Reklama

Felietony

Obserwator

Karta Rodziny

Duży krok do przodu

Deklaracja, którą jest Karta Rodziny, pojawiła się w gorącym czasie kampanii wyborczej, ale tylko teraz mogła się pojawić. Zapisano w niej prorodzinne zasady, którymi ma się kierować starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda, m.in. w decyzjach o podpisaniu ustaw uchwalanych przez parlament. Karta to krok w dobrym kierunku – twierdzą zwolennicy urzędującego prezydenta; jego przeciwnicy natomiast uznają to za błąd. – Rodzina buduje społeczeństwo, a bez społeczeństwa państwo nie istnieje – powiedział Duda podczas prezentacji karty.

W dokumencie zapewniono o tym, że zostaną utrzymane programy prorodzinne, zawiera on także deklarację wprowadzenia kolejnych programów wspierających rodziny i seniorów, m.in. bonu wakacyjnego dla dzieci; w karcie przewidziano objęcie szczególną opieką rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci, obronę instytucji małżeństwa, ochronę dzieci przed ideologią LGBT i zapowiedziano rynek pracy przyjazny rodzinie.

W części dotyczącej obrony instytucji małżeństwa prezydent stwierdził, że nie ma i nie będzie małżeństwa w żadnej innej postaci niż związek kobiety i mężczyzny. I dodał, że nie ma jego zgody na adopcję dzieci przez pary homoseksualne. – Takie rozwiązanie nie może być wprowadzone. To jest obca ideologia. To jest zjawisko, które owszem, pojawia się w innych państwach, ale wzbudza ogromne wątpliwości w różnych aspektach. I nie ma dziś zgody na to, aby w jakiejkolwiek formule mogło to być wprowadzone w naszym kraju – powiedział. Ta deklaracja wywołała absurdalne zarzuty ze strony lewicy, że to przejaw homofobii. Tymczasem Duda zapowiedział ochronę dzieci przed ideologią LGBT – m.in. zakaz jej propagowania w instytucjach publicznych i prawo rodziców do decydowania, w jakim duchu chcą kształcić i wychowywać swoje dzieci.

Dla Andrzeja Dudy Karta Rodziny stanowi dobry pomysł na tę część kampanii, w której rywale przedstawili swoje – niezbyt oryginalne – pomysły; pozwoli mu to zawalczyć o bardziej tradycyjnych wyborców, w tym o prawicę. Po czasie politycznego uśpienia wywołanego słabością innych kandydatów Duda wyraźnie się ożywił – wskazują komentatorzy.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

Aborcja

Szokujące dane ONZ

Te dane zatrważają: według ONZ, w wyniku aborcji od stycznia do maja br. zginęło na świecie 14,2 mln dzieci. Liczba ta przekracza o 2 mln łączną liczbę ofiar COVID-19 czy innych chorób zakaźnych, a także samobójstw, wypadków drogowych i głodu. Aborcja jest wciąż najczęstszą przyczyną śmierci. Według szacunków, w skali roku można się spodziewać 45-50 mln zabiegów. – W czasie pandemii wydawałoby się, że chronimy zagrożone życie. Nagle jednak się okazuje, że według WHO, aborcja jest podstawową usługą medyczną. Próbuje się to łączyć z pomocą humanitarną – mówi Ewa Kowalewska z Human Life International Polska. Liczba wykonywanych aborcji może przekraczać oficjalne dane, bo jako alternatywę przedstawia się aborcję farmakologiczną – bez konieczności wizyty w szpitalu. Ze względu na zagrożenie koronawirusem zamknięto wiele ośrodków aborcyjnych, ale promuje się aborcje farmakologiczne bez kontroli medycznej. W ramach planu ONZ pomocy w walce z pandemią m.in. na promowanie takiego rodzaju aborcji przekazano 120 mln dol. Także WHO propaguje aborcje farmakologiczne bez nadzoru medycznego.

j.k.

List Kaczyńskiego

Apel o mobilizację

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do członków ugrupowania napisał, że ponowne zwycięstwo wyborcze prezydenta Andrzeja Dudy leży w elementarnym interesie Polski. Podkreślił, że wybór kandydata KO oznaczałby ciężki kryzys polityczny, społeczny i moralny. „Opozycja poniosła w ostatnich pięciu latach liczne porażki, nie zdołała odzyskać władzy, niemniej ciągle ma bardzo duże możliwości i jest w stanie zaszkodzić nie tylko PiS, ale przede wszystkim Polsce” – napisał Kaczyński. „Mamy dziś stan alertu, który się skończy dopiero wtedy, gdy odniesiemy zwycięstwo” – mobilizuje zwolenników przed wyborami prezydenckimi prezes PiS.

Reklama

j.k.

Ostrzeżenie z USA

Wirusowy pretekst

Departament Stanu ostrzega, że rządy niektórych krajów mogą wykorzystać koronawirusa do zamykania miejsc kultu także po pandemii. Ochrona zdrowia obywateli może się stać narzędziem walki z religią. Takie wnioski można wyciągnąć z radykalnych obostrzeń wobec instytucji religijnych wprowadzonych w czasie pandemii – zaznaczył Sam Brownback, amerykański nadzwyczajny ambasador ds. wolności religijnej. Przypomina zarazem, że w wielu krajach wierzący byli stygmatyzowani i oskarżani o rozpowszechnianie koronawirusa. Szczególny niepokój amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) wzbudziła sytuacja w Chinach i Iranie, gdzie doszło do nasilenia prześladowań mniejszości religijnych. W Państwie Środka jednym z wymogów ponownego otwarcia kościołów po pandemii jest obowiązek głoszenia „patriotyzmu”. Obawy budzi też sytuacja muzułmańskich Ujgurów. Pojawiły się doniesienia o stosowaniu wobec nich tortur, zmuszaniu ich do wyrzeczenia się wiary i przymusowej pracy w obozach. Brownback stwierdził, że może to być zapowiedź tego, jak będzie wyglądał ucisk w wirtualnym państwie policyjnym, gdzie praktyki religijne zostaną zakazane. Wyraził także niepokój z powodu pogarszającej się sytuacji chrześcijan w Nigerii i braku reakcji miejscowego rządu na islamski terror. Brownback zaapelował do rządów całego świata o zwrócenie szczególnej uwagi na przestrzeganie wolności religijnej w czasie wychodzenia z pandemii.

j.k.

Watykan

Przyszłość po pandemii

Trwa intensywna praca komisji ds. Covid-19, która ma przygotować przyszłość po pandemii. Na pierwszej linii frontu zaangażowana jest Caritas Internationalis, dzięki której Kościół dociera z pomocą do poszkodowanych. Zdaniem kard. Petera Turksona, prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, Kościół musi sobie uświadomić konieczność szczególnej posługi duszpasterskiej.

Reklama

Dotyczy to m.in. rodzin, które straciły najbliższych i czują się zranione uniemożliwieniem pożegnania się z krewnymi, ich pojednania się z Bogiem i godnego pogrzebu. – Zbieramy informacje i doświadczenia ze świata i je analizujemy. Przygotowujemy się też intelektualnie do przyszłości – zaznaczył kard. Turkson. – Zajmują się tym grupy ds. ekologii i środowiska, służby zdrowia, pracy. Wszyscy starają się dojść do wniosków, którymi można się podzielić z innymi i w ten sposób ułatwić budowanie światowego braterstwa.

j.k.

Papież do Polaków

Ocean Miłosierdzia

Zwracając się do Polaków podczas audiencji ogólnej, Franciszek zachęcił do powierzania się Sercu Jezusowemu. – Czerwiec jest wam szczególnie drogi, bo jest poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusowemu – powiedział. – Temu Sercu, napełnionemu pokojem i miłością, możemy powierzyć wszystkie niepokoje naszych serc oraz naszą niedoskonałą miłość. Z przebitego Serca Zbawiciela wypływa dla ludzkości źródło wszelkiej pociechy i ocean Bożego Miłosierdzia. Niech Jezus, cichy i pokornego Serca, uczyni nasze serca według Serca swego! – dodał. Na zakończenie, w związku z uroczystością Bożego Ciała, zwrócił uwagę, że w tym roku publiczne oddawanie czci Eucharystii jest mocno ograniczone, ale zawsze jest możliwe „życie eucharystyczne”. – Konsekrowana Hostia uobecnia Chrystusa – podkreślił Ojciec Święty. – Jesteśmy wezwani, aby szukać Go przed tabernakulum w kościele, ale także w tabernakulum, którym są cierpiący, osamotnieni, ubodzy i marginalizowani – zaznaczył i przypomniał, że to w Eucharystii znajdujemy energię potrzebną do mężnego przeżywania trudnych chwil życiowych.

w.d.

Francja

W obronie wolności

Ze stanowczą obroną wolności Kościoła wystąpił przewodniczący Episkopatu Francji abp Éric de Moulins-Beaufort. Podczas przygotowywania się do znoszenia kwarantanny władze utrzymały bowiem zakaz zgromadzeń w miejscach kultu, podczas gdy w innych miejscach było to już możliwe. – Kościół nie chce się uchylać od praw państwowych i żądać przywilejów – podkreślił arcybiskup. – Wolność jest dla niego możliwością swobodnego praktykowania i głoszenia własnej wiary. We Francji państwo pozostawia religiom swobodę organizowania kultu, byle nie naruszało to porządku publicznego. Podczas stopniowego znoszenia kwarantanny reguła ta została jednak naruszona: władze wydały normy sanitarne, ale chciały też decydować, w jaki sposób one mają być wypełniane w życiu wspólnot religijnych.

Reklama

j.k.

RAPORT

Pokolenie Lockdown

Źle jeszcze nie było. Kryzys spowodowany pandemią COVID-19 będzie miał długoterminowy wpływ na kariery zawodowe osób przed 25. rokiem życia, czyli dopiero wchodzących na rynek pracy – uważają analitycy Deloitte. Na świecie już ponad 15 proc. osób w tym przedziale wiekowym straciło pracę. Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO – International Labour Organization) nazwała tę grupę demograficzną Pokoleniem Lockdown. Według ILO, pokolenie to jest narażone na potrójny szok na rynku pracy. Częściej grozi mu utrata pracy niż reszcie ludności aktywnej zawodowo; istnieje większe prawdopodobieństwo doznania przez nie zakłóceń w edukacji lub przerwania szkoleń zawodowych; gorsza koniunktura oznacza, że młodzi napotkają większe bariery przy wejściu na rynek pracy, spowodowane mniejszym popytem ze strony pracodawców. Spośród tych, którzy dalej pracują, co czwarty miał skrócone godziny pracy, co odbiło się na wynagrodzeniu. Znacznie częściej osoby te pracują w najbardziej narażonych segmentach gospodarki. W Polsce w sektorach bezpośrednio dotkniętych przez restrykcje związane z pandemią – w hotelarstwie, gastronomii, handlu detalicznym i hurtowym – pracuje aż 30 proc. aktywnych zawodowo młodych osób. Pogarszająca się koniunktura i ograniczony dostęp do pracy czy nauki, będą miały długoterminowe negatywne konsekwencje; jak głębokie – będzie zależało nie tylko od działań organów publicznych, ale również od gotowości do zmian ze strony pracodawców – podkreślają analitycy Deloitte.

Reklama

w.d.

Rosja

Referendum z loterią

Kilkuset członków rosyjskich komisji wyborczych sprzeciwia się organizowaniu 1 lipca referendum. Powód nie jest polityczny – boją się zarażenia koronawirusem. W Rosji codziennie notuje się tysiące nowych zakażeń. Referendum zdecyduje o przyjętych zmianach w konstytucji, w tym zmianie umożliwiającej prezydentowi Władimirowi Putinowi ubieganie się o kolejne kadencje. Nieoficjalnie wiadomo, że Putin forsuje lipcowy termin, by skorzystać z patriotycznych nastrojów po paradzie w Moskwie, dobrej pogody i łagodzenia ograniczeń w związku z epidemią. Nastroje ma też poprawić przekupywanie wyborców przez ludzi Kremla. Urzędnicy prześcigają się w organizowaniu akcji. W Kraju Krasnojarskim prowadzona jest loteria, w której można wygrać m.in. 10 mieszkań i 10 samochodów. Podobne przedsięwzięcia przygotowywane są w wielu innych regionach Rosji.

w.d.

Wolność

Tylko na siebie

Od 27 lat Centrum im. Adama Smitha oblicza dzień w którym „uwolnimy się od podatków”. W tym roku dzień ten wypada 4 tygodnie wcześniej niż jeszcze w latach 90. XX wieku – 10 czerwca. Dzień Wolności Podatkowej to symboliczny moment w roku, gdy przestajemy pracować na zobowiązania wobec państwa, a zaczynamy pracować na własne potrzeby. Najdłużej pracowaliśmy na potrzeby rządu w 1995 r., ponieważ dopiero od 6 lipca mogliśmy się cieszyć wolnością podatkową. Od kilku lat w Polsce ten dzień przypada w pierwszej dekadzie czerwca. Najwcześniej wypadł on 2 lata temu – było to 6 czerwca. W Unii Europejskiej Polska znajduje się pod tym względem mniej więcej w środku. Najkrócej na własne rządy pracują Cypr, Malta i Irlandia, a najdłużej – obywatele Belgii, Francji i Austrii.

j.k.

Libia

Apel o pokój

Papież Franciszek jest zaniepokojony sytuacją w tym kraju. Odniósł się do niej po niedzielnej modlitwie Anioł Pański. Libia jest areną wojny domowej, a zarazem konfliktu międzynarodowego z licznym udziałem zagranicznych najemników. Wrogie ośrodki władzy w Trypolisie i Benghazi są popierane przez dwa bloki państw: z jednej strony przez Turcję, Katar i Włochy, a z drugiej – Rosję, Francję, Emiraty Arabskie, Egipt i Jordanię. Stawką konfliktu jest dostęp do złóż surowców energetycznych. – Modlę się za tysiące migrantów, uchodźców, osób ubiegających się o azyl i przesiedleńców wewnętrznych w Libii – powiedział Franciszek. Zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o stanowcze działania prowadzące do położenia kresu przemocy, które przyniosłyby pokój, stabilność i jedność w tym kraju oraz konkretną pomoc dla uchodźców.

Reklama

j.k.

Postępy postępu

Zrywanie boków

To było najgłośniejsze usunięcie, ale nie tylko film Przeminęło z wiatrem z 1939 r. usunięto ze społecznego obiegu, w tym przypadku z platformy strumieniowej HBO Max. Stacja przeprowadziła analizę oferty po masowych protestach przeciwko rasizmowi i brutalności policji. – Film przedstawia niektóre z etnicznych i rasowych uprzedzeń, które były powszechne w amerykańskim społeczeństwie – powiedział rzecznik HBO. Obraz nagrodzony dziewięcioma Oscarami, z Vivien Leigh i Clarkiem Gable’em w rolach głównych, miał powrócić wraz z dyskusją o jego historycznym kontekście.

UKTV, stacja należąca do BBC, usunęła z oferty odcinek serialu komediowego Hotel Zacisze, stwierdzono bowiem, że zawiera on rasistowskie zwroty. – Jeśli ludzie są zbyt głupi, by rozróżnić między popieraniem czyichś poglądów a ich wyśmiewaniem, to co można zrobić? – skomentował to współtwórca serialu John Cleese. Także Netflix i inne serwisy z filmami i serialami usunęły z oferty kolejne seriale komediowe, które zostały przez niektórych uznane za zawierające elementy rasistowskie. W serwisach Netflix, Sky i NOW TV nie są już dostępne seriale The Mighty Boosh, The League of Gentlemen i Little Britain. W niektórych skeczach biali aktorzy występowali ucharakteryzowani na ludzi o innym niż własny kolorze skóry, co ma być przejawem rasizmu.

Reklama

w.d.

Protesty w USA

Bez litości

Nie ma litości dla wrogów wolności. Ofiarą protestów po śmierci czarnoskórego George’a Floyda padły pomniki kojarzące się z rasizmem i niewolnictwem. Zaczęto usuwać monumenty upamiętniające wybitnych konfederatów, którzy w połowie XIX wieku walczyli o autonomię Południa i utrzymanie niewolnictwa. W Richmond w Wirginii, stolicy konfederatów, usunięto posąg ich przywódcy Jeffersona Davisa, w Montgomery w Alabamie przewrócono pomnik Roberta E. Lee – słynnego generała konfederatów – który stał obok liceum noszącego jego imię. Z krajobrazu amerykańskich miast, w tym m.in. Louisville w Kentucky, Jacksonville na Florydzie i Alexandrii w Wirginii, zniknęły dziesiątki posągów upamiętniających przywódców i żołnierzy konfederackich.

w.d.

Watykan

Kobiety na stanowiska

Zwiększa się obecność kobiet na kierowniczych stanowiskach w Stolicy Apostolskiej. Franciszek mianował nowego członka Rady Kierowniczej Urzędu Informacji Finansowej oraz nowego szefa biura Biblioteki Watykańskiej. Pierwszą z funkcji powierzył prof. Antonelli Sciarrone Alibrandi, prorektor Uniwersytetu Katolickiego Najświętszego Serca w Mediolanie. Zadaniem Urzędu Informacji Finansowej jest zapobieganie praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Szefową biura Biblioteki Watykańskiej została natomiast Raffaella Vincenti, która do tej pory pracowała w tej instytucji w randze sekretarza.

j.k.

2020-06-17 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

Chcą nas grillować
POLSKA – UE

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Biskup z Charkowa: nie zapominajcie o cierpiących na Ukrainie, tylko dzięki Wam mogą przetrwać zimę

2022-12-04 08:51

[ TEMATY ]

Ukraina

Archiwum ks. Leszka Kryży TChr

Grozi nam zimowanie bez wody, gazu i elektryczności. Bardzo proszę, nie zapominajcie o tej wojnie, o ludziach, żebyśmy dzięki waszej pomocy mogli przetrwać zimę na Ukrainie – powiedział Family News Service biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski Jan Sobiło. W II niedzielę Adwentu, 4 grudnia przypada Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, w tym roku obchodzony po raz 23.

Hasłem tegorocznego dnia są słowa „Posłani w pokoju Chrystusa”. Ofiary zebrane w tym dniu zostaną przeznaczone głównie na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję