Reklama

Niedziela Legnicka

Duchowy ojciec przesiedleńców

W tym roku mija 140. rocznica urodzin ks. Adama Szczepana Łańcuckiego, proboszcza z Brzeżan na Kresach, pierwszego powojennego proboszcza w Chojnowie. O jego życiu i działalności duszpasterskiej mówiono podczas cyklu konferencji, które odbyły się w Chojnowie w związku z rocznicą urodzin, 75. rocznicą przybycia Polaków z Kresów do Chojnowa i 25-leciem parafii św. Apostołów Piotra i Pawła.

Niedziela legnicka 29/2020, str. VI-VII

Archiwum parafii z okolicznościowej wystawy

Z parafianami

Z parafianami

Postaci ks. Łańcuckiego poświęcono 3 prelekcje, które wygłosili: prof. Kazimiera Jaworska, ks. prof. Grzegorz Sokołowski oraz ks. Łukasz Świerniak. Specjalnie na tę okazję młodzież Powiatowego Zespołu Szkół przygotowała wystawę, przypominającą postać pierwszego polskiego proboszcza, którego nazwała „Lokalnym Bohaterem. Można ją było oglądać w chojnowskiej farze.

Kresowe lata ks. Adama

Reklama

Kresy były pierwszą ojczyzną ks. Adama. Urodził się w 1880 r. w powiecie Jarosław. We Lwowie ukończył seminarium i w 1904 r. został kapłanem (podobnie jak jego brat Władysław). To był czas zaborów, czas wojenny. Podczas I wojny światowej był proboszczem w powiecie brzeżańskim. Za działalność patriotyczną był skazany na śmierć przez Ukraińców, cudem ocalał. W 1930 r. objął parafię w Brzeżanach. Dał się poznać jako dobry pasterz, otwarty na inne wyznania, współpracował także z gminą żydowską. – Angażował się w życie społeczno-polityczne, był członkiem rady gminy i powiatu, był kapelanem wojskowym Strzelców Kresowych – wspomina prof. Kazimiera Jaworska. Podczas okupacji radzieckiej, po wybuchu II wojny, angażował się w sprawy niepodległościowe. – W tych czasach dwa razy skazywano ks. Adama na śmierć. Był więziony przez NKWD, prześladowany przez Ukraińców – podkreślała prof. Jaworska. Był min. kapelanem Armii Krajowej, współpracował z WiN, organizował pomoc Żydom z getta brzeżańskiego. Na plebanii ukrywał Żydów, którzy przedostawali się do Rumunii i na Węgry. Podczas czystek dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich pomagał uciekającym Polakom. – To m.in. dzięki ks. Łańcuckiemu zachował się obraz Matki Bożej Buszczeckiej, czczony przez Polaków, który po wojnie został przywieziony do Polski – wspominał ks. Łukasz Świerniak.

Chojnów – czas budowy nowej Ojczyzny

O wkładzie ks. Adama w budowanie Kościoła na Dolnym Śląsku mówił ks. prof. Grzegorz Sokołowski. Ta część życia na Ziemiach Odzyskanych rozpoczęła się 11 października 1945 r. – Zaczął organizować życie parafialne, przygotował kościół do sprawowaniu kultu, organizował naukę religii – mówił prelegent. W tym czasie w mieście był jeszcze proboszcz niemiecki ze swoimi wiernymi. Początkowo życie toczyło się przy kościele Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Po kilku latach przejęto także kościół św. Apostołów Piotra i Pawła. W czasach stalinowskich był prześladowany przez UB. Przypomniano sobie o jego działalności patriotycznej na Kresach. Był więziony we Wrocławiu. Zwolniono go dzięki amnestii. Czasy chojnowskie nie były łatwe. Z jednej strony donosy ludzi, z drugiej – bohaterskie wręcz postawy wiernych stających w obronie proboszcza. – Dla mnie to wzór umiłowania Boga i Ojczyzny. Jego praca duszpasterska owocuje do dziś – wspominał ks. Świerniak. Wielkim wydarzeniem był jubileusz 50-lecia kapłaństwa, które obchodził w 1954 r. Zmarł w 1961 r., jego pogrzeb był wielką manifestacją wiary, której przewodniczył bp Bolesław Kominek.

Młodzież pamięta o bohaterach

Z okazji jubileuszy młodzież z PSZ przygotowała wystawę o  ks. Łańcuckim. To nie jedyna inicjatywa. Już wcześniej młodzi brali udział w projekcie pod nazwą: „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata jako ponadczasowy wzór postaw”. On swoją pracą i działaniami przyczynił się do ratowania drugiego człowieka, pomagał Żydom w brzeżańskim getcie, ukrywał prześladowanych. Młodzież zorganizowała także konkurs plastyczny dla uczniów PZS pod tym samym tytułem, a także zrealizowała krótki film o ks. Adamie. Pamięć o Duchowym ojcu Chojnowa jest zatem żywa.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czarnek: jeżeli pojawi się wirus delta będziemy proponować rozpoczęcie roku szkolnego w trybie hybrydowym

2021-06-21 07:18

[ TEMATY ]

szkoła

Przemysław Czarnek

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Jeśli pojawi się wirus delta – indyjski i będzie bardzo groźny, to będziemy proponować rozpoczęcie roku szkolnego w trybie hybrydowym, ale na razie takiego zagrożenia nie ma - mówi Przemysław Czarnek, szef MEiN w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Czarnek został zapytany przez "DGP" o rozpoczęcie roku szkolnego we wrześniu w kontekście trwającej pandemii. "Scenariusze są takie, że jeśli pojawi się wirus delta – indyjski i będzie bardzo groźny, to będziemy proponować rozpoczęcie roku w trybie hybrydowym, aby całkowicie nie przechodzić do nauki stacjonarnej. Ale na razie takiego zagrożenia nie ma" - powiedział minister.

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Michael Oliver sędzią meczu Polski ze Szwecją

2021-06-21 11:29

[ TEMATY ]

Euro 2020

PAP

Angllik Michael Oliver będzie sędzią głównym środowego meczu Polski ze Szwecją w Sankt Petersburgu w grupie E piłkarskich mistrzostw Europy, który rozstrzygnie o dalszych losach biało-czerwonych w turnieju. W przypadku zwycięstwa zapewnią sobie awans.

Sędziami asystentami będą Stuart Burt i Simon Bennett, technicznym - Anthony Taylor, a na sędziego VAR został wyznaczony również ich rodak Christopher Kavanagh.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, źródło życia i świętości...

2021-06-21 21:30

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Photo by Frenkieb on Foter.com

Rozważane dziś wezwanie litanii, przypomina nam dwie prawdy: o życiu i o świętości. Życie – to dar Boga, przekazany człowiekowi; świętość, to powołanie, jakim Stwórca obdarzył człowieka.

Każdy z nas podąża swoją drogą, z dnia na dzień doświadczając przemijalności i kruchości życia. I to w pewien sposób akceptujemy i wyrażamy poprzez konkretne gesty i wypowiadane słowa. myślę tutaj o sytuacji, kiedy umiera ktoś bliski lub choruje czy cierpi z różnego powodu. Kiedy przyglądamy się cierpieniu, umieraniu i wreszcie śmierci bliskiej osoby, wówczas towarzyszy nam rozpacz, ból, łzy… Pocieszamy się wzajemnie szukając odpowiednich słów… Inaczej sytuacja ma się ze świętością… Mało o niej się mówi, neguje się coraz częściej opinię o świętości i wyśmiewa ten niezwykły dar. Dziś świętość jest negowana i atakowana jako coś, co uległo przedawnieniu. A to nieprawda. Świętość jest aktualna i możliwa, jest drogą na nasze czasy. Tego uczy nas Najświętsze Serce Jezusa. Choć oplute i zeszpecone przez grzech ludzki, to jednak jest dla nas źródłem życia i przypomina nam o naszym obowiązku dążenia do świętości. Jeśli uznajemy prawdę i wierzymy w to, że z Jezusowego Serca wypłynęły krew i woda na usprawiedliwienie naszych grzesznych dusz, nie możemy od Tego Serca oderwać Świętości, bowiem to Serce jest jej szczególnym źródłem, z którego świętość rozlewa się strumieniem na cały Chrystusowy Kościół. Jezus umarł i zmartwychwstał po to, abyśmy życie mieli i mieli je w obfitości. Jeśli całkowicie oddamy się Jezusowi, możemy być pewni, że nie doznamy zawodu, bo Jezus jest naszą Drogą, naszą Prawdą i naszym Życiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję