Reklama

Niedziela Lubelska

Lubelskie „Laudato si’?”

Patrząc na Lubelszczyznę, chciałoby się powtórzyć znane porzekadło: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Niedziela lubelska 25/2020, str. VI

[ TEMATY ]

turystyka

lubelszczyzna

M. Struzik

Marta i Janek od lat preferują odpoczynek na rowerach

Marta i Janek od lat preferują odpoczynek na rowerach

Z powodu pandemii dalekie wyprawy i pielgrzymki za granicę są raczej perspektywą trudnej do określenia przyszłości. To sprawia, że warto rozejrzeć się za ciekawymi miejscami w najbliższej okolicy, a tych w naszym regionie nie brakuje.

Śladami świętych

Wyjazd do Hiszpanii czy Włoch jest zawsze bardziej kosztowny niż podróżowanie po najbliższej okolicy. Na południe ciągną zabytki, ciepłe morza i sanktuaria. Być może wśród czytelników tego tekstu są tacy, którzy pielgrzymowali już do Lourdes i Fatimy, a nigdy nie byli w sanktuarium w Gdeszynie.

Reklama

Niewielka wieś między Zamościem a Hrubieszowem jest miejscem męczeńskiej śmierci ks. Zygmunta Pisarskiego, zamordowanego strzałem w głowę przez Niemców w 1943 r. To jeden z sześciu męczenników naszej diecezji z czasów II wojny światowej. Wędrując ich szlakiem, można odwiedzić Łaszczów (bł. Stanisław Starowieyski) i Stoczek pod Krasieninem (bł. bp Władysław Goral). W samym Lublinie znajdziemy miejsca naznaczone pracą i misją błogosławionych księży męczenników: Stanisława Mysakowskiego, Antoniego Zawistowskiego i Kazimierza Gostyńskiego, a także męczennicy bł. s. Marty Wołowskiej. Nie brakuje również innych ważnych miejsc związanych z życiem świętych i błogosławionych. Puławy szczycą się obecnością św. Brata Alberta Chmielowskiego, Horyniec Zdrój nosi ślady służby bł. Bernardyny Jabłońskiej, Piotrawin odsyła do postaci św. Stanisława, biskupa i męczennika. Piękną trasę wyznacza życiorys Prymasa Tysiąclecia. Oprócz Lublina jest to malownicza Kozłówka i Żułów pod Krasnymstawem.

Rowerem i kajakiem

W ostatnich miesiącach prawdziwy boom przeżywa turystyka rowerowa, o czym świadczy choćby ogromny popyt na jednoślady. Miłośnicy tych pojazdów polecają znakomicie wytrasowane dróżki na Roztoczu, również w obrębie tamtejszego parku narodowego. Jelenie i łosie to nic nadzwyczajnego w okolicach Zwierzyńca, a szczęśliwcy mogą trafić nawet na rzadko pojawiające się rysie. Podobnie warte uwagi są wielokilometrowe szlaki w Poleskim Parku Narodowym. Wielbiciele ptaków mają okazję usłyszeć tam wodniczkę, której prawie 50% światowej populacji zamieszkuje bagienne tereny Polesia. Obydwa parki oferują również ciekawe trasy dla piechurów, ze ścieżkami edukacyjnymi dla dzieci.

Dla bardziej zaprawionych turystów przeznaczony jest nadbużański odcinek Green Velo, czyli Wschodniego Szlaku Rowerowego. W naszym województwie mamy aż 351 km tej trasy. Nieco bliżej Lublina dużą frajdą dla cyklistów są wąwozy pod Kazimierzem czy ścieżki w Lasach Kozłowieckich. Na krótsze wypady można wyruszyć z Lublina nad Zalew Zemborzycki.

Reklama

Fani kajaków mogą spływać w pobliżu Lublina Bystrzycą i Wieprzem. Ten ostatni ma urocze przełomy pomiędzy Łańcuchowem a Łęczną. Powiosłować da się także po Włodawce, Chodelce, Tanwi i Bugu.

W czasie wędrówek dobrze jest wziąć do ręki encyklikę Franciszka „Laudato si’??”.

Pałace i dwory

Zainteresowanych poznawaniem historii i zabytków czekają na Lubelszczyźnie cieszące się wielowiekową tradycją rezydencje magnackie i szlacheckie, pałace, zamki i dworki. Od najbliższej Lublina Dąbrowicy (Firlejowie), przez Pliszczyn (ród Gutów), Zawieprzyce (Miączyńscy) i Kijany (Plewińscy) aż po Lubartów (Sanguszkowie) czy Zamość.

W czasie takich wędrówek dobrze jest wziąć do ręki encyklikę Franciszka Laudato si’, aby na własne oczy i uszy doświadczyć, „że nasz wspólny dom jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona”.

2020-06-17 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy klip ks. Jakuba Bartczaka

2020-09-20 23:32

YT

Widzieliście już nowy teledysk ks. Jakuba Bartczaka? Dziś ukazał się na jego kanale YouTube.

Utwór "Więcej", ks. Jakub Bartczak wykonuje z Wiki Szarkowicz. Jest on zapowiedzią płyty #Siemodle, którego premiera 15 października. 


CZYTAJ DALEJ

Warszawa: nabór wniosków o stypendia im. Jana Pawła II - do 10 października

2020-09-21 17:56

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

stypendium

©Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Do 10 października trwa nabór wniosków w 16. edycji programu stypendialnego dla studentów z warszawskich uczelni. W zeszłym roku beneficjentami programu było 268 uczniów i studentów.

Ufundowane w 2005 r. stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, których operatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, to jeden z najstarszych samorządowych programów stypendialnych w Polsce. W ubiegłorocznej edycji 2019/2020 jego beneficjentami było 268 warszawskich uczniów i studentów, a od momentu uruchomienia programu wsparcie uzyskało już ponad 3,5 tys. osób.

O stypendia mogą ubiegać się studenci (wśród nich także tegoroczni maturzyści, rozpoczynający studia w Warszawie), którzy mimo trudnych warunków materialnych, zdrowotnych lub rodzinnych osiągają sukcesy w nauce, rozwijają talenty artystyczne i sportowe oraz wykazują się zaangażowaniem społecznym.

Celem stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II jest dobrze ukierunkowana pomoc dla utalentowanych młodych ludzi - tak, by bez przeszkód mogli rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Warunkiem ubiegania się o stypendium, poza pobieraniem nauki w Warszawie, jest odpowiednia średnia ocen uzyskana na koniec ostatniego roku szkolnego lub akademickiego (4,0 w przypadku maturzystów oraz 3,5 w przypadku studentów) oraz średni miesięczny dochód na jednego członka rodziny uzyskany w 2019 roku nieprzekraczający 1700 zł netto.

Stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II to nie tylko pomoc finansowa. W Centrum Myśli Jana Pawła II zależy nam, aby wspierać przede wszystkim kreatywność młodych ludzi, którzy w przyszłości będą kształtować rzeczywistość społeczną i kulturalną w Polsce. Poprzez różne propozycje działań w ramach stypendialnego programu edukacyjnego w ciągu roku uczymy ich, jak realizować ambitne pomysły i staramy się pobudzać do podejmowania nowych wyzwań – mówi Maria Jankowska z Centrum Myśli Jana Pawła II.

Bycie w gronie stypendystów jest dla mnie dużym wyróżnieniem, ponieważ mogę otaczać się niezwykle interesującymi, inteligentnymi ludźmi, którzy są pełni pasji i cudownych talentów. Bycie z nimi to droga do góry, gdyż wspólnie stawiamy na rozwój – wspomina Kaja Kraluk, pięciokrotna stypendystka.

Każdy ze stypendystów ma okazję uczestniczyć w dostosowanych do swojego wieku projektach i warsztatach, których celem jest rozwijanie kompetencji społecznych i interpersonalnych oraz motywowanie do rozwoju i odkrywania ich talentów. - Udział w programie, dzięki wielu wydarzeniom integrującym społeczność stypendystów, to także szansa na dobrą zabawę oraz zawiązanie przyjaźni, które niekiedy trwają wiele lat po zakończeniu stypendialnej przygody – dodaje Kinga Świstak z Centrum Myśli Jana Pawła II.

- Dzięki programowi stypendialnemu rozwinęłam się pod wieloma względami. Za czasów szkolnych mogłam uczęszczać na korepetycje z języka angielskiego i mieszkać w internacie, gdzie miałam możliwość spokojnie przygotować się do matury. Teraz, kiedy studiuję, mogę wynajmować pokój i poznawać ciekawe miejsca w Warszawie. Bycie stypendystką przypomina mi także, że stale muszę od siebie wymagać, nie spoczywać na laurach, ale wyznaczać i osiągać nowe cele – wspomina z kolei Małgorzata Łuczak, sześciokrotna stypendystka.

Kandydaci w ramach procedury rekrutacyjnej najpierw wypełniają elektroniczny wniosek dostępny na stronie www.um.warszawa.pl/stypendia, a następnie zarejestrowany wniosek w wersji papierowej wraz z wymaganymi załącznikami: wysyłają pocztą na adres: Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11, 00-372 Warszawa; lub składają osobiście, z zachowaniem rygorów sanitarnych, do specjalnej skrzynki podawczej w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00).

Termin składania wniosków o stypendium na rok akademicki 2020/2021 mija 10 października.

Szczegółowe informacje dla wszystkich zainteresowanych dostępne są na stronie stypendiajp2.pl oraz na Facebooku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję