Reklama

Prasa zagraniczna

Już zdecydowali?

Katoliccy wyborcy zza oceanu zazwyczaj głosują na zwycięzcę w wyścigu do Białego Domu. Na kogo zagłosują tym razem? Okaże się dopiero jesienią, ale według najnowszych badań, bardziej przekonuje ich kandydat Demokratów Joe Biden. W badaniu Pew Research Center 52% opowiada się za byłym wiceprezydentem USA. Na Donalda Trumpa chciałoby zagłosować 47% ankietowanych.

The Irish Times

Głęboka restrukturyzacja

Kościół katolicki w Irlandii został bardzo mocno dotknięty przez epidemię Covid-19. Biskupi rozważają nawet zamykanie niektórych świątyń. Wszystko przez 80-procentowy spadek przychodów. Spowodował on obniżenie niewysokich już wcześniej uposażeń księży. Duchowni zgodzili się na to dobrowolnie, ale to nie wystarczy i trzeba będzie zredukować również zatrudnienie wśród świeckich pracowników diecezjalnych czy parafialnych. Na razie świeccy są zachęcani do dobrowolnych odejść i szukania pracy gdzie indziej, ale w trakcie opracowywania jest plan redukcji kosztów we wszystkich instytucjach kościelnych. Sama archidiecezja dublińska, która zatrudnia ponad 80 osób, planuje zredukowanie zatrudnienia o 1/3. Podobnie będzie zapewne w innych instytucjach. Szacuje się, że sytuacja finansowa Kościoła może się poprawić dopiero w 2022 r.

Il Messaggero

Odszedł wielki kompozytor

Reklama

Papież Franciszek przeżył osobiście śmierć wielkiego włoskiego kompozytora Ennia Morricone, który nigdy nie ukrywał swojej wiary i manifestował przywiązanie do Kościoła. Nie mogąc uczestniczyć w pogrzebie, zadzwonił do wdowy po kompozytorze, Marii, i zapewnił, że modli się za zmarłego i za pogrążoną w bólu rodzinę.

Ennio Moricone komponował od 1946 r. Do 2016 r. sprzedano ponad 70 mln płyt z jego muzyką. Zmarł 6 lipca po krótkim pobycie w szpitalu. Miał 92 lata.

San I´egidio

Epicentrum pandemii

Ameryka Łacińska i Ameryka Centralna stały się w czerwcu światowym centrum epidemii COVID-19 – alarmuje Wspólnota św. Idziego. W samej Brazylii na tę chorobę zmarło już ponad 50 tys. osób, a zachorowało ponad milion. Równie źle jest w Peru i Chile, gdzie koronawirus, łącznie, zaraził ponad pół miliona obywateli. W dalszej kolejności pod względem szybkości rozprzestrzeniania się choroby są Meksyk i Argentyna. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy? Po pierwsze – ubóstwo. Większość obywateli państw Ameryki Południowej nie może sobie pozwolić na samoizolację, którą znamy choćby z naszego podwórka.

Reklama

Ludzie nie mogą się zamknąć na kilka tygodni w domach, bo muszą coś jeść. Po drugie, koronawirusowi sprzyja gęstość zaludnienia, szczególnie w największych metropoliach: mieście Meksyk, Buenos Aires, Limie czy Chile. Do tego dochodzi fakt istnienia całych dzielnic slumsów, gdzie ludzie mieszkają bardzo blisko siebie, co najbardziej sprzyja zakażeniu koronawirusem.

America

Bracia na śmierć i życie

1 lipca 2020 r. zmarł ks. Georg Ratzinger, starszy brat papieża seniora Benedykta XVI. W jezuickim magazynie America podkreślono, że 93-letniemu Benedyktowi XVI udało się jeszcze na kilkanaście dni przed śmiercią odwiedzić umierającego brata. Ks. Georg był dla Benedykta XVI najbliższą osobą na ziemi. Sam papież senior w wywiadach podkreślał wyjątkowość ich relacji; mówił, że brat był dla niego najlepszym doradcą i że wielokrotnie postępował według jego wskazań. W magazynie podkreślono, że starszy z Ratzingerów był rozczarowany wyborem Kolegium Kardynalskiego z 2005 r. – dla niego osobiście oznaczało to radykalne ograniczenie możliwości przebywania z bratem – ale dodawał, że rozumie, iż była to wola Boża. Przewidział on również rezygnację brata z zasiadania na Stolicy Piotrowej. Dwa lata przed lutym 2012 r. w jednym z wywiadów stwierdził, że gdyby Benedykt XVI poczuł, iż jego fizyczne ograniczenia nie pozwalają mu dłużej kierować Kościołem, miałby na tyle odwagi, aby przejść na nieznaną w systemie kościelnym papieską emeryturę.

pr

2020-07-14 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. w starym rycie będzie odprawiana w archidiecezji wrocławskiej

2021-07-23 15:28

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Dziś Kuria Metropolitalna Wrocławska podała do publicznej wiadomości komunikat skierowany do duchowieństwa i wiernych archidiecezji wrocławskiej. Zawarta jest w nim informacja, że  metropolita wrocławski abp Józef Kupny potwierdza na urzędzie duszpasterza Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w archidiecezji wrocławskiej ks. dr. Ireneusza Bakalarczyka.

Decyzja ta, jest wynikiem ostatniej decyzji papieskiej związanej z promulgacją motu proprio: „Traditionis custodes”. Ks. Ireneusz Bakalarczyk będzie ”jedynym kapłanem wyznaczonym do sprawowania liturgii w formie sprzed reformy liturgicznej z 1970 r., a prowadzone przez niego duszpasterstwo jest jedyną wspólnotą rozpoznaną i zatwierdzoną w archidiecezji wrocławskiej".

CZYTAJ DALEJ

Polscy kierowcy liczą kilometry i wspierają misjonarzy

2021-07-24 08:00

[ TEMATY ]

kierowcy

Tydzień św. Krzysztofa

Instytucja MIVA Polska działająca przy Episkopacie Polski w dniach 18-25 lipca już po raz 22. zorganizowała Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. W tym czasie kierowcy szczególnie wspierają misjonarzy.

„Zachęcamy, by spojrzeli na licznik samochodu, policzyli kilometry i jako swój dar przekazali wyliczoną kwotę na pojazdy, których misjonarze bardzo potrzebują (1 kilometr to 1 gr). MIVA Polska wspiera misje w tym konkretnym wymiarze” – powiedział ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor tej instytucji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję