Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pomoc, która przywraca nadzieję

W sobotę 27 czerwca, po godz. 21, mieszkańcy Trzcinicy przeżyli prawdziwą gehennę. Bardzo obfite opady deszczu sprawiły, że lokalna rzeczka Młynówka wystąpiła z brzegów, zalewając okoliczne domostwa. Na szczęście nie było ofiar w ludziach, ale sytuacja była tragiczna.

Niedziela rzeszowska 29/2020, str. VII

ks. Łukasz Hendzel

Pomoc organizuje Gmina Jasło i Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Pomoc organizuje Gmina Jasło i Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Część mieszkańców w jednej chwili została uwięziona na balkonach, strychach, dachach oraz wyższych kondygnacjach domów. W dużym niebezpieczeństwie znalazły się osoby mieszkające w parterowych budynkach. Zszokowanym i zaskoczonym ludziom przyszły z pomocą służby mundurowe, które ewakuowały mieszkańców z zalanych terenów.

Fala powodziowa miała ponad 2 m i pozbawiła dorobku całego życia około 100 rodzin. Woda wyrzucała na zewnątrz, przez okna i drzwi, całe wyposażenia domów. Żywioł niszczył ogrodzenia, garaże, odrywał płaty asfaltu z dróg, porywał sprzęty przydomowe i samochody – wszystko, co napotkał na swojej drodze. Dziś już wiadomo, że niektóre z zalanych domów nie nadają się do dalszego mieszkania. Wiele rodzin nie ma do czego wracać, na razie schronienie znaleźli w internacie Szkoły Rolniczej, u swoich rodzin albo sąsiadów.

Reklama

Po zapewnieniu bezpieczeństwa powodzianom, niemal natychmiast ruszyła akcja pomocowa, w którą włączyło się Wojsko Polskie wraz ze świetnie zorganizowaną Obroną Terytorialną, Straż Pożarna (zawodowa i ochotnicy, także strażacy ze Słowacji), Strzelcy gen. Hallera, KSM, Koła Gospodyń i wielu indywidualnych wolontariuszy. Na miejscu koordynacją działań pomocowych zajął się sołtys wsi, a z finansową pomocą natychmiast przyszła Gmina Jasło i Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Trzcinicę odwiedzili między innymi prezydent Polski oraz biskup rzeszowski, który ogłosił w całej diecezji składkę do puszek na pomoc powodzianom z Trzcinicy i innych rejonów dotkniętych klęską powodzi w ostatnim czasie.

Także do parafii w Trzcinicy dzwonią osoby z całej Polski z pytaniami, jak można pomóc? Zgłaszające się organizacje państwowe, parafie, prywatne firmy oraz indywidualni darczyńcy przekazują środki finansowe na subkonto o numerze: 23 1240 2337 1111 0010 7132 2596 (z dopiskiem: „dla powodzian z Trzcinicy”), które zostało utworzone wyłącznie w celu pomocy poszkodowanym. Można też przekazywać wodę, żywność, środki czystości, ubrania, pościel, meble, sprzęt AGD i RTV. Ze względów sanitarnych mogą to być jedynie nowo zakupione rzeczy. Potrzeba wiele czasu, pracy i środków finansowych, aby poszkodowani mogli powrócić do swoich domów.

Należy wspomnieć również o mieszkańcach Trzcinicy, którzy sami nie zostali bezpośrednio dotknięci powodzią, a w niedzielę 5 lipca złożyli ofiary pieniężne w kościele parafialnym, wykazując się wrażliwością i solidarnością z poszkodowanymi, zapewne pamiętając o powodzi sprzed 10 laty. Wszelka pomoc niesie powodzianom nadzieję, że choć zostali mocno doświadczeni przez żywioł, to nie są opuszczeni przez ludzi, którzy potrafią podzielić się tym, co sami posiadają. Tak podpowiada serce, które dodatkowo ożywione ewangeliczną wiarą, przynagla do niesienia pomocy cierpiącym braciom i siostrom.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka Brytania: ponad 600 lekarzy walczy z domową aborcją

2021-06-21 17:53

[ TEMATY ]

aborcja

Wielka Brytania

lekarze

aborcja domowa

Adobe Stock

Ponad 600 lekarzy apeluje do brytyjskiego premiera, a także do szefów rządów Walii i Szkocji o natychmiastowe unieważnienie programu domowej aborcji. Do publicznej wiadomości nie podano jeszcze wyników konsultacji społecznych, w których brytyjski rząd zaproponował trwałą legalizację tego procederu, czyli tzw. aborcji „Do It Yourself” (DIY). Kategoryczny sprzeciw w tej sprawie wyraża także episkopat Anglii i Walii.

W wyniku pandemii Covid-19 Wielka Brytania tymczasowo zalegalizowała aborcję farmakologiczną, którą można przeprowadzić w domu do 10. tygodnia życia dziecka. Pretekstem była obrona przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Obecnie kobiety, w tym również nastolatki, na podstawie rozmowy telefonicznej lub video-konsultacji z lekarzem, otrzymują pocztą tabletki, które mogą zabić poczęte dziecko w każdej fazie życia płodowego.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne 2021 w Archidiecezji Łódzkiej

2021-06-21 15:14

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

archidiecezja.lodz.pl

Dziś podczas południowej Eucharystii celebrowanej w archikatedrze św. Stanisława Kostki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś metropolita łódzki wręczył nominacje nowym proboszczom i wikariuszom.

Duchowni zmienią swoje dotychczasowe miejsca posługi z końcem sierpnia br., aby wraz z nowym rokiem szkolnym rozpocząć swoją pracę duszpasterską we wspólnotach, do których zostali posłani przez arcybiskupa łódzkiego. Jest to pierwsza część translokat na terenie Archidiecezji Łódzkiej, druga część będzie miała miejsce w sierpniu.

CZYTAJ DALEJ

parafia w Kijach świętuje 900 lat istnienia

2021-06-21 16:45

TD

Parafia w Kijach świętuje 900 lat istnienia

Kije na Ponidziu, zaliczane do jednych z najstarszych parafii diecezji kieleckiej, świętują jubileusz 900 lat istnienia. Mszy św. dziękczynnej za 9 wieków Kij będzie przewodniczył w niedzielę 27 czerwca bp Jan Piotrowski. Wcześniej parafia organizuje misje święte.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję