Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jakubowym szlakiem

Droga św. Jakuba przeżywa dziś renesans, a wszystko za sprawą św. Jana Pawła II, który 9 listopada 1982 r. w Santiago de Compostela nawoływał do duchowego odrodzenia wokół idei Camino de Santiago.

Niedziela sosnowiecka 29/2020, str. I

Archiwum organizatorów

Pielgrzymi przed wyruszeniem na Jakubowy Szlak w Sączowie

Pielgrzymi przed wyruszeniem na Jakubowy Szlak w Sączowie

Szlak św. Jakuba to sieć oznakowanych dróg, które zbiegają się przy grobie jednego z dwunastu Apostołów, św. Jakuba Starszego w Santiago de Compostela, w północno-zachodniej Hiszpanii. Według powtarzanej legendy miasto to powstało dzięki biskupowi Irii, który doprowadzony przez gwiazdę (z łac. campus stellae – pole gwiazdy) odkrył tu ok. 830 r. grób św. Jakuba Starszego. W odróżnieniu od znanych nam pielgrzymek (np. pieszych na Jasną Górę) Szlakiem Jakubowym wędruje się w samotności lub w bardzo małych grupach. Sam pielgrzym ustala ile kilometrów przejdzie dziennie, w którym schronisku dla pielgrzymów przenocuje, co i kiedy będzie jadł oraz czy i kiedy będzie się modlił. Dziś w całej Europie odtwarzane są te szlaki w nadziei przypomnienia tradycji pątniczych oraz by duchowo połączyć Europę XXI wieku. Rada Europy uznała Drogi św. Jakuba pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym.

Reklama

W Polsce wyznaczone są różne drogi, m.in. beskidzka, lubelska, nyska, warszawska, lubuska, pomorska, wielkopolska, dolnośląska, mazowiecka, ślężańska, małopolska, sudecka, kłodzka, nadwarciańska, Via Regia i jasnogórska. Wysoka Droga, nazywana również Drogą Królewską – Via Regia od średniowiecza jest jednym z najważniejszym szlaków komunikacyjnych w Europie Środkowej. Nie posiadała ona jednego, z góry ustalonego przebiegu, lecz był to raczej korytarz komunikacyjny, zmieniający się w zależności od uwarunkowań politycznych, powodzi, powstających i palących się zajazdów. W województwie małopolskim trasa biegnie po turystycznym Szlaku Orlich Gniazd, natomiast we wschodniej części województwa śląskiego biegnie po terenach Zagłębia Dąbrowskiego.

– Na trasie Jakubowego Szlaku znalazły się m.in.: Pieskowa Skała (terytorialnie należąca do parafii Sułoszowa), Przeginia, Olkusz, Bukowno, Sławków, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza-Gołonóg, Góra Zamkowa w Będzinie, Góra św. Doroty w Będzinie-Grodźcu, Czeladź, Rogoźnik, Sączów i Piekary Śląskie. Wciąż powstają nowe odcinki, które zapraszają, by wyruszyć na Jakubowy Szlak – stwierdza pielgrzym na szlakach św. Jakuba Ap., Stanisław Syjut.

2020-07-14 13:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja tarnowska: Lista nominacji na proboszczów

2021-06-18 08:09

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Zapraszamy do zapoznania się z listą nominacji na proboszczów z dnia 17 czerwca 2021r.

ks. Krzysztof Waśko do parafii Bystra

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne 2021

2021-05-31 13:54

diecezja. legnica

Czcigodni i Drodzy Prezbiterzy Diecezji Legnickiej!Nadszedł czas dorocznych zmian personalnych związanych z aktualnymi potrzebami duszpasterskimi i łączących się z posłaniem części kapłanów do wspólnot parafialnych w charakterze proboszczów lub wikariuszy. Wobec realiów naszej Diecezji w ostatnich latach coraz wyraźniej brzmią słowa Zbawiciela „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało” (Mt 9,35).

Nie jest to związane tylko z faktem, że obecnie w naszym Seminarium przygotowuje się do kapłaństwa jedynie 14 alumnów (dla porównania: w roku 2005 było ich 75). Do tego ogólnego radykalnego i stałego spadku liczby powołań do życia kapłańskiego dochodzą naturalne okoliczności, do których należy m.in. przechodzenie na emeryturę kolejnych pokoleń księży proboszczów, choroby czy śmierć oraz cały szereg innych przyczyn wykluczających konkretnych kapłanów z pełnowymiarowej posługi duszpasterskiej, czy wreszcie odejścia niektórych prezbiterów ze stanu kapłańskiego.W tej sytuacji z przykrością i z troską muszę stwierdzić, że nie jest możliwe posłanie do parafii takiej liczby księży, która w pełni by zaspokoiła potrzeby związane z posługą sakramentalną, duszpasterską i katechetyczną.

CZYTAJ DALEJ

Życie seminaryjne od kuchni

2021-06-18 09:17

[ TEMATY ]

film

klerycy

seminarium

gorzów

fb/printscreen

Klerycy przygotowali film o tym, jak wygląda życie seminaryjne

Klerycy przygotowali film o tym, jak wygląda życie seminaryjne

Nasi klerycy nagrali film o tym jak wygląda życie seminaryjne. Zobaczcie sami!

Film zobaczycie tutaj

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję