznanie ludzkich serc - jak długo mam znosić szemranie Izraelitów. Trupy wasze zalegną tę pustynię. Ci co szemrali nie wejdą do Królestwa Niebieskiego. Broń Boże, żeby na pielgrzymce ktoś zaczął szemrać. Zła zgraja - zła pielgrzymka.

Postawa szemrania przeciw Bogu.

Pójście za swoimi wygodami, poglądami. Pan Bóg mówi o młodości poniżej 20 lat. Izraelici szemrający powyżej 20 lat.

Młodych nie dotknął bakcyl nienawiści, nie szemrali, nie złorzeczyli

Gdy naród na zginąć, zaczyna od dzieci, starych i chorych.

Najpierw aborcja, eutanazji i Polski nie będzie

Pomóżcie dzieciom przyjść do Boga. Pozwólcie wszystkim dzieciom się urodzić. Trzeba mu pomóc przyjść na świat. Piąte czy dziesiąte.

Podać dzieciom pierwsze informacje o Jezusie przez rodziców. Nauczyć dzieci powrotów do Chrystusa.

Jak wrócić do Jezusa? Pamiętaj o pierwszych piątkach miesiąca.

Mówienie dzieciom o Bogu. To musi być wprowadzane przez Matkę - rodziców. W tym dniu szczególnie pamiętajmy nie tylko o cukierkach ale także o Bogu. Żebyśmy nie byli zgrają, ale dziećmi Boga. Przeprośmy Boga za krzywdy wyrządzane dzieciom. Przemoc nad małymi dziećmi, przemoc seksualna, kazirodztwo, haniebne sponiewieranie dzieci.

Jak wielką władzę mają rodzice w jedną lub drugą stronę.

Jedne dzieci pójdą lekko przez świat, a inne skrzywdzone na całe życie.

“Biada człowiekowi, który grzeszy. Lepiej wejść do Nieba z jednym okiem, niż do piekła z dwoma. Lepiej być chromym w Niebie niż zdrowym w piekle.

Podjąć akt przepraszania. Podjąć wstrzemięźliwość. Dzieci krzywdzone są przede wszystkim po alkoholu - abstynencja konieczna.

Adopcja duchowa dziecka - zadośćuczynienie

Dziecko jest święte, bo jest Boga.

Chrystus zawsze jest gotowy działać na naszą korzyść. Jeśli coś się nie udaje to tylko z naszej winy.

Bierzmowanie Orzecha - był przygotowany, że bp uderzy go w twarz, a został muśnięty ręką biskupa. Długo zastanawiał się, czy bierzmowanie było ważne. Orzech mówi o sobie, że od dziecka był miągwą - usta w dół od rana do wieczora. Młody , przystojny, ale miągwa nieszczęśliwy. Po 40 latach odzyskał dar radości.

Odnowa w Duchu Świętym - jest to bardzo dobra odmiana człowieka. To jest radość, umiłowanie Boga przez modlitwę, śmiech, taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję