Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ciekawe miejsca na wakacyjne pielgrzymowanie (2)

U Matki Bożej Pięknej Miłości

Szukając miejsca na wakacyjny wyjazd z całą rodziną, warto odwiedzić Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach, gdzie można spędzić czas, łącząc modlitwę, naukę, poznawanie świata przyrody bieszczadzkiej, a także zabawę i kosztując dobrej kuchni.

Niedziela rzeszowska 29/2020, str. VI

Ks. Janusz Sądel

Kaplica w ośrodku

Kaplica w ośrodku

Ośrodek Caritas znany jest dzieciom z uboższych rodzin, które mogły tam spędzić wakacje w ciągu ostatnich 25 lat. Ośrodek ten powstał w 1994 r. na bazie opuszczonych przez wojsko koszar. Od czasu jego powstania kieruje nim ks. Bogdan Janik.

Najważniejszym miejscem ośrodka jest kaplica dedykowana Najświętszej Maryi Panny Królowej i Matki Pięknej Miłości, która została zbudowana w latach 2001-2002, a poświęcona przez ks. bp. Edwarda Białogłowskiego 26 października 2002 r. W jej przedsionku wmurowano kamień węgielny z Nazaretu, poświęcony przez Ojca św. Jana Pawła II 18 sierpnia 2002 r. na krakowskich Błoniach. W kaplicy tej wiele osób wyprosiło łaski, o czym świadczą wota w prezbiterium.

Reklama

Bardzo ciekawą propozycją jest Ogród Biblijny, który powstał w 2010 r. dla upamiętnienia 90-tej rocznicy urodzin Ojca św. Jana Pawła II, według projektu dr hab. inż. Zofii Włodarczyk z Katedry Roślin Ozdobnych Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Ogród Biblijny jest przemyślaną i uporządkowaną katechezą o biblijnej historii zbawienia, dzięki której, prowadzeni przez przewodnika, można poznać, nie tylko historię biblijną, ale także rośliny biblijne.

W ośrodku ulokowany jest Park Miniatur w ramach Centrum Kultury Ekumenicznej, które zostało otwarte 16 października 2007 r. Na obszarze ok. 0,8 ha, na 10 wzgórzach ustawiono 140 makiet w skali 1:25 najstarszych drewnianych kościołów rzymskokatolickich, cerkwi prawosławnych, greckokatolickich, z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy. Zwiedzenie tego parku może być inspiracją do odwiedzenia szlaku kościelnej architektury drewnianej.

Miłośnicy przyrody powinni zwiedzić Park Entomologiczny z wystawą owadów oraz Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 i wystawę ptaków i zwierząt fauny bieszczadzkiej. Dla dzieci, ale i dla dorosłych niezwykłym przeżyciem jest odwiedzenie zwierzyńca oraz ptaszarni. Miłośników koni ucieszy ośrodek jeździecki i stadnina. Można poćwiczyć na plenerowej siłowni i w parku fitness. Dla łakomczuchów nie zabraknie dobrego jedzenia w restauracji ośrodka – „Smaczne jadło u Gospy”, a smakosze kawy i dobrego ciasta mogą skorzystać z oferty „Kawiarenki u św. Franciszka”. Wszystkie atrakcje rozmieszczone są na terenie ośrodka. To również dobre miejsce wypadowe do wielu ciekawych miejsc w Bieszczadach.

Jak trafić?

Reklama

Ośrodek położony jest 100 km od Rzeszowa, na skraju miejscowości Myczkowce. Najlepiej dojechać z Uherzec Mineralnych kierując się na Myczkowce. Po minięciu mostu na potoku Olszanka, po przejechaniu 300 m. po lewej stronie zobaczymy zabudowania ośrodka. Jest przy nim parking dla samochodów. Adres: Myczkowce 10A, 38-623 Uherce Mineralne. tel. 13/461-83-70, 460-88-00. Więcej informacji na stronie: https://myczkowce.org.pl/. W ośrodku jest także możliwość rezerwacji noclegów.

Wydarzenia

Msza św. w niedziele i święta jest o godz. 9, w dni powszednie od maja do października o 19, w pozostałe miesiące o 17.30. Ogród Biblijny jest otwarty w maju, czerwcu, wrześniu, październiku w godz. 9-17; w lipcu i sierpniu – 9-18; w niedziele i święta – 10.30-18.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak i Kogo głosimy?

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 22-23

[ TEMATY ]

o. Adam Szustak

www.youtube.com

Kilka uwag o wypowiedziach o. Adama Szustaka.

Zacznę od pewnego wydarzenia z życia znajomej rodziny. Pod wpływem jakiegoś przeżycia mój znajomy stracił ochotę do słuchania kazań. Przyznam szczerze, że i dla mnie bywa to niejednokrotnie wyzwaniem, zwłaszcza gdy księża przepowiadają, a właściwie gdy na ambonie czytają „materiały homiletyczne”. W każdym razie żona znajomego nie ustawała w zachęcaniu go do powrotu do słuchania, choćby z racji ćwiczenia się w pokorze. Nic nie skutkowało. Wreszcie, pod wpływem jakiegoś natchnienia, podpowiedziała mu, aby posłuchał o. Adama Szustaka, co bynajmniej nie jest trudne dzięki YouTube’owi i innym kanałom. Był zachwycony, siedział i słuchał, aż po kilku dniach powiedział do żony: „Bajdurzy, wolę posłuchać naszego proboszcza”. Moim zdaniem, proboszcz ten jest jednym z najlepszych kaznodziejów – nie homileta – w Tarnowie. Ponieważ z racji pełnienia funkcji cenzora kościelnego znam wypowiedzi o. Szustaka od kilku lat, a czasami sięgam do nich, bo nierzadko ludzie pytają, co sądzić o niektórych jego stwierdzeniach, postaram się tutaj podzielić kilkoma uwagami. Nie występuję bynajmniej w roli inkwizytora, ale raczej krytycznego słuchacza i teologa, który ma także obowiązek czuwania nad autentycznością nauczania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

USA: Na ekrany kin wchodzi film o polskiej rodzinie, ukrywającej Żydów w warszawskim zoo

2021-06-22 07:32

[ TEMATY ]

film

kino

Materiał prasowy

Na ekrany amerykańskich kin wchodzi od wtorku dokument "Of Animals and Men" (O zwierzętach i ludziach), opowiadający o rodzinie Jana i Antoniny Żabińskich, ukrywających Żydów w trakcie okupacji w warszawskim zoo. Projekcje zaplanowano w ok. 500 kinach.

W Stanach Zjednoczonych pokazuje się stosunkowo niewiele filmów nie angielskojęzycznych. Jeśli już, to trafiają one zazwyczaj do wyselekcjonowanych placówek w dużych ośrodkach, przypominających polskie kina studyjne. W tym kontekście szerokie rozpowszechnienie dokumentu Łukasza Czajka o tajnej misji dyrektora zoo Żabińskiego i jego rodzinie jest ewenementem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję