Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Magazyn Caritas

Teren jest przygotowany. Fundamenty już stoją. Za chwilę rozpoczną się kolejne prace budowlane przy nowym magazynie Caritas. I choć zakończenie prac zaplanowane jest na czerwiec 2021 r. to obiekt może powstać wcześniej.

Budowa magazynu Caritas w Będzinie przy ul. Stawowej jest przedsięwzięciem realizowanym ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w ramach projektu racjonalnej gospodarki odpadami i selektywnemu zbieraniu i zapobieganiu powstawania odpadów. Koszt inwestycji wynosi 3 mln zł.

Dlatego też obiekt będzie spełniał wyśrubowane normy ekologiczne. Oprócz tego, będzie wyposażony w instalacje fotowoltaiczną i pompę ciepła. Wszystko w myśl zasady: ekologia to ekonomia.

Magazyn będzie parterowym budynkiem na planie prostokąta o powierzchni 491 m2 i kubaturze 3857 m3 wraz z zapleczem technicznym i wyposażeniem. Służyć będzie przechowywaniu i dystrybucji żywności krótkoterminowej przekazywanej ze sklepów wielkopowierzchniowych na mocy umów dotyczących ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. W budynku znajdą się pomieszczenia: magazynowe, pomieszczenia chłodni i mroźni, komunikacyjne, socjalne, biuro.

– Zasadniczy cel budowy magazynu to pomoc najbardziej potrzebującym, ograniczenie ilości odpadów pochodzenia spożywczego i ograniczenie w ten sposób marnowania żywności przydatnej do spożycia. Po prostu będziemy się starali zagospodarować artykuły spożywcze z upływającą, lecz wciąż umożliwiającą spożycie, datą ważności; artykuły z uszkodzonym mechanicznie opakowaniem, nie wpływającym na jakość produktu czy z magazynowymi nadwyżkami produktu – wyjaśnia ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Ktoś zapyta dlaczego Caritas podejmuje się tak trudnego logistycznie zadania. Otóż, Caritas od 28 lat prowadzi działania na rzecz najbardziej potrzebujących. W ramach tych działań realizuje dwa projekty: Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa i Śpiżarnia Caritas. W Programie Pomocy Żywnościowej Caritas uczestniczy od 10 lat. Program jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. W Śpiżarni Caritas uczestniczy od 3 lat. W ramach współpracy odbiera żywność ze sklepów wielkopowierzchniowych. Do grupy głównych dostawców należy sieci sklepów: Biedronka – 35 obiektów, Aldi – 8 marketów, Kaufland – 4 markety, Tesco i Żabka oraz mniejsze sklepy spożywcze.

Reklama

Dość powiedzieć i niech liczby same się bronią, że nasza Caritas od października 2018 r. do czerwca 2019 zorganizowała pomoc w postaci paczek żywnościowych dla 7 986 osób, przekazała 394 tony żywności, co się przełożyło na 43 203 paczki żywnościowe i 45 230 posiłków. Żywność wydawano w 14 punktach dystrybucji na terenie diecezji sosnowieckiej. W ramach działań towarzyszących Caritas przeprowadziła 40 warsztatów kulinarno-ekonomicznych, w których uczestniczyło 976 osób. W sumie co roku Caritas Diecezji Sosnowieckiej przekazuje żywność do 27 miejsc dystrybucji, o łącznej wartości 7 mln zł, z której korzysta w sposób ciągły 13 tys. osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej.

Powstanie magazynu Caritas wiąże się nie tylko z dystrybucją żywności – choć taki jest cel zasadniczy – ale także zakupem środków transportu umożliwiających odbiór oraz dostarczanie żywności do punktów dystrybucji, zakupem wyposażania oraz stworzeniem 3 nowych stanowisk pracy, a także wzmocnieniem wolontariatu.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara wymaga odwagi

Niedziela Ogólnopolska 40/2019, str. 27

[ TEMATY ]

homilia

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

Kiedy Apostołowie usłyszeli słowa Jezusa, że zawsze mają przebaczać (werset poprzedzający dzisiejszy fragment Ewangelii, Łk 17, 4), prosili: „Dodaj nam wiary”. Jest to moje i twoje wołanie wobec naszych niemożności również w przebaczaniu. Odpowiedź Jezusa jest nokautująca: „Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy (...)”. Ja już wiem, że mam maleńką wiarę. Gdybym miał większą, to nie martwiłbym się tak wieloma sprawami. Miałbym ufność, że Bóg mnie kocha i jest najlepszym Ojcem. Nie wściekałbym się na siebie i innych, ponieważ Jezus jest moim Zbawicielem i moim Bratem, kocha mnie i ma dla mnie nieograniczone miłosierdzie. Gdybym ufał Bogu całkowicie, miałbym w sercu pokój mimo faktu, że się starzeję i będę umierał.

CZYTAJ DALEJ

Czy jest powrót po apostazji?

2022-09-06 12:22

Niedziela Ogólnopolska 37/2022, str. 51

[ TEMATY ]

apostazja

Karol Porwich/Niedziela

Obecność w kościele to obowiązek każdego katolika

Obecność w kościele to obowiązek każdego katolika

Złożyłem apostazję (pracowałem w Niemczech i nie chciałem płacić podatku na Kościół). Teraz chcę wrócić do Kościoła. Co mam zrobić?

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: duszpasterstwo polonijne to niezwykłe bogactwo inicjatyw

2022-10-02 15:42

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

zebranie

bp Piotr Turzyński

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Ważnym wyzwaniem duszpasterstwa polonijnego jest dziś towarzyszenie młodym, którzy doświadczają słabości i kruchości życia wiary i modlitwy – czytamy w komunikacie na zakończenie Zebrania Plenarnego Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy.

Spotkanie miało miejsce w Zakopanem w dniach od 30 września do 2 października. Wzięli w nim udział m.in. rektorzy i przedstawiciele Polskich Misji Katolickich, siostry zakonne oraz świeccy zaangażowani w duszpasterstwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję