Reklama

Niedziela Częstochowska

Pielgrzymkowe wyzwania

– Nie możemy być nieroztropni – powiedział abp Wacław Depo w rozmowie z ks. Jarosławem Grabowskim, redaktorem naczelnym Niedzieli, w kontekście pielgrzymowania w czasie epidemii.

Niedziela częstochowska 29/2020, str. V

B.M. Sztajner/Niedziela

W tym roku musimy się odzwyczaić od takich obrazków

W tym roku musimy się odzwyczaić od takich obrazków

Metropolita częstochowski podkreślił, że podczas pielgrzymki najważniejsza jest obecność Jezusa: „Gdzie dwaj lub trzej zgromadzeni są w imię moje, tam Ja jestem pośród nich”. Jak zauważył, w tym roku w pielgrzymkach nie pójdą tłumy, ale nawet w małej grupie pątników trzeba zadbać o tworzenie wspólnoty – przez modlitwę, post i wyrzeczenie. – Ona będzie wtedy, gdy każdy da coś z siebie – zaznaczył.

Arcybiskup Depo przyznał, że czas epidemii COVID-19 będzie dla polskiego fenomenu pielgrzymowania sprawdzianem, który zweryfikuje liczbę pątników oraz głębokie przeżycia, z którymi wracają do domów. Jako istotę pielgrzymki wymienił pogłębienie wiary i duchowości oraz weryfikację codziennego życia. W tym kontekście przytoczył słowa św. Jana Pawła II z homilii wygłoszonej na krakowskich Błoniach 10 czerwca 1979 r.:

Reklama

„Iść przed siebie to znaczy mieć świadomość celu”. – Pielgrzymka nie kończy się z chwilą, gdy przychodzimy na Jasną Górę, patrzymy w oczy Maryi i zawierzamy przez tajemnicę Jej Niepokalanego Serca nasze sprawy. Mamy odchodzić jako świadkowie doznanej łaski, nie tylko dla siebie, ale i dla wspólnoty, do której wracamy – przyznał metropolita częstochowski.

Podziękował również Niedzieli za liczne relacje z pątniczych tras oraz za to, że jeden z czerwcowych numerów tygodnik poświęcił właśnie pielgrzymkom. Przypomniał również o wadze duchowego wspierania pątników przez modlitwę, które dzisiaj na szeroką skalę umożliwiają również media społecznościowe.

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę na konieczność stosowania się do reżimu sanitarnego podczas pielgrzymek. – Nie możemy być nieroztropni i lekceważyć przepisy – podkreślił. Dziękował również za otwartość wszystkim, którzy do tej pory rokrocznie gościli pielgrzymów w domach i dzielili się tym, co mają. – To jest świadectwo wiary, z którym ubogaceni pątnicy wracają do domów. W tym roku elitarność pielgrzymek będzie na pewno kolejnym wyzwaniem, ale tym bardziej zobowiązaniem do świadectwa – dodał.

Reklama

Zaapelował również do rodziców, aby przychodzili z dziećmi do świątyń. – Nie izolujmy ich od kościołów i nie przygotowujmy tylko do wirtualnego przeżywania Eucharystii – powiedział i dodał, że Kościół domowy dopełnia spotkanie sakramentalne.

Na zakończenie rozmowy metropolita częstochowski zwrócił się z przesłaniem do pielgrzymów, którzy wyruszą w tym roku w drogę na Jasną Górę. Przywołał tu fragment zapisków rekolekcyjnych bp. Karola Wojtyły z 1962 r.: „Jestem bardzo w rękach Bożych”. – Uwierzmy, że jesteśmy bardzo w rękach Opatrzności Bożej, czyli miłosnej troski o każdego z nas – zachęcił. Przypomniał również wyznanie kard. Stefana Wyszyńskiego: „Wszystko postawiłem na Maryję”.

– On uczył nas niezwykłego zawierzenia Bogu na wzór Maryi. To była wprost heroiczna wiara. My również postawmy wszystko, co składa się na nasze życie, na Maryję. Ona nas nigdy nie zawodzi. Jest Matką niezawodnej nadziei – podsumował abp Depo.

2020-07-14 13:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja tarnowska: Lista nominacji na proboszczów

2021-06-18 08:09

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Zapraszamy do zapoznania się z listą nominacji na proboszczów z dnia 17 czerwca 2021r.

ks. Krzysztof Waśko do parafii Bystra

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjne podróże: do Chorwacji i na Cypr już bez testów i świadectw szczepień

2021-06-22 07:13

[ TEMATY ]

Chorwacja

Adobe.Stock.pl

Coraz więcej krajów Europy łagodzi warunki wjazdu dla turystów z Polski. Bez testu, świadectwa sczepień i kwarantanny można wybrać się m.in. do Chorwacji, Hiszpanii, Czech, Rumunii, Albanii czy na Cypr. Przy podróżach do innych państw wciąż konieczne są testy, czasem zwalnia z nich szczepienie. Do Portugalii i Grecji bez badań wjadą dzieci do 12 lat.

Jadąc do Chorwacji, turyści z Polski nie muszą już przedstawiać wyników testów, świadectw szczepień czy przechodzić kwarantanny. Mieszkańcy Polski mogą wjeżdżać do tego kraju na warunkach sprzed pandemii, ponieważ wszystkie polskie województwa zostały oznaczone jako zielona strefa niskiego ryzyka w najnowszej edycji mapy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Należy pamiętać, że bez ograniczeń sanitarnych do Chorwacji można przybywać z obszarów oznaczonych na zielono, do których należą m.in. całe Czechy, Słowacja, Węgry i Austria. W strefie zielonej nie leży Słowenia. Władze Chorwacji zapowiedziały, że będą wpuszczać bez dodatkowych restrykcji turystów, którzy udowodnią, że przejeżdżali przez kraje nieleżące w zielonej strefie bez zatrzymywania się w nich, tylko w celach tranzytowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję