Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Podróż w przeszłość

Wystawa „Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka” została przygotowana przez Muzeum Narodowe z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Niedziela małopolska 29/2020, str. VIII

Archiwum Marii Fortuny-Sudor

Dla Adama Bujaka prezentowane fotografie są okazją do ponownego spotkania z Janem Pawłem II, jego duchowym przewodnikiem

Dla Adama Bujaka prezentowane fotografie są okazją do ponownego spotkania z Janem Pawłem II, jego duchowym przewodnikiem

Pomysłodawcą prezentowanej w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich (przy ul. Pijarskiej 8) ekspozycji jest prof. Andrzej Szczerski, dyrektor MNK. Wystawa zawiera blisko 200 fotografii przypominających wyjątkowe momenty współczesnej historii Polski. Prezentowane zdjęcia są świadectwem drogi krakowskiego kardynała na tron Stolicy Apostolskiej, a także zbiorowym portretem Polaków oraz Krakowa. Fotografie przypominają m.in. obchody Tysiąclecia Chrztu Polski, ale także te związane z życiem Krakowa, np. budowę Arki Pana, procesję z Wawelu na Skałkę, Biały Marsz... Osobną kategorię stanowią fotografie pokazujące prywatne życie kard. Karola Wojtyły oraz jego spotkania z ludźmi. A wszystko zamknięte w ramach czasowych; od milenium Chrztu Polski w 1966 r. do ostatniej podróży apostolskiej papieża Jana Pawła II do ojczyzny w roku 2002.

Reklama

O autorze prezentowanych fotografii organizatorzy wystawy napisali: „Bujak określa swoją fotografię mianem konkretnej. Najważniejsza jest tu chęć poznania, która unika chłodnej, reporterskiej obserwacji. To fotografia, która aparat traktuje jak narzędzie podporządkowane służbie ocalenia od zapomnienia duchowych przeżyć – zarówno innych ludzi, jak i samego twórcy. Temat, który chwyta za serce, oraz pragnienie utrwalenia niepowtarzalnej chwili – bez tego według Bujaka nie warto naciskać migawki w aparacie”.

Kurator wystawy Magdalena Święch podkreśliła: – Prezentowane na wystawie fotografie są dla Adama Bujaka podróżą w przeszłość, okazją do ponownego spotkania z człowiekiem, który był dla twórcy duchowym przewodnikiem.

Przez pryzmat prezentowanych zdjęć, przypominających krakowskie wątki w biografii metropolity, kardynała i Ojca Świętego (goszczącego w ukochanym Krakowie), wystawa opowiada o niezwykle ważnych chwilach, spotkaniach, wydarzeniach, które teraz warto sobie przypomnieć. Ekspozycję można oglądać do 29 listopada; od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Arsenału Muzeum Książąt Czartoryskich.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller członkiem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej

2021-06-21 16:10

Studio Niedziela TV

Papież Franciszek na nowo obsadził wiele stanowisk w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej.

Jak poinformowano 22 czerwca w Watykanie, nowymi członkami zostali kardynałowie: Joseph William Tobin (Newark), James Michael Harvey z katedry św. Pawła za Murami, Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary oraz Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów. Czas ich kadencji wynosi pięć lat.

CZYTAJ DALEJ

Pamiętaj o katechezie

2021-06-21 13:54

Bożena Sztajner/Niedziela

Ostatniej niedzieli w wielu parafiach czytany był komunikat związany z deklaracją woli uczęszczania na lekcje religii. Komunikat ten wzbudził wiele pytań ze strony naszych czytelników. Poprosiliśmy o komentarz ks. Mariusza Szypę - dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej.

- Przypomnienie o złożeniu deklaracji woli uczęszczania na lekcję religii nie jest niczym nowym. Według norm prawnych, takie deklaracje są zbierane przez szkołę przed 1 września. Wynika to z faktu, że lekcje religii są nieobowiązkowe, a w związku z tym, aby zajęcia mogły się odbywać, potrzebna jest deklaracja woli rodziców. Przede wszystkim dotyczy do rodziców dzieci klas “O” i 1 Szkoły Podstawowej oraz 1 klasy szkół średnich - mówi ks. Mariusz Szypa.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, źródło życia i świętości...

2021-06-21 21:30

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Photo by Frenkieb on Foter.com

Rozważane dziś wezwanie litanii, przypomina nam dwie prawdy: o życiu i o świętości. Życie – to dar Boga, przekazany człowiekowi; świętość, to powołanie, jakim Stwórca obdarzył człowieka.

Każdy z nas podąża swoją drogą, z dnia na dzień doświadczając przemijalności i kruchości życia. I to w pewien sposób akceptujemy i wyrażamy poprzez konkretne gesty i wypowiadane słowa. myślę tutaj o sytuacji, kiedy umiera ktoś bliski lub choruje czy cierpi z różnego powodu. Kiedy przyglądamy się cierpieniu, umieraniu i wreszcie śmierci bliskiej osoby, wówczas towarzyszy nam rozpacz, ból, łzy… Pocieszamy się wzajemnie szukając odpowiednich słów… Inaczej sytuacja ma się ze świętością… Mało o niej się mówi, neguje się coraz częściej opinię o świętości i wyśmiewa ten niezwykły dar. Dziś świętość jest negowana i atakowana jako coś, co uległo przedawnieniu. A to nieprawda. Świętość jest aktualna i możliwa, jest drogą na nasze czasy. Tego uczy nas Najświętsze Serce Jezusa. Choć oplute i zeszpecone przez grzech ludzki, to jednak jest dla nas źródłem życia i przypomina nam o naszym obowiązku dążenia do świętości. Jeśli uznajemy prawdę i wierzymy w to, że z Jezusowego Serca wypłynęły krew i woda na usprawiedliwienie naszych grzesznych dusz, nie możemy od Tego Serca oderwać Świętości, bowiem to Serce jest jej szczególnym źródłem, z którego świętość rozlewa się strumieniem na cały Chrystusowy Kościół. Jezus umarł i zmartwychwstał po to, abyśmy życie mieli i mieli je w obfitości. Jeśli całkowicie oddamy się Jezusowi, możemy być pewni, że nie doznamy zawodu, bo Jezus jest naszą Drogą, naszą Prawdą i naszym Życiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję