Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Magazyn Caritas

Teren jest przygotowany. Fundamenty już stoją. Za chwilę rozpoczną się kolejne prace budowlane przy nowym magazynie Caritas. I choć zakończenie prac zaplanowane jest na czerwiec 2021 r. to obiekt może powstać wcześniej.

Niedziela sosnowiecka 29/2020, str. V

Wizualizacja magazynu Caritas

Wizualizacja magazynu Caritas

Budowa magazynu Caritas w Będzinie przy ul. Stawowej jest przedsięwzięciem realizowanym ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w ramach projektu racjonalnej gospodarki odpadami i selektywnemu zbieraniu i zapobieganiu powstawania odpadów. Koszt inwestycji wynosi 3 mln zł.

Dlatego też obiekt będzie spełniał wyśrubowane normy ekologiczne. Oprócz tego, będzie wyposażony w instalacje fotowoltaiczną i pompę ciepła. Wszystko w myśl zasady: ekologia to ekonomia.

Reklama

Magazyn będzie parterowym budynkiem na planie prostokąta o powierzchni 491 m2 i kubaturze 3857 m3 wraz z zapleczem technicznym i wyposażeniem. Służyć będzie przechowywaniu i dystrybucji żywności krótkoterminowej przekazywanej ze sklepów wielkopowierzchniowych na mocy umów dotyczących ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. W budynku znajdą się pomieszczenia: magazynowe, pomieszczenia chłodni i mroźni, komunikacyjne, socjalne, biuro.

– Zasadniczy cel budowy magazynu to pomoc najbardziej potrzebującym, ograniczenie ilości odpadów pochodzenia spożywczego i ograniczenie w ten sposób marnowania żywności przydatnej do spożycia. Po prostu będziemy się starali zagospodarować artykuły spożywcze z upływającą, lecz wciąż umożliwiającą spożycie, datą ważności; artykuły z uszkodzonym mechanicznie opakowaniem, nie wpływającym na jakość produktu czy z magazynowymi nadwyżkami produktu – wyjaśnia ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Ktoś zapyta dlaczego Caritas podejmuje się tak trudnego logistycznie zadania. Otóż, Caritas od 28 lat prowadzi działania na rzecz najbardziej potrzebujących. W ramach tych działań realizuje dwa projekty: Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa i Śpiżarnia Caritas. W Programie Pomocy Żywnościowej Caritas uczestniczy od 10 lat. Program jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. W Śpiżarni Caritas uczestniczy od 3 lat. W ramach współpracy odbiera żywność ze sklepów wielkopowierzchniowych. Do grupy głównych dostawców należy sieci sklepów: Biedronka – 35 obiektów, Aldi – 8 marketów, Kaufland – 4 markety, Tesco i Żabka oraz mniejsze sklepy spożywcze.

Reklama

Dość powiedzieć i niech liczby same się bronią, że nasza Caritas od października 2018 r. do czerwca 2019 zorganizowała pomoc w postaci paczek żywnościowych dla 7 986 osób, przekazała 394 tony żywności, co się przełożyło na 43 203 paczki żywnościowe i 45 230 posiłków. Żywność wydawano w 14 punktach dystrybucji na terenie diecezji sosnowieckiej. W ramach działań towarzyszących Caritas przeprowadziła 40 warsztatów kulinarno-ekonomicznych, w których uczestniczyło 976 osób. W sumie co roku Caritas Diecezji Sosnowieckiej przekazuje żywność do 27 miejsc dystrybucji, o łącznej wartości 7 mln zł, z której korzysta w sposób ciągły 13 tys. osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej.

Powstanie magazynu Caritas wiąże się nie tylko z dystrybucją żywności – choć taki jest cel zasadniczy – ale także zakupem środków transportu umożliwiających odbiór oraz dostarczanie żywności do punktów dystrybucji, zakupem wyposażania oraz stworzeniem 3 nowych stanowisk pracy, a także wzmocnieniem wolontariatu.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin: Profanacja figur przed kościołem

2021-06-21 14:36

[ TEMATY ]

profanacja

facebook.com/mbjszczecin

Policja prowadzi dochodzenie ws. profanacji figur przed jednym z kościołów na szczecińskich Pomorzanach.

"Dzisiejszej nocy miało miejsce przykre wydarzenie" – napisano w niedzielę na Facebooku Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie. Jak dodano, "sprofanowano i zniszczono figury Matki Bożej Fatimskiej i Niepokalanej na naszym wzgórzu przed kościołem".

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do młodych: nie bójcie się Boga! To nie On jest konkurentem waszej wolności

2021-06-20 20:36

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Zawiercie

Karol Porwich/Niedziela

Drodzy młodzi Przyjaciele, rozumiecie dlaczego potrzebne wam są dary Ducha Świętego? - pytał w niedzielę 20 czerwca podczas udzielania sakramentu bierzmowania metropolita częstochowski abp Wacław Depo w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu.

Abp Depo Mszę św. zaczął od prawdy znanej wszystkim chrześcijanom: - Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego - mówił metropolita. Swoje słowa od początku kierował do młodzieży, która tego dnia przyjmowała sakrament bierzmowania. - Drodzy młodzi Przyjaciele! Dzisiaj bierzecie odpowiedzialność w swoje ręce. Podejmujecie własny kierunek opowiadania się po stronie Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Mołdawii z wizytą w Warszawie

2021-06-21 19:50

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Mołdawia

prezydent.pl

Spotkanie prezydenta RP z prezydent Mołdawii

Spotkanie prezydenta RP z prezydent Mołdawii

Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z goszczącą w Polsce Prezydent Mołdawii Maią Sandu zapewnił, że ten kraj może liczyć na wsparcie na wszystkich forach międzynarodowych, na których Polska jest obecna. Zaoferował też, że Polska może podzielić się doświadczeniami z przemian demokratycznych, budowania samorządu terytorialnego, czy walki z korupcją.

Wizyta rozpoczęła się od powitania Prezydent Mołdawii przez Prezydenta Andrzeja Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. To jej pierwsza wizyta od zwycięstwa w ubiegłorocznych wyborach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję