Reklama

Niedziela Częstochowska

Nie ma życia na próbę

Kim był św. Jan Paweł II dla abp. Wacława Depo? Jakich kolegów miał święty papież i jakie dziedzictwo pozostawił?

Niedziela częstochowska 22/2020, str. V

[ TEMATY ]

spotkanie

abp Wacław Depo

Muzeum Monet i Medali

100‑lecie urodzin Jana Pawła II

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Gościem 100. spotkania był abp Depo

Gościem 100. spotkania był abp Depo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II jest darem Bożym dla nas, dla świata i dla Kościoła, podobnie jak 100. spotkanie w tym miejscu z okazji 18. dnia miesiąca. Jest to miejsce formacji – powiedział abp Wacław Depo 18 maja w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. 100. rocznica urodzin papieża była doskonałą okazją, by podzielić się doświadczeniem osobistych spotkań z Ojcem Świętym, głębią jego nauczania i pontyfikatu, a także zachęcić do świętości na wzór papieża. Tej roli podjął się metropolita częstochowski.

Przypomniał on apel św. Jana Pawła II adresowany nie tylko do młodzieży: „Pamiętajcie, nie ma życia na próbę, nie ma miłości na próbę i nie ma śmierci na próbę. Dlatego trzeba być odpowiedzialnym za to, kim się jest, co się czyni”. Z Miłości wynikał szacunek papieża Polaka do Żydów i wspólna nauka w szkole podstawowej, w której jedna trzecia kolegów miała pochodzenie żydowskie. W tym kontekście abp Depo wyjaśnił, że żydowski lekarz Samuel Taub uratował życie zarówno mamy papieża, jak i jego samego, i podkreślił: – Dla niego dramat Holokaustu to twarze poszczególnych ludzi. Jest to odkrywanie, że każdy człowiek jest w rękach Boga.

Spotkanie, które było transmitowane on-line, poprowadził Krzysztof Witkowski, dyrektor i twórca muzeum. – Spotkania „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” rozpoczęły swój byt w muzeum 18 marca 2012 r. Rozpoczął je abp Mieczysław Mokrzycki, papieski sekretarz. Dzięki Opatrzności Bożej udało nam się nie przerwać tych spotkań. Kończymy je w maju. Ponadplanowo odbędzie się jeszcze 101. spotkanie z kard. Stanisławem Dziwiszem, który prawdopodobnie w czerwcu będzie gościł w muzeum – powiedział Niedzieli Krzysztof Witkowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2020-05-26 18:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Metropolita Hilarion wyklucza spotkanie Franciszek-Cyryl w bliskiej przyszłości

[ TEMATY ]

papież

spotkanie

Franciszek

LordByron2004/pl.wikipedia.org

Kryzys na Ukrainie, w czasie którego doszło do „krucjaty przeciwko prawosławiu”, oddala perspektywę spotkania patriarchy Cyryla z papieżem Franciszkiem. Opinię taką wygłosił przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion w wywiadzie dla „National Catholic Register”.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Wiceprezydent USA na liturgii Męki Pańskiej w bazylice Św. Piotra

2025-04-18 17:29

[ TEMATY ]

Watykan

Wielki Piątek

Wiceprezydent USA

PAP/ETTORE FERRARI

Wiceprezydent USA JD Vance i jego żona Usha Vance wraz z dziećmi uczestniczą w wielkopiątkowej mszy Męki Pańskiej w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie

Wiceprezydent USA JD Vance i jego żona Usha Vance wraz z dziećmi uczestniczą w wielkopiątkowej mszy Męki Pańskiej w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie

Wiceprezydent USA J.D. Vance, składający wizytę w Rzymie, przybył w Wielki Piątek z rodziną do bazyliki Świętego Piotra na liturgię Męki Pańskiej. Po raz pierwszy tak wysoki rangą przedstawiciel władz Stanów Zjednoczonych uczestniczy w Watykanie w tym nabożeństwie.

Liturgii przewodniczy jako delegat papieża Franciszka prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich kardynał Claudio Gugerotti.
CZYTAJ DALEJ

Łódzkie: droga do Jerozolimy

2025-04-19 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Ostatnie chwile życia Pana Jezusa, od nauczania wśród ludzi aż po śmierć na krzyżu i Zmartwychwstanie, mogli obejrzeć widzowie spektaklu plenerowego w Inowłodzu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję