Reklama

Niedziela Podlaska

Nieziemska siła królestwa Ojca

Królestwo Ojca Niebieskiego nie jest z tego świata i rządzi się swoimi prawami. Dzisiaj możemy odkryć kilka praw, które kontrastują z logiką ludzką.

Niedziela podlaska 29/2020, str. VIII

Adobe Stock

Nie śpieszyć się z wyrywaniem chwastów

„Czy chcesz, żebyśmy poszli i powyrywali go? On odparł: Nie. Gdyż w czasie zbierania chwastu moglibyście wyrwać z nim także pszenicę. Pozwólcie im rosnąć razem aż do żniw”. Chyba naturalną skłonnością człowieka jest chęć szybkiego zapanowania nad sytuacją i natychmiastowego wprowadzenia porządku. Okazuje się jednak, że królestwo niebieskie rządzi się swoim prawem i tempem. Wiara wzrasta wśród cierpienia, nadzieja wypełnia się w czasie, a ziarno miłości dojrzewa pośród chwastów. Nie potrzebujemy zatem sterylnych warunków laboratoryjnych, ale akceptacji własnej słabości i niemocy. Księga Mądrości mówi: „Dałeś swoim synom zbawienną nadzieję, że gdy zgrzeszą, obdarzysz ich nawróceniem”. Święty Paweł, pisząc do Rzymian, podkreśla, że Duch nie przychodzi do pięknego serca pozbawionego chwastu grzechów, ale „przychodzi z pomocą naszej słabości”. Rozmaite chwasty nie muszą być tragedią naszego życia, ale mogą stać się kontekstem wzrostu. Wystarczy ufać Ogrodnikowi, troszczyć na miarę swoich możliwości o dobre ziarno oraz nie spieszyć się zanadto ze swoimi ambitnymi i zbawczymi planami. Moc Boża lubi wzrastać wśród grzechu i słabości, a wydaje owoce zawsze w swoim czasie.

Cierpliwie pielęgnować najmniejsze

Reklama

„Królestwo niebieskie podobne jest do ziarna gorczycy, które pewien człowiek zasiał na polu. Jest ono wprawdzie najmniejsze ze wszystkich nasion”. Na ziemi możemy zaobserwować pewne zjawisko, o którym powiedział uczniom Jezus Chrystus: „ci, którzy są uznawani za władców narodów, ciemiężą je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę”. W królestwie Ojca wszyscy są traktowani łagodnie. „Jesteś wszechwładny, a sądzisz łagodnie i kierujesz nami wyrozumiale, bo możesz uczynić wszystko, co zechcesz”. Cierpliwość i łagodność są domenami ludzi pokornych, którzy przezwyciężają w sobie ambicję wielkości i boskości, a wchodzą w pielęgnację ziarnka gorczycy. Akceptacja własnej małości jest ulubionym gruntem Ducha, który w ludziach pokornych, cierpliwych i łagodnych zasiewa największe pragnienia świętości.

Nie bać się wymieszać

„Królestwo Boże podobne jest do zakwasu, który pewna kobieta wzięła i wymieszała z trzema miarami mąki, a wszystko się zakwasiło”. Miłość nie jest sterylna, bo nie boi się wchodzić w kontakt z innymi. Prawdziwa i wielka miłość może zanurzyć się w grobie grzechu i nie zostanie skażona. Miłość chce kochać to, co nie jest kochane i przemienia to, z czym zostanie zmieszana. „W ten sposób nauczyłeś lud swój, że człowiek prawy powinien kochać innych”. Nie chodzi oczywiście o brak bojaźni Bożej i naiwne pertraktowanie z grzechem. Chodzi raczej o przekonanie, że jesteśmy zakwasem Ducha Świętego, który jest zdolny ogarnąć wszystko, z czym zostanie zmieszany. Tutaj trzeba modlitwy, a „gdy nie wiemy jak mamy się modlić, Duch wstawia się za nami wołaniem bez słów”.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Sercu Jezusa

2021-06-20 07:00

[ TEMATY ]

Serce Jezusa

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Obraz Serca Jezusowego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie

Obraz Serca Jezusowego w Wyższym Seminarium Duchownym
w Częstochowie

Czerwiec to w Kościele miesiąc poświęcony szczególnie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Czy wiemy o nim to co najważniejsze? Oto 5 rzeczy, które przybliżą nas jeszcze bardziej do Serca naszego Pana!

1. Fragmenty z Pisma Świętego mówiące o Sercu Boga

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller członkiem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej

2021-06-21 16:10

Studio Niedziela TV

Papież Franciszek na nowo obsadził wiele stanowisk w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej.

Jak poinformowano 22 czerwca w Watykanie, nowymi członkami zostali kardynałowie: Joseph William Tobin (Newark), James Michael Harvey z katedry św. Pawła za Murami, Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary oraz Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów. Czas ich kadencji wynosi pięć lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję