Reklama

Niedziela Częstochowska

Miejsca kultu i kultury

Potrzeby religijne wyrażają się również w wartościach estetycznych.

Niedziela częstochowska 25/2020, str. VII

[ TEMATY ]

sztuka

sztuka sakralna

Michał Janik/TV Niedziela

Przemienienie Pańskie Jerzego Dudy-Gracza w głównym ołtarzu kościoła w Toporowie

Przemienienie Pańskie Jerzego Dudy-Gracza w głównym ołtarzu kościoła w Toporowie

Parafie to miejsca, jakby przedsionki nieba, w których świat nadprzyrodzony styka się z ludzką rzeczywistością. Świątynie parafialne, z ich z całym bogactwem duchowym i materialnym, są znakiem głębokiej tęsknoty człowieka, by w jakiś sposób uczestniczyć w Bożej rzeczywistości już tu na ziemi.

Parafia NMP Królowej Polski w Radomsku

Wielu znawców uznaje go za jeden z najpiękniejszych nowych kościołów w archidiecezji częstochowskiej. Wnętrze świątyni jest obszerne i rozświetlone jasnymi, ciepłymi kolorami. Pomimo sporej przestrzeni wierny czuje się tutaj bezpiecznie i przytulnie. W bocznej części świątyni znajduje się ściana poświęcona pamięci ofiar Katynia i katastrofy smoleńskiej z 2010 r. W dolnej części świątyni usytuowano efektowną salę pamięci poświęconą Janowi Pawłowi II z pamiątkami po papieżu i z rzeczami osobistymi. Nasza uwagę obok fotografii, medali, znaczków, książek, ornatu i welonu naramiennego zwróciły białe papieskie skarpety. Zawsze w ostatni piątek miesiąca organizowany jest w parafii wieczór poświęcony wielkiemu Polakowi. Obok sali jest przepiękna kaplica całodziennej adoracji.

– Bardzo się wspieramy – mówi ksiądz proboszcz i wymienia liczne grupy i stowarzyszenia, angażujące się na rzecz życia codziennego parafii. Zaznacza, że kościół jest przede wszystkim dziełem wiernych, którzy w różnoraki sposób wspierali budowę. Parafianie wiedzą, że świątynia ma służyć przede wszystkim w zdobywaniu nieba, ma służyć zbawieniu.

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Toporowie

Reklama

Dla młodego wikarego ks. Mariana Morgi Toporów znajdował się na końcu świata. Jednak wolą biskupią został tutaj w parafii św. Franciszka z Asyżu proboszczem i trwa na tej placówce już od wielu lat, opiekując się kościołem parafialnym, w którym nad głównym ołtarzem wisi obraz Jerzego Dudy-Gracza.

Kiedy budowano świątynię, w pobliskiej miejscowości Kamion odbywały się plenery malarskie. Wybitny artysta, zaglądając na budowę, postanowił namalować obraz dla powstającego kościoła. Ksiądz Marian Morga może pochwalić się jeszcze kilkoma obrazami Dudy-Gracza, które są do obejrzenia na plebanii, m.in. obrazem przedstawiającym Częstochowską Madonnę, ze znamienną dedykacją: „Z prośbą o modlitwę – Jerzy Duda-Gracz”. A ponieważ ksiądz proboszcz jest niezwykle gościnny i towarzyski, szansa na ich obejrzenie jest spora.

Więcej na: www.tv.niedziela.pl

2020-06-17 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: 500-lecie śmierci Rafaela, w cieniu koronawirusa

[ TEMATY ]

sztuka

Wikipedia

"Szkoła ateńska" - malowidło ścienne Rafaela Santi

W cieniu koronawirusa odbył się jubileusz 500-lecia jednego z trzech najwybitniejszych przedstawicieli włoskiego renesansu, Rafaela Sanzio. Rocznica, która miała być jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku nad Tybrem, przeszła niemal zupełnie bez echa, a zaplanowane wydarzenia zostały odwołane.

Jak mówił w rozmowie z Radiem Watykańskim prof. Rodolfo Papa, malarstwo Rafaela to szczyt rozwoju chrześcijańskiej sztuki zachodniej, "swoista inkulturacja Ewangelii na polu kultury, której oddziaływanie wykracza daleko poza sam renesans. Dzięki Rafaelowi chrześcijaństwo zachodnie zyskało swój własny styl, który stanie się punktem odniesienia dla takich geniuszy jak Michał Anioł czy Caravaggio".

Przypadająca 6 maja 500-letnia rocznica jego śmierci miała być ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Włoch i Europy, jednak przygotowania do obchodów zostały zniweczone przez pandemię koronawirusa.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Bp Wodarczyk w radiowej Mszy Barbórkowej: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

2022-12-04 10:18

[ TEMATY ]

barbórka

bp Adam Wodarczyk

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

Msza św. sprawowana była w intencji górników, emerytów, rencistów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję