Reklama

Niedziela Kielecka

Mają być wiarygodnymi świadkami Boga

Czterdziestu czterech absolwentów ukończyło Studia Podyplomowe katechetyczno-teologiczne na Katolickim Uniwersytetu Lubelskim.

Niedziela kielecka 29/2020, str. IV

K.D.

Msza św. w katedrze na zakończenie roku szkolnego

Msza św. w katedrze na zakończenie roku szkolnego

Uczestniczyli we Mszy św. koncelebrowanej, której 26 czerwca przewodniczył w bazylice katedralnej bp Jan Piotrowski i odebrali dyplomy ukończenia studiów.

Na uroczystości obecni byli także: świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik, nauczyciele, katecheci oraz uczniowie. W homilii bp Jan Piotrowski podkreślał, że w czasach niepewności i lęku, jakie wyzwoliła pandemia w wielu z nas, wciąż trzeba zwracać się do Chrystusa obecnego w Eucharystii, który jest źródłem Miłości.

Reklama

– Nie bójcie się nowych wyzwań, ale zawsze służcie prawdzie i wolności, a nie histerycznym żądaniom świata, który nauczycieli chce uczynić awangardą zła i złych obyczajów . Zapewniał także, że Bóg „nie zamroził i nie zawiesił” swojej działalności i stale towarzyszy człowiekowi ze swoją łaską. Pogratulował absolwentom ukończenia studiów.

Ukończenie studiów daje absolwentom prawo nauczania religii w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych branżowych I i II stopnia. Warunkiem jest uzyskanie misji kanonicznej od biskupa miejsca. Blisko dwudziestu nowych katechetów już podjęło pracę.

Zajęcia umożliwiły studentom nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu teologii oraz psychologii, pedagogiki, dydaktyki i prowadzenia zajęć z katechezy. Absolwenci odbyli praktyki dydaktyczne w szkołach podstawowych i średnich.

Zajęcia na studiach teologiczno-katechetycznych KUL trwały dwa lata i odbywały w Kielcach od 16 marca 2018. Były przeznaczone dla wszystkich, którzy ukończyli studia magisterskie lub licencjackie. W ten sposób ułatwiono dostęp do zawodu katechetom świeckim, których obowiązywały pięcioletnie studia. Wielu katechetów zatrudnionych w l. 1991-1996 przejdzie w ciągu 7-10 lat na emeryturę. Istniała więc pilna potrzeba uruchomienia takich studiów, by zabezpieczyć odpowiednią liczbę katechetów w szkołach.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: wzrasta ubóstwo - kard. Bassetti apeluje o miejsca pracy

2021-06-17 17:00

[ TEMATY ]

ubóstwo

Włochy

Vatican News

Włochy pogrążają się w biedzie. Jak podają najnowsze dane urzędu statystycznego, liczba mieszkańców, którzy znaleźli się pod progiem skrajnego ubóstwa wzrosła do 5,6 mln. Jest to już niemal co dziesiąty Włoch (9,4 proc.), podczas, gdy w roku 2019 w skrajnym ubóstwie żyło 7,7 proc. społeczeństwa. Problem ten dotyka ponad 2 mln gospodarstw domowych, jednakże, jak wynika z danych, najdotkliwiej odczuwają to rodziny z dziećmi.

Dane urzędu statystycznego potwierdza też włoska Caritas, która przygotowuje własny raport. Zostanie on ogłoszony w lipcu, lecz już teraz Caritas podaje, że radykalnie wzrosła liczba osób proszących o pomoc: z 200 tys. w roku 2019 do 545 tys. w marcu 2021 r., z czego 60 proc. to rodowici Włosi, podczas gdy przed pandemią stanowili oni 44 proc. potrzebujących.

CZYTAJ DALEJ

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się najdłuższy pontyfikat w dziejach Kościoła

2021-06-16 18:58

[ TEMATY ]

pontyfikat

Pius IX

wikipedia.pl

Przed 175 laty – 16 czerwca 1846, po dwudniowym konklawe, które odbyło się w rzymskim Pałacu Kwirynalskim, nowym papieżem został Giovanni Maria Mastai-Ferretti, który przyjął imię Pius IX.

W 5 dni później odbyła się jego koronacja i tak rozpoczął się pontyfikat, który miał się okazać najdłuższym w dziejach Kościoła katolickiego, jeśli nie liczyć pierwszego papieża – św. Piotra, o którego posługiwaniu na tym urzędzie mamy niewiele pewnych wiadomości i tylko tradycja głosi, że pełnił on to stanowisko ponad 30 lat.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia

2021-06-18 11:57

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o minimalnych wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia - poinformowano w piątek na stronie internetowej prezydenta.

"Dnia 17 czerwca 2021 Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw" - przekazano.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję