Reklama

Wiadomości

Obserwator

Niedziela Ogólnopolska 23/2020, str. 5-8

[ TEMATY ]

obserwator

stock.adobe.com

Watykan

Rok „Laudato si’”

Papież Franciszek ogłosił, że najbliższe 12 miesięcy, do 24 maja przyszłego roku, Kościół poświęci refleksji nad encykliką Laudato si’, przez którą starał się – jak sam mówi – zwrócić uwagę na wołanie Ziemi i ubogich. Do włączenia się w inicjatywę obchodów Jubileuszowego Roku Laudato si’ – aby był to czas szczególnej troski o nasz wspólny dom i naszych najsłabszych braci i siostry – zachęcił wszystkich ludzi dobrej woli. Rok Laudato si’ został ogłoszony w 5. rocznicę wydania encykliki pod tym tytułem, na zakończenie tygodnia jej poświęconego. Organizacją zajmie się Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Jak podkreśla ks. Joshtrom Kureethadam, odpowiedzialny za ekologię w tej dykasterii, inicjatywy roku mają się przyczynić do ekologicznego nawrócenia. Będzie on przebiegał w kilku etapach. Pierwszy już się zakończył, a był nim Tydzień Laudato si’. – Na połowę czerwca br. planowana jest konferencja w internecie. Od 1 września do 4 października będzie Czas Stworzenia – mówi ks. Kureethadam. Punktem kulminacyjnym Roku Laudato si’ będzie międzynarodowa konferencja w maju przyszłego roku.

Ojciec Święty podkreśla, że Rok Laudato si’ będzie specjalnym czasem refleksji nad encykliką: – Zachęcam wszystkich ludzi do włączenia się w tę inicjatywę, aby zatroszczyć się o nasz wspólny dom i naszych najsłabszych braci i siostry.

– Encyklika stanowi nowy krok w nauce społecznej Kościoła i mapę drogową dla budowania bardziej sprawiedliwych społeczeństw, zdolnych do ochrony życia ludzkiego i całego stworzenia – przypomina dyrektor programowy mediów watykańskich Andrea Tornielli. Uważa on, że upamiętnienie Laudato si’ nie jest rytualnym świętem. Rok poświęcony encyklice stanowi swego rodzaju weryfikację w celu zebrania inicjatyw, doświadczeń oraz dobrych praktyk. – Są one sposobem na dzielenie się tym, co dokument ten uruchomił we wspólnotach na całym świecie. Warto się zastanowić nad jego znaczeniem dziś, gdy cały świat walczy z pandemią COVID-19 – zachęca Tornielli.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

Sondaże

Wybory, szybko!

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że wybory prezydenckie powinny się odbyć 28 czerwca br. Według IBRiS, aż 56,6% Polaków chce, by wybory odbyły się jak najszybciej, czyli 28 czerwca. Jedynie 9% badanych uważa, że trzeba je odłożyć – do listopada albo nawet na później. W lipcu, sierpniu, we wrześniu albo w październiku chciałoby wyborów od 5,8 do 7,3% badanych.

Jak wynika z najnowszego sondażu pracowni Social Changes, w wyścigu o fotel prezydenta prowadzi Andrzej Duda – może on liczyć na poparcie 41% badanych. Serwis wskazuje, że w poprzednim badaniu wynik ten wynosił 49%. Na 2. miejscu plasuje się Rafał Trzaskowski, cieszący się poparciem 21% ankietowanych. Zanosi się na to, że Duda wygra wybory dopiero w drugiej turze. Sondaż zakłada frekwencję na poziomie 65%.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę 24 maja, wzięłoby w nich udział co najmniej 47% respondentów – wynika z sondażu IBRiS. Na PiS chce dziś głosować 40% ankietowanych, na Koalicję Obywatelską – 23%, na Koalicję Polską (PSL+Kukiz’15) – 13%. Na Lewicę zagłosowałoby 8% respondentów, a na Konfederację – 6%.

Reklama

w.d.

Praca

Bezrobocie młodych

Kryzys związany z koronawirusem sprawił, że pracę straciła jedna szósta młodych ludzi na świecie. Z badań Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) wynika, że wskutek kryzysu szanse młodych na zdobycie pracy znacznie się zmniejszą. Mimo że nie ma jeszcze wystarczających danych, informacje z niektórych regionów (np. z Ameryki Północnej) każą sądzić, iż zostaną oni dotknięci bezrobociem w dużo większym stopniu niż osoby starsze. Według MOP, przed kryzysem związanym z pandemią COVID-19 bezrobocie wśród ludzi młodych wynosiło 14% i było wyższe niż przed światowym kryzysem finansowym w 2008 r. Eksperci MOP uważają, że młode osoby, które straciły pracę podczas kryzysu finansowego, wciąż nie zdołały „dogonić” swoich rówieśników, którzy w tym czasie pracowali.

j.k.

Norwegia

Prawo do rodziców

Norweski parlament niewielką liczbą głosów uchwalił prawo, które zezwala samotnym kobietom na zapłodnienie in vitro; na testy prenatalne, które umożliwiają eliminację dzieci chorych lub o niechcianej płci; a także uprawnia kobiety do przekazywania komórek jajowych. Eksperci powołani przez diecezję Oslo nie mają wątpliwości: uchwalone prawo krzywdzi dzieci, więcej – depcze prawa dzieci, a zostało podjęte bez pogłębionej dyskusji. „Mówi się o potrzebie wyjścia naprzeciw pragnieniom ludzi oraz o prawie do świadomego wyboru przyszłego potomstwa, a przecież nikt nie ma prawa do posiadania dzieci, bo one są darem” – czytamy w dokumencie przygotowanym przez ekspertów.

j.k.

Papież do Polaków

Niech zstąpi...

W perspektywie zbliżającej się uroczystości Pięćdziesiątnicy Franciszek wezwał do bycia uległymi na działanie Ducha Świętego, aby życie każdego było zawsze ogrzewane i rozświetlane przez miłość, którą On rozlewa w naszych sercach. – W trakcie nowenny przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego prośmy Boskiego Pocieszyciela, żeby był obecny w nas, by przez swoje dary, jakże konieczne, pomógł nam wzrastać w wierze chrześcijańskiej – zaznaczył papież. Zachęcił też do modlitwy słowami Jana Pawła II, wypowiedzianymi w Warszawie na początku czerwca 1979 r. – W tym trudnym czasie, który przeżywa świat, módlmy się słowami: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!”.

j.k.

Niemcy

Nie po drodze

Biskup pomocniczy archidiecezji kolońskiej Dominik Schwaderlapp zawiesił – jako jedyny – uczestnictwo w drodze synodalnej, czyli trwającym procesie dialogu na temat wewnętrznych reform w Kościele w Niemczech. Powiedział, że wycofuje się z prac synodalnego forum dyskusyjnego „Życie w udanych związkach”, które zajmuje się moralnością seksualną, bo linia, którą podąża większość, ma na celu zmianę moralności seksualnej Kościoła, a „ta droga nie jest jego”. – Ujawniła się duża różnica zdań w kluczowych kwestiach. W opozycji do obecnego nauczania Kościoła większość uczestników forum podtrzymuje tezę, że z seksualnością łączą się nie tylko płodność i miłość, ale także inne wartości, takie jak pożądanie i tożsamość.

Nie ma hierarchii w ramach tych wartości, które muszą być realizowane równocześnie – wyjaśnił bp Schwaderlapp. Jest on przekonany, że nauczanie Kościoła „prowadzi do wolności, miłości i szczęścia”, ale jego zdaniem, stanowisko większości uczestników forum jest, niestety, budowane na „ruchomych piaskach”. W zaplanowanej debacie nad reformami uczestniczy 230 osób – biskupów i świeckich.

w.d.

Kuba

Nowy kościół

W stolicy – Hawanie wybudowano pierwszy kościół od ponad 60 lat, czyli od czasu, gdy Fidel Castro przejął rządy na wyspie. Świątynia została poświęcona św. Janowi Pawłowi II. Na zgodę na jej wybudowanie czekano 25 lat. Fundusze pochodziły od różnych organizacji, budowę wspierało także Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Na konstrukcję kościoła wykorzystano m.in. materiały, które wcześniej były użyte do wybudowania ołtarza, przy którym Mszę św. sprawował Benedykt XVI. Wewnątrz znajduje się m.in. obraz Bożego Miłosierdzia, któremu poświęcona jest tamtejsza wspólnota. Po dojściu do władzy Fidel Castro zarekwirował wszystkie dobra kościelne, a misjonarzy usunął z kraju po tym, jak wprowadził państwowy ateizm. Po upadku muru berlińskiego rozpoczął się powolny proces otwierania się Kuby na relacje z Kościołem i ze Stolicą Apostolską.

w.d.

Francja

Skarb wiary

W czasie pandemii COVID-19 Francuzi przepisują Biblię. Przewodniczący Episkopatu Francji abp Éric de Moulins-Beaufort i pastor François Clavairoly, kierujący Federacją Protestancką w tym kraju, włączyli się w akcję kopiowania Biblii. To inicjatywa Francuskiego Towarzystwa Biblijnego (FTB). Aby włączyć się w tę akcję, trzeba się zarejestrować na stronie internetowej FTB i wybrać jeden ze 150 Psalmów lub 260 rozdziałów Nowego Testamentu. Następnie należy wybrany fragment Pisma własnoręcznie przepisać, można też tekst zilustrować lub udekorować. Gotowe dzieło do połowy czerwca br. należy odesłać w formie cyfrowej do organizatorów akcji. Przepisywane fragmenty zostaną zebrane w pandemiczne wydanie Biblii i opublikowane w sieci. – Biblia jest wspólnym skarbem wiary i dziedzictwem kulturowym łączącym protestantów, katolików i prawosławnych, dlatego w tym trudnym czasie chcieliśmy, by to ona stanowiła dla nas źródło nowej siły – powiedziała Valérie Duval-Poujol, baptystka, teolog, odpowiedzialna za projekt.

j.k.

Wenezuela

Lewe raporty

Według Human Rights Watch i Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczby przypadków zachorowań i zgonów wywołanych w Wenezueli przez koronawirusa mogą być tysiące razy wyższe niż te podawane oficjalnie przez rząd. Socjalistyczny rząd prezydenta Nicolása Maduro poinformował o 10 zgonach osób z COVID-19 oraz 1120 zakażeniach w kraju liczącym 30 mln mieszkańców, co w raporcie HRW i Uniwersytetu Hopkinsa określono jako absurd. – Tak niewielka liczba ofiar w kraju, w którym lekarze nie mają nawet wody do mycia rąk i system opieki zdrowotnej jest całkowicie załamany, jest niewiarygodna – ocenia dyrektor HRW José Miguel Vivanco. Prof. Kathleen Page z Uniwersytetu Hopkinsa uważa, że rząd Wenezueli poinformował, iż przeprowadził ponad 300 tys. testów, jednak stosowana w tym kraju forma badań może dawać błędne wyniki. Zakażonych może być ok. 300 tys., czyli 1% mieszkańców Wenezueli.

w.d.

Ziemia Święta

Nie ma życia

Ponowne otwarcie Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem to nadzieja dla mieszkańców Ziemi Świętej, zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów – ocenia o. Ibrahim Faltas, franciszkanin z Kustodii Ziemi Świętej. Świątynia była zamknięta przez prawie 3 miesiące z powodu epidemii. Nie było pielgrzymów, turystów, a Betlejem z nich żyje. – Bez turystyki, bez pielgrzymów nie ma życia. Ponad 90% mieszkańców Betlejem pracuje w turystyce – zaznacza o. Ibrahim. Przypuszcza się, że pielgrzymi, turyści pojawią się we wrześniu br.

w.d.

Hongkong

Bez autonomii

Przyjęcie przez Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (komunistyczny parlament) ustawy o bezpieczeństwie narodowym w Hongkongu oznacza początek wchłonięcia autonomicznego dotychczas regionu. Chiny nie chcą czekać do 2047 r., do którego zgodziły się utrzymać autonomię. Jak powiedział szef chińskiego parlamentu Li Zhanshu, nowe prawo utrzyma i poprawi układ „jeden kraj, dwa systemy”. Mieszkańcy autonomii mają jednak przeciwne zdanie. Ustawa zakłada, że Hongkong znajdzie się pod nadzorem chińskiego wymiaru sprawiedliwości, a chińskie sądy oraz agencje bezpieczeństwa będą mogły tam swobodnie operować. Ściganiu mają podlegać działania wywrotowe i separatystyczne, a także np. znieważanie chińskich symboli narodowych, namawianie do nieposłuszeństwa wobec Pekinu i śpiewanie wywrotowych piosenek.

Oznacza to, że Hongkong traci specjalny status, który uzyskał w 1997 r. Według umowy, Hongkong oraz nieodległe Makau miały przez następne 50 lat cieszyć się bardzo szeroką autonomią w kwestiach gospodarczych i politycznych.

j.k.

Hiszpania

Manifest antykomunistyczny

Ponad sześćdziesięciu intelektualistów podpisało „Manifest na rzecz ruchu oporu narodowego” wymierzony w socjalistyczno-komunistyczny rząd Pedra Sáncheza. Na liście oburzonych figurują nazwiska pisarzy, publicystów i osobistości nauki. Wzywają oni rząd do dymisji; w jego miejsce powstałby rząd techniczny, który kierowałby działaniami antykryzysowymi do czasu nowych wyborów. Rząd Sáncheza oceniają jako skorumpowany i skrajnie zideologizowany, dopuszczający się ustawicznych kłamstw na temat pandemii COVID-19 i jej skutków, i całkowicie wobec niej nieudolny. Zdaniem sygnatariuszy manifestu, fatalne zarządzanie kryzysem doprowadziło Hiszpanię do niechlubnych czołowych miejsc w światowych rankingach pod względem śmiertelności, liczby zakażonych, w tym największej liczby zakażonych pracowników personelu medycznego. Intelektualiści wzywają do „pokojowego demonstrowania, oczywiście przy utrzymaniu najwyższej dyscypliny sanitarnej, aby wspólnie przyczynić się do zmian, które przywrócą nam wolność i nadzieję”.

w.d.

ROSJA

Epidemia w tajdze

W Rosji odnotowywane są przypadki ucieczki przed koronawirusem do lasu. W lasach nad Pacyfikiem złapano ojca z trójką dzieci, którzy skryli się tam przed epidemią. Czworo ludzi zniknęło na początku maja br. – policji udało się ich wyśledzić po 2 tygodniach. Jeszcze w kwietniu uciekła do tajgi pięcioosobowa rodzina z obwodu swierdłowskiego. W tym samym czasie matka z dwójką synów uciekła w tajgę z Leninogorska w Tatarstanie. Uciekinierom – rodzicom grozi kara za „niewykonywanie obowiązków rodzicielskich” i umieszczenie ich dzieci w ośrodku wychowawczym.

j.k.

Wenecja

Nie będą narzekać

Burmistrz miasta – Luigi Brugnaro zachęca do odwiedzenia Wenecji. Jego zdaniem, to wyjątkowa okazja, bo co prawda turyści wracają do miasta, ale nie ma ich zbyt wielu. Jak powiedział dziennikarzom, stojąc przed Pałacem Dożów wśród gondolierów i osób zwiedzających Wenecję, trzeba nauczyć się żyć z koronawirusem; potrzebna jest cierpliwość, ale wrócić do życia trzeba. Wywodzący się z opozycyjnej centroprawicy Brugnaro wypowiadał się krytycznie o rządzie w Rzymie: – Rząd nic nie robi, ale to nawet lepiej.

Ostatnie miesiące były szczególnie trudne dla Wenecji. W listopadzie ub.r. doszło tam do powodzi, która spowodowała wielomiliardowe straty. W końcu lutego br. z powodu wybuchu epidemii COVID-19 konieczne było skrócenie karnawału. Na kilka miesięcy branża turystyczna zamarła, a miasto żyjące z turystów wyludniło się. W pierwszy weekend, gdy można już było podróżować bez ograniczeń po swoim regionie, tylko niektóre bary i restauracje się zapełniły. Władze miasta mają nadzieję, że otwierane właśnie granice regionów Włoch i całego kraju, na razie dla turystów z krajów europejskich, oznaczają przyjazd tłumów gości. Nikt z pewnością nie będzie na nich narzekał, jak jeszcze 2-3 lata temu, gdy Wenecja przyciągała rocznie 25-30 mln zagranicznych turystów. W ub.r. wprowadzono nawet opłatę dla tych, którzy przyjeżdżają na jeden dzień i nie zatrzymują się w tamtejszych hotelach i pensjonatach.

Burmistrz Brugnaro tłumaczył, że ma ona na celu ograniczenie masowego napływu turystów. Teraz nic o niej nie słychać.

w.d.

Francja

Postępy postępu

Tegoroczne wybory samorządowe we Francji okazały się szczególnie owocne. Merami zostali, po raz pierwszy w tym kraju, osoba transpłciowa i 19-latek, najpewniej najmłodszy we Francji urzędnik tego szczebla. 55-letnia transpłciowa Marie Cau, inżynier, została merem w liczącej 550 mieszkańców miejscowości Tilloy-lez-Marchiennes na północy kraju. Hugo Biolley, student nauk politycznych na uniwersytecie w Grenoble, został wybrany na mera liczącej ok. 450 mieszkańców miejscowości Vinzieux, położonej w departamencie Ardéchois w regionie Owernia-Rodan-Alpy, tuż przed swoimi 19. urodzinami. Rada nominowała go na mera jednogłośnie. Biolley stwierdził, że jest szczęśliwy, choć spodziewa się wielu obowiązków z powodu pandemii COVID-19. Za priorytet na najbliższe dni uznał rozdanie mieszkańcom miejscowości masek ochronnych.

w.d.

Watykan

Moneta z Beethovenem

W końcu czerwca br. zostaną wyemitowane nowe monety okolicznościowe. Będą to numizmaty z herbem papieża Franciszka oraz monety okolicznościowe z okazji 250. rocznicy urodzin kompozytora Ludwika van Beethovena. Popularne wśród kolekcjonerów monety z papieskim herbem będą miały nominał 2 euro, a moneta z okazji urodzin Beethovena – 5 euro. Inne monety okolicznościowe dotyczą chrztu – o wartości nominalnej 10 euro, a złota, upamiętniająca konstytucję apostolską Dei Verbum Soboru Watykańskiego II, będzie miała nominał 100 euro.

j.k.

2020-06-03 08:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

Turcja

Podminowany dialog

Dekretem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana losy Hagii Sophii podzielił tym razem kościół Świętego Zbawiciela na Chorze, od 1948 r. aż do chwili obecnej mający status muzeum, w którym pierwsze piątkowe modlitwy miały miejsce 21 sierpnia.

Decyzja władz tureckich spotkała się z protestem hierarchów Kościoła greckokatolickiego i wywołała wzrost napięcia między Turcją a Grecją. Prezydent Grecji, Katerina Sakellaropoulou, napisała na Twitterze, że przekształcenie w meczet słynnej świątyni, która od kilkudziesięciu lat pełniła funkcję muzeum, jest aktem prowokacji władz państwowych Turcji, który podminowuje dialog międzyreligijny i międzykulturowy. W oficjalnym stanowisku greckie MSZ podkreśliło, że decyzja tureckich władz w sprawie kościoła na Chorze jest „kolejnym wyzwaniem dla ludzi wierzących na całym świecie, ale także dla wspólnoty międzynarodowej, która otacza szacunkiem pomniki kultury człowieka”.

Rozczarowanie decyzją prezydenta Erdogana o przekształceniu dwóch znanych kościołów muzeów w Stambule w meczety wyraził też Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola.

Pierwszy kościół w tym miejscu wybudowano w IV wieku. Znajdował się poza murami miejskimi, stąd jego nazwa: „Kościół za murami” lub „Kościół na wsi”, czyli właśnie Chora. Obecnie istniejący kościół pochodzi z XI wieku, a znajdujące się w nim mozaiki i freski są niepowtarzalnymi dziełami sztuki. Istnieją obawy, że zostaną one ponownie ukryte, tak jak stało się to w 1511 r., kiedy kościół po raz pierwszy zamieniono na meczet.

Margita Kotas

Betlejem

Remont dobiega końca

Koronawirus pokrzyżował plany renowacji Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Pierwotnie miały się one zakończyć właśnie w tym roku, kiedy to Betlejem jest kulturalną stolicą krajów arabskich. Włoski archeolog Giuseppe Alessandro Fichera zapewnia jednak, że zakres wykonanych już prac jest ogromny. Rozpoczęto je od remontu dachu; druga istotna interwencja dotyczyła fasady bazyliki, a następnie zajęto się odrestaurowywaniem wystroju świątyni – m.in. mozaik z czasów krucjat, kolumn i malowideł ściennych. Ostatni etap restauracji objął mozaiki na posadzce, które pochodziły jeszcze z czasów pierwszej bazyliki wybudowanej za cesarza Konstantyna. Przy okazji remontu przeprowadzono w bazylice badania archeologiczne.

m.k.

Sport i wiara

Jezus w Lidze Mistrzów

Gwiazdor futbolu David Alaba świętował zwycięstwo Bayernu Monachium w tegorocznej Lidze Mistrzów w koszulce z hasłem nawiązującym do Jezusa. Tym gestem austriacki piłkarz nigeryjskiego pochodzenia, występujący na pozycji obrońcy w niemieckim klubie Bayern Monachium, po raz kolejny podkreślił znaczenie wiary w jego życiu.

Gdy po zwycięstwie 1:0 w rozegranym w Lizbonie 23 sierpnia finałowym meczu Ligi Mistrzów z Paris Saint-Germain, jego koledzy z drużyny nałożyli koszulki z napisem: „Champions of Europe 2020”, Alaba włożył koszulkę ze swoim życiowym motto: „Moją siłą jest Jezus”.

David Alaba jest członkiem Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Ma opinię człowieka głęboko wierzącego i często przyznaje się publicznie do swojej wiary.

m.k.

Papież do Polaków

Pod matczyną opiekę

Zwracając się do Polaków podczas audiencji generalnej w Pałacu Apostolskim, papież Franciszek nawiązał do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Wezwał również do modlitwy za ludzi cierpiących.

– Drodzy bracia i siostry, dziś Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Czarnej Madonny z Częstochowy. Nosząc w sercu żywe wspomnienie mojej wizyty w tym sanktuarium, cztery lata temu, przy okazji Światowych Dni Młodzieży, jednoczę się dziś z tysiącami pielgrzymów, którzy gromadzą się tam razem z Episkopatem Polski, aby zawierzać siebie samych, rodziny, naród i całą ludzkość Jej matczynej opiece – powiedział papież. – Módlcie się do Najświętszej Matki, aby wstawiała się za nami wszystkimi, a zwłaszcza za tymi, którzy na różne sposoby cierpią z powodu pandemii, i by przyniosła im pocieszenie. Proszę, módlcie się także za mnie – dodał.

m.k.

Dokument

Film o prymasie

8 września o godzinie 21.00 TVP 1 wyemituje film dokumentalny Ojciec i Pasterz – Kardynał Stefan Wyszyński. To unikalne dzieło poświęcone osobie i nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego. Prace nad jego realizacją trwały prawie 3 lata. Twórcy przejechali tysiące kilometrów, odbyli dziesiątki rozmów, spotykali się głównie z osobami, które znały prymasa osobiście. Z czasem te rozmowy rozszerzono także o osoby, które spuścizną Prymasa Tysiąclecia zajmują się zawodowo. Po pokazie filmu w siedzibie Arcybiskupów Warszawskich kard. Kazimierz Nycz powiedział, że jest to jeden z najlepszych filmów, jakie o prymasie powstały.

Producentem filmu jest firma Aurel, a jego reżyserem Piotr Górski.

Red.

Kościół w akcji

Potrzebni wolontariusze

Z apelem do zgromadzeń męskich o zgłaszanie wolontariuszy, którzy pomogliby w domach opieki społecznej w całym kraju z powodu trwającej epidemii COVID-19 zwrócił się ponownie o. Janusz Sok, redemptorysta, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Na jego wcześniejszy, kwietniowy apel odpowiedziało kilkudziesięciu zakonników i zakonnic, którzy pracowali potem m.in. w Bochni, Jeleniej Górze czy Kaliszu.

Zakres oczekiwanej pomocy obejmuje zazwyczaj codzienne czynności, takie jak: mycie, kąpanie, ubieranie, czesanie, karmienie, ścielenie łóżka, zmiana bielizny pościelowej, zmiana pampersów, utrzymywanie czystości w pokojach i innych pomieszczeniach.

m.k.

Z Twittera papieża Franciszka

W naszych sercach zawsze powinniśmy mieć „święty niepokój” w poszukiwaniu prawdziwego dobra, którym jest Bóg.

KEP

Nowy rzecznik Episkopatu

Czasy nie są łatwe, a Kościół będzie musiał w najbliższym okresie mierzyć się z różnymi trudnymi pytaniami i wyzwaniami. Obecnie obserwujemy dużą polaryzację w społeczeństwie, wzrost wrogości do Kościoła, a także odchodzenie wiernych od Kościoła. To są poważne problemy, nad którymi Kościół w dzisiejszych czasach musi reflektować – powiedział nowy rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Leszek Gęsiak, jezuita.

Ksiądz Leszek jest doktorem nauk humanistycznych, medioznawcą, kierownikiem Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej Akademii Ignatianum w Krakowie, a wcześniej był kierownikiem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego. Posługuje się kilkoma językami obcymi, m.in.: biegle angielskim, francuskim, hiszpańskim i włoskim.

Na pytanie o rolę mediów, zwłaszcza katolickich, odpowiedział: – W panoramie różnych mediów, należących do kogoś i spełniających określoną rolę, musimy odnaleźć to, co jest prawdą. To jest trudne zadanie, ale dla ludzi, którzy szukają, którzy potrafią słuchać, oglądać i czytać, to w tej panoramie można znaleźć prawdę.

Ksiądz Leszek zastąpił na stanowisku rzecznika KEP ks. Pawła Rytel-Andrianika.

m.k.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa/ Msza św. w kościele seminaryjnym rozpoczęła Dożynki Prezydenckie

Mszą św. w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie, przed południem rozpoczęły się tegoroczne Dożynki Prezydenckie. Liturgii przewodniczy kard. Kazimierz Nycz.

W eucharystii uczestniczy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Zobacz zdjęcia: Dożynki Prezydenckie

Ze względu na sytuację epidemiologiczną związaną z pandemią, w tym roku uroczystości odbywają się w stolicy i w ograniczonej formule.

Po mszy św. na placu przed świątynią para prezydencka wręczy dyplomy grupom wieńcowym. Następnie przejdzie z korowodem dożynkowym na miejsce ceremoniału dożynkowego, który odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

W ubiegłym roku Dożynki Prezydenckie odbyły się w Spale (Łódzkie). Spalskie święto plonów, to tradycja sięgająca dwudziestolecia międzywojennego. Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzesił w roku 2000 prezydent Aleksander Kwaśniewski. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

80. rocznica zbrodni katyńskiej w Wieluniu

2020-09-20 22:38

[ TEMATY ]

zbrodnia katyńska

Wieluń

Zofia Białas

W niedzielę 20 września w Wieluniu odbyły się obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Bohaterem uroczystości był kpt. Stanisław Mikulski (1890 – 1940), komisarz Straży Granicznej w Inspektoracie nr 13 w Wieluniu, zamordowany w Katyniu w kwietniu 1940 r., jeden z 2700 osób zidentyfikowanych przez Niemców wiosną 1943 r. spośród ekshumowanych 4400 ofiar, wpisany do niemieckiego raportu dziennego z 6 lipca 1943 r. jako kapitan rezerwy piechoty Wojska Polskiego, podkomisarz Straży Granicznej Wieluń – ofiara zbrodni sowieckiej pod numerem 04130 na liście ekshumowanych.

Zobacz zdjęcia: 80. rocznica zbrodni katyńskiej w Wieluniu

Wieluńskie obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej rozpoczęła Msza św. w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, sprawowana w intencji kapitana i innych zamordowanych w czasie II wojny światowej strażników granicznych oraz wszystkich zamordowanych w Katyniu.

Homilię wygłosił ks. Adam Sołtysiak, proboszcz parafii św. Józefa. Motywem przewodnim były słowa zaczerpnięte z Księgi proroka Izajasza: „Czyż matka może zapomnieć o swoim dziecku?” z transpozycją na słowa: czyż Polacy mogą zapomnieć o Katyniu, synonimie kainowej zbrodni? Kapłan rozpoczął homilię słowami wiersza Jana Górca-Rosińskiego „Katyń”: „W czyje sumienie/ Wpisano te groby/ Czyje usta/ Zakneblowano milczeniem/ Czyją pamięć/ Zalano wapnem/ mordercy w słońcu/ niewinni/ nam zostało/ tylko epitafium”, a zakończył cytatem z wiersza Mariana Hemara pod tym samym tytułem: Tej nocy zgładzono Wolność/ W katyńskim lesie.../ Zdradzieckim strzałem w czaszkę/ Pokwitowano Wrzesień. (...) Tej nocy zgładzono Prawdę/ W katyńskim lesie,/ Bo nawet wiatr, choć był świadkiem,/ Po świecie jej nie rozniesie... (...)/ I tylko p a m i ę ć została/ Po tej katyńskiej nocy.../ Pamięć n i e d a ł a się zgładzić,/ Nie chciała ulec przemocy/ I woła o sprawiedliwość/ I prawdę po świecie niesie –/ Prawdę o jeńców tysiącach/ Zgładzonych w katyńskim lesie.

– Pamięć o Katyniu nie dała się zgładzić. Pielęgnowały ją przez lata rodziny zamordowanych oficerów w kraju i na obczyźnie oraz komunistyczni opozycjoniści. Pamiętamy również my, dlatego dziś tu jesteśmy i modlimy się za tych, których zamordowano zdradzieckim strzałem w tył głowy w 1940 r. w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje, Charkowie i Twerze – powiedział ks. Sołtysiak.

Po Eucharystii poczty sztandarowe i pozostali uczestnicy udali się na plac Jagielloński, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Rozpoczęła się ona wciągnięciem flagi państwowej na maszt i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. W obecności wnuka zamordowanego w Katyniu Stanisława Mikulskiego i jego małżonki (przyjechali spod granicy z obwodem kaliningradzkim) został posadzony „Dąb Pamięci” i odsłonięty głaz z tablicą memoratywną, powstałą w ramach ogólnopolskiego projektu „Katyń – ocalić od zapomnienia”, upamiętniającą zamordowanego w Katyniu komisarza SG Stanisława Mikulskiego. Głaz dzień wcześniej wkopali przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej”, Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Urzędu Miejskiego.

Wartę honorową przy głazie pełnili żołnierze z 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej i Stowarzyszenie Historyczne „Bataliony Obrony Narodowej”. Ceremoniał wojskowy prowadził mjr Bogumił Tobiasz z 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia.

Podczas uroczystości odczytano apel pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, a pod głazem złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów.

Elementem towarzyszącym uroczystości była dystrybucja bezpłatnej publikacji Instytutu Pamięci Narodowej autorstwa dr. Ksawerego Jasiaka pt. „Ofiara Zbrodni Katyńskiej kpt. Stanisław Mikulski ps. Schwarzberg komisarz Straży Granicznej (1890 – 1940)”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję