Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pomoc, która przywraca nadzieję

W sobotę 27 czerwca, po godz. 21, mieszkańcy Trzcinicy przeżyli prawdziwą gehennę. Bardzo obfite opady deszczu sprawiły, że lokalna rzeczka Młynówka wystąpiła z brzegów, zalewając okoliczne domostwa. Na szczęście nie było ofiar w ludziach, ale sytuacja była tragiczna.

Niedziela rzeszowska 29/2020, str. VII

ks. Łukasz Hendzel

Pomoc organizuje Gmina Jasło i Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Pomoc organizuje Gmina Jasło i Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Część mieszkańców w jednej chwili została uwięziona na balkonach, strychach, dachach oraz wyższych kondygnacjach domów. W dużym niebezpieczeństwie znalazły się osoby mieszkające w parterowych budynkach. Zszokowanym i zaskoczonym ludziom przyszły z pomocą służby mundurowe, które ewakuowały mieszkańców z zalanych terenów.

Fala powodziowa miała ponad 2 m i pozbawiła dorobku całego życia około 100 rodzin. Woda wyrzucała na zewnątrz, przez okna i drzwi, całe wyposażenia domów. Żywioł niszczył ogrodzenia, garaże, odrywał płaty asfaltu z dróg, porywał sprzęty przydomowe i samochody – wszystko, co napotkał na swojej drodze. Dziś już wiadomo, że niektóre z zalanych domów nie nadają się do dalszego mieszkania. Wiele rodzin nie ma do czego wracać, na razie schronienie znaleźli w internacie Szkoły Rolniczej, u swoich rodzin albo sąsiadów.

Po zapewnieniu bezpieczeństwa powodzianom, niemal natychmiast ruszyła akcja pomocowa, w którą włączyło się Wojsko Polskie wraz ze świetnie zorganizowaną Obroną Terytorialną, Straż Pożarna (zawodowa i ochotnicy, także strażacy ze Słowacji), Strzelcy gen. Hallera, KSM, Koła Gospodyń i wielu indywidualnych wolontariuszy. Na miejscu koordynacją działań pomocowych zajął się sołtys wsi, a z finansową pomocą natychmiast przyszła Gmina Jasło i Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Trzcinicę odwiedzili między innymi prezydent Polski oraz biskup rzeszowski, który ogłosił w całej diecezji składkę do puszek na pomoc powodzianom z Trzcinicy i innych rejonów dotkniętych klęską powodzi w ostatnim czasie.

Reklama

Także do parafii w Trzcinicy dzwonią osoby z całej Polski z pytaniami, jak można pomóc? Zgłaszające się organizacje państwowe, parafie, prywatne firmy oraz indywidualni darczyńcy przekazują środki finansowe na subkonto o numerze: 23 1240 2337 1111 0010 7132 2596 (z dopiskiem: „dla powodzian z Trzcinicy”), które zostało utworzone wyłącznie w celu pomocy poszkodowanym. Można też przekazywać wodę, żywność, środki czystości, ubrania, pościel, meble, sprzęt AGD i RTV. Ze względów sanitarnych mogą to być jedynie nowo zakupione rzeczy. Potrzeba wiele czasu, pracy i środków finansowych, aby poszkodowani mogli powrócić do swoich domów.

Należy wspomnieć również o mieszkańcach Trzcinicy, którzy sami nie zostali bezpośrednio dotknięci powodzią, a w niedzielę 5 lipca złożyli ofiary pieniężne w kościele parafialnym, wykazując się wrażliwością i solidarnością z poszkodowanymi, zapewne pamiętając o powodzi sprzed 10 laty. Wszelka pomoc niesie powodzianom nadzieję, że choć zostali mocno doświadczeni przez żywioł, to nie są opuszczeni przez ludzi, którzy potrafią podzielić się tym, co sami posiadają. Tak podpowiada serce, które dodatkowo ożywione ewangeliczną wiarą, przynagla do niesienia pomocy cierpiącym braciom i siostrom.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

2 października obchodzimy Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy

2022-10-02 08:02

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Archiwum

Mieszkańcy Śródmieścia w Alejach Jerozolimskich budowali powstańczą barykadę

Mieszkańcy Śródmieścia w Alejach Jerozolimskich
budowali powstańczą barykadę

Ofiarna, zdeterminowana postawa mieszkańców Warszawy spowodowała, że Powstanie utrzymało się przez 63 dni. [...] Ustanawiając 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, oddajemy im sprawiedliwość, czcimy pamięć pomordowanych, których tak wielu spoczywa nadal bezimiennie na Cmentarzu Powstańców na stołecznej Woli – czytamy w sejmowej uchwale z 2015 r. Dzień Pamięci zbiega się z datą podpisania układu o zaprzestaniu działań wojennych w stolicy.

Powstanie Warszawskie w powszechnej świadomości najczęściej kojarzy się z żołnierzami Armii Krajowej, powstańcami oraz barykadami. Jednak w tym czasie obok powstańców była ludność cywilna. Przed wybuchem zrywu w Warszawie mieszkało 920 tys. ludzi, z czego 720 tys. w lewobrzeżnej części miasta. Wybuch powstania dla części ludności cywilnej był dużym zaskoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Kompromitacja Renaty Grochal…chce Sikorskiego na prezydenta

2022-09-30 23:06

[ TEMATY ]

Sikorski

pl.wikipedia.org

Wpis Radosława Sikorskiego na Twitterze stwierdzający, że to USA doprowadziły do eksplozji na dwóch gazociągach Nord Stream stał się popularny nie tylko w Europie i w Rosji, ale także w Indiach i Chinach.

Przemówienie Władimira Putina, podczas którego ogłosił aneksję czterech regionów Ukrainy, było w jednej kwestii zbieżne z poglądami Radosława Sikorskiego. Putin mówił, że to Zachód atakuje Rosję, a Amerykanie wysadzili nawet rosyjsko-niemiecką inwestycję pod morzem Bałtyckim, co przekreśla nadzieję na dostawy gazu na Zachód Europy.

CZYTAJ DALEJ

Zawołać po imieniu

2022-10-02 12:15

Renata Czerwińska

W Toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 odbyły się dziś doroczne uroczystości upamiętniające mieszkańców przedwojennego województwa pomorskiego, zamordowanych przez hitlerowców.

Obecni byli m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa, wojska, harcerze, kombatanci i poczty sztandarowe. Podczas tegorocznego spotkania wspominano szczególnie dr Józefa Bednarza, wybitnego psychiatrę, dyrektora szpitala w Świeciu, który dobrowolnie poszedł na śmierć razem ze swoimi pacjentami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję