Reklama

Niedziela Kielecka

Powrócić do ołtarza i sakramentów

Nie wszyscy mogli w ostatnich miesiącach udać się do kościoła, wtedy kościół „przychodził” do nich.

Niedziela kielecka 24/2020, str. VI

[ TEMATY ]

COVID‑19

pandemia

Magdalena Ziółkowska

Ks. Tomasz Czechowski święci pola w Górce Stagniowskiej

Ks. Tomasz Czechowski święci pola w Górce Stagniowskiej

Oprócz tego, że czas epidemii niósł i nadal niesie za sobą w parafiach sporo trudności i ograniczeń, wyzwala w duszpasterzach wiele kreatywności. Przykładem może być parafia Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela w Proszowicach, która wychodzi do parafian z ciekawymi propozycjami.

Ks. prob. Jan Zwierzchowski starał się, aby jego parafianie uczestniczyli w życiu religijnym na różne sposoby. W czasie rygoru sanitarnego nabożeństwa były transmitowane z kościoła. W maju, kiedy reżim sanitarny został złagodzony, ludzie zaczęli wychodzić z domów.

Duszpasterze reagują na bieżąco

Reklama

Mieszkańcy poszczególnych wiosek przychodzili wieczorem przed kapliczki na śpiew tradycyjnych” „majówek”, uczestniczyły w nich także dzieci. W każdej z trzynastu miejscowości, modlił się z nimi proboszcz. Cieszył się, że ludzie pielęgnują tradycję majówek i dbają o kapliczki. Nabożeństwo majowe z wystawieniem Najświętszego Sakramentu w odbywało się kościele o 17.30. Aby umożliwić chętnym skorzystanie ze spowiedzi proboszcz zorganizował specjalne codzienne dyżury rano i po południu. By zachować względy bezpieczeństwa, na spowiedź wygospodarowano miejsce w starej zakrystii. Sporo parafian tą drogą skorzystało ze spowiedzi. Parafia Proszowice odpowiedziała również na apel papieża Franciszka o modlitwę różańcową w maju. Już od marca codziennie o 20.30 księża z parafii gromadzili się na modlitwie, w maju w modlitwę włączała się grupa parafian. Ksiądz uruchomił specjalną skrzynkę intencji, które były odczytywane i omodlone. Ta propozycja spotkała się z odzewem i tych nadesłanych od parafian intencji jest sporo – mówi ks. Jan Zwierzchowski. Kiedy pod koniec maja było już wiadomo, że w Boże Ciało nie będzie tradycyjnej procesji, proboszcz zdecydował, że Msza św. będzie sprawowana przed kościołem, by umożliwić wiernym udział. W Oktawie Bożego Ciała zaplanował, że odwiedzi samochodem kaplicą z Najświętszym Sakramentem wszystkie miejscowości i udzieli mieszkańcom błogosławieństwa.

Życie wraca do normalności

Odbywają się już chrzty i niektóre śluby. Jednak duszpasterstwo dzieci i młodzieży przez czas pandemii wyhamowało, a wraz z nim przygotowania do uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, jak i bierzmowania, które zostały przeniesione na jesień. Jak dotrzeć do dzieci i młodzieży w takim czasie? Dużo zależy od rodziców i katechetów, którzy są przez ten czas z uczniami w kontakcie online. W momencie kiedy wszyscy musieliśmy zostać w domu, to w rodzinach powstawały domowe kościoły. Na czas uczestnictwa we Mszy św. online rodziny przygotowywały (za sugestią księży) domowe ołtarzyki z obrazami i świecami. Te znaki były istotne właśnie ze względu na dzieci, które uczestniczyły w transmisjach Mszy św. z rodzicami.

Czy życie religijne parafian przez pandemię nie osłabnie? – Wielu już wraca do kościoła – mówił ks. Zwierzchowski. Owszem, istnieje jak to nazwał papież Franciszek niebezpieczeństwo „wirtualnego chrześcijaństwa”, ale jako duszpasterze patrzymy w przyszłość z nadzieją i optymizmem. Dziś duszpasterstwo wymaga od nas jako księży większej empatii i zaangażowania sił i czasu, ale chcemy przez te nasze działania dołożyć troski, by parafianie z tej religijności wirtualnej i uczestnictwa w nabożeństwach online mogli najszybciej jak to możliwe powrócić do kościoła, do ołtarza do Eucharystii i sakramentów – powiedział ks. Jan.

2020-06-10 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki: chcemy uniknąć kolejnego lockdownu w związku z koronawirusem

Chcemy uniknąć kolejnego lockdownu, chcemy utrzymać równowagę pomiędzy siłą gospodarki, tempem wychodzenia z kryzysu, a dbałością o wszystkie sprawy związane ze zdrowiem publicznym - powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu premierów V4 z szefową KE.

Premier Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że podczas rozmowy w gronie premierów Grupy Wyszehradzkiej podkreślono chęć uniknięcia kolejnego lockdownu w związku z epidemią koronawirusa.

"Wszyscy potwierdziliśmy, że chcemy uniknąć kolejnego lockdownyu. Chcemy mieć dobrą równowagę pomiędzy siłą gospodarki, tempem wychodzenia z kryzysu, a dbałością o wszystkie sprawy związane ze służbą zdrowia, o zdrowie publiczne, o zdrowie indywidulanych ludzi" - powiedział Morawiecki.

"My w Polsce, ale także w Republice Czeskiej, na Węgrzech zadbaliśmy o to bardzo dobrze, ale przed nami na pewno jeszcze kilka miesięcy, mam nadzieję, że ostatnich kilka miesięcy, oby bardzo krótkich, zmagania z tą pandemią" - dodał.

Premierzy Polski, Węgier i Czech spotkali się w czwartek w Brukseli w Ursulą von der Leyen.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem w Polsce u kolejnych 1136 osób – to największy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii. Z powodu COVID-19 zmarło kolejne 25 osób. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Mateusz Roszak

kos/ mro/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Biskup ustanowił Kapitułę dla głogowskiej Kolegiaty

2020-09-27 15:34

[ TEMATY ]

kolegiata

Głogów

Karolina Krasowska

Uroczystości w głogowskiej Kolegiacie. Bp tadeusz Lityński ustanowił nową Kapitułę dla głogowskiej Kolegiaty

Uroczystości w głogowskiej Kolegiacie. Bp tadeusz Lityński ustanowił nową Kapitułę dla głogowskiej Kolegiaty

W Głogowie odbyły się uroczystości z okazji 900-lecia tamtejszej Kapituły Kolegiackiej. Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który ustanowił nową Kapitułę dla głogowskiej Kolegiaty.

Uroczystości w głogowskiej Kolegiacie rozpoczął Różaniec i czuwanie przy relikwiach św. Jadwigi. Mszę św. hejnałem Głogowa rozpoczęli sygnaliści-uczniowie Szkoły Muzycznej w Głogowie. Następnie odbyło się procesyjne przejście przez kościół w oprawie mszy De Angelis w wykonaniu chóru Magnificat. 

Zobacz zdjęcia: 900-lecie Kapituły Kolegiackiej w Głogowie

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Tadeusz Lityński.

Posłuchaj homilii bp. Tadeusza Lityńskiego : https://www.niedziela.pl/artykul/58768/Homilia-bp-Tadeusza-Litynskiego-z-okazji

Dekret biskupa o ustanowieniu głogowskiej Kapituły Kolegiackiej odczytał w czasie Mszy św. ks. kan. Stanisław Brasse, dziekan dekanatu Głogów św. Mikołaja. 

W jubileuszowej Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i władz samorządowych, księża, Cisi Pracownicy Krzyza, harcerze, chór kolegiacki oraz sygnaliści-uczniowie Szkoły Muzycznej w Głogowie. 


CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież rozmawiał o sytuacji na Kaukazie ze zwierzchnikiem Ormian

2020-09-27 20:57

Copyright: Vatican Media

W dniu wybuchu walk między siłami Armenii i Azerbejdżanu o Górski Karabach papież Franciszek przyjął zwierzchnika Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Karekina II. Niedzielna audiencja, planowana od dawna, nabrała dramatycznego znaczenia - mówią komentatorzy.

O porannej audiencji poinformowało watykańskie biuro prasowe, nie podając szczegółów.

Następnie w południe, w czasie spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański, papież wystosował ogólny apel o pokój na Kaukazie, nie wymieniając z nazwy stron konfliktu. Wezwał je do dialogu i negocjacji oraz zapewnił o swej modlitwie za ten region.

Watykaniści podkreślają, że spotkanie papieża ze zwierzchnikiem Kościoła Ormiańskiego miało nadzwyczajny przebieg ze względu na wiadomości napływające z Armenii i Azerbejdżanu, które były tematem ich rozmowy.

Karekin II według mediów poprosił Watykan o pomoc i opisał sytuację w regionie.

W wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero" powiedział, że papież wyraził ból z powodu tego, co dzieje się na pograniczu obu krajów. Jak dodał, powiedział Franciszkowi, że to Turcja wspiera Azerbejdżan, by "wywołał wojnę".

"Celem jest umocnienie pozycji militarnej Turcji w regionie" - dodał duchowny. Podkreślił też: "Boimy się".

W niedzielę doszło do walk między siłami Azerbejdżanu i Armenii. Oba kraje oskarżają się nawzajem o eskalowanie sytuacji. (PAP)

sw/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję