Rocznicę uczczono Mszą św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, który w czasie formacji kapłańskiej jubilata był wicerektorem seminarium we Wrocławiu. W Eucharystii uczestniczył ks. prał. Jerzy Czernal, proboszcz pierwszej wikariuszowskiej parafii ks. Walerowskiego w Lubiążu, a potem przez ponad 30 lat kierował rodzinną wspólnotą jubilata w Nowej Rudzie-Słupcu. Wśród licznie przybyłych parafian obecni byli także przedstawicie władz samorządowych na czele z wójtem gminy Dobromierz Jerzym Ulbinem, reprezentanci Ochotniczej Straży Pożarnej, Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie, placówek oświatowych, kulturalnych, wsi należących do gminy.
W homilii biskup przypomniał, że od wieków już, w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzimy uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Dawniej tą niedzielą kończył się okres wielkanocny, gdyż uroczystość Pięćdziesiątnicy była obchodzona z oktawą. Następnie zwrócił uwagę na wyjątkowy dogmat o Trójjedynym Bogu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Zauważmy, że chrześcijaństwo jest jedyną religią w świecie, która wyznaje wiarę, że Bóg jest jeden w trzech osobach. W Bogu jest jedna natura Boża, a są trzy osoby. Prawda ta została nam objawiona. Bóg przedstawił się nam w historii, zwłaszcza przez swojego Syna Jezusa Chrystusa – jako Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty. Poszczególne Osoby Trójcy Przenajświętszej prezentują się wobec świata jakby w różnych funkcjach. W oparciu o Boże objawienie, Bogu Ojcu przypisujemy dzieło stworzenia, Synowi Bożemu – dzieło odkupienia, zaś Duchowi Świętemu – dzieło uświęcenia – wskazał kaznodzieja. Dodał, że mówiąc tak, pamiętamy jednak, iż wszelkie działanie Boże wobec świata i człowieka jest dziełem całej Trójcy Świętej. Homileta zwrócił uwagę, że Trójca Święta jest wzorem życia i działania każdej ludzkiej wspólnoty, jest wspólnotą osób. – Człowiek nie może być samotnikiem. Sensem jego życia, najgłębszym jego powołaniem jest być we wspólnocie z innymi, z Bogiem i ludźmi – tłumaczył biskup.
Mówiąc o posłudze kapłańskiej jubilata, ksiądz biskup przypomniał, że po przyjęciu święceń prezbiteratu w 1985 r., był wikariuszem w Lubiążu, Zawidowie, Legnicy, Polkowicach. W latach 2004-2007 kierował parafią w Jaszkowej Dolnej, później przez cztery lata był kapelanem szpitala i hospicjum znajdującym się na terenie parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszego Maryi Panny w Wałbrzychu. Od 2011 r. jest proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Dobromierzu.
– Parafianie dobrze znają gorliwość kapłańską swojego pasterza. Nie trzeba jej przedstawiać. Chciałbym tylko zauważyć, że w tutejszej wspólnocie, z pewnością za sprawą waszego księdza proboszcza, ma miejsce wzorowa współpraca z władzami samorządowymi, np. wraz z wójtem organizuje od lat koncerty kolęd w okresie Bożego Narodzenia. Wspólnie urządzane są uroczystości dożynkowe, funkcjonuje wzorowo Ochotnicza Straż Pożarna. Dzięki pozyskiwaniu z różnych źródeł, także z miejscowej gminy, dotacji finansowych, mogą być prowadzone większe lub mniejsze prace remontowo-renowacyjne. Jako diecezjalny duszpasterz służby zdrowia, ksiądz proboszcz wyczulony jest na potrzeby chorych i ubogich – wymieniał bp Ignacy.
Gromkimi brawami została przyjęta przez uczestników Eucharystii, przekazana przez wójta Jerzego Ulbina informacja o podjętej na ostatniej sesji uchwale Rady Gminy o nadaniu jubilatowi tytułu Honorowego Obywatela Gminy Dobromierz oraz o przyznaniu kolejnej dotacji na remont kościoła parafialnego. – To jest potwierdzenie tego, co czyni tutaj od dziewięciu lat ksiądz proboszcz – podkreślił wójt.
Na koniec ks. Andrzej w słowach podziękowania powiedział: – Jestem bardzo wdzięczny za dobroć Jego Ekscelencji, za życzliwość wobec mnie, za wszelkie dobre rady, każdy gest dobroci. Słowa wielkiej wdzięczności za dotychczasową piękną pomoc i współpracę kieruję do ks. prał. Jerzego Czernala i obecnego wśród nas ks. prał. Marka Korgula. Dziękuję wszystkim wspólnotom parafialnym, władzom samorządowym, sołeckim, różnym placówkom, organizacjom i stowarzyszeniom gminy Dobromierz – zakończył.