Reklama

Niedziela Świdnicka

Najmłodszy proboszcz

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju ma nowego proboszcza, ks. Tomasza Ziębę.

Niedziela świdnicka 29/2020, str. I

Ryszard Wyszyński

Ks. Tomasz Zięba w czasie sprawowania Eucharystii

Ks. Tomasz Zięba w czasie sprawowania Eucharystii

Uroczystego wprowadzenia na urząd proboszczowski dokonał w niedzielę 5 lipca dziekan dekanatu Wałbrzych-Zachód ks. prał. Jan Gargasewicz. – Kościół powierza ci duchową troskę o tę wspólnotę. Będziesz wypełniał obowiązki proboszcza w tej parafii i prowadź ją jako pasterz, kapłan i nauczyciel. Odznaczaj się dużą gorliwością duszpasterską, dawaj przykład własnym życiem. Na pierwszym miejscu stawiaj chwałę Bożą i zbawienie powierzonych sobie dusz – pouczył nowego proboszcza ksiądz dziekan z wałbrzyskiego Podzamcza i życzył, aby nowe obowiązki, które na siebie bierze, wypełniał w duchu, w którym realizowali je poprzednicy, po których pozostały dobre owoce.

Duch pokory

Tego dnia ks. Zięba w wygłoszonej homilii zapewnił, że posługiwanie proboszczowskie pragnie realizować w duchu cichości i uniżenia. Przez sprawowanie sakramentów, głoszenie słowa Bożego i prowadzoną katechezę chce szukać dobra całej wspólnoty Kościoła, a swoje talenty i umiejętności oraz czas oddać na służbę nowej parafii.

Sylwetka proboszcza

Reklama

Ksiądz Tomasz Zięba ma 35 lat. Pochodzi z Żarowa. Region wałbrzyski poznał wiele lat temu, gdy był uczniem Zespołu Szkół Energetyczno--Elektrycznych w Wałbrzychu. W latach 2005-11 studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy. Po święceniach, które przyjął w tutejszej katedrze 21 maja 2011 r. z rąk bp. Ignacego Deca, został oddelegowany do pracy duszpasterskiej w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Zajmował się tam głównie służbą liturgiczną. W 2012 r. został skierowany na specjalistyczne studia z zakresu liturgiki w Papieskim Instytucie Liturgicznym Świętego Anzelma w Rzymie. W 2017 r. powrócił do świdnickiego seminarium już nie jako kleryk, ale jako przełożony zewnętrzny, by pełnić funkcję prefekta, czyli wychowawcy alumnów. Jednocześnie został mianowany dyrektorem seminaryjnej biblioteki. Dzięki wiedzy zdobytej na rzymskich studiach zastąpił ks. kan. Dominika Ostrowskiego na funkcji ceremoniarza katedralnego, którą wypełniał do końca czerwca br.

Duszpasterz gra m.in. na gitarze klasycznej, gitarze basowej i na instrumentach klawiszowych, interesuje się także sportem.

Nie będzie sam

1 lipca ks. Zięba rozpoczął nowy rozdział w kapłańskim życiu. Zastąpił na urzędzie dotychczasowego proboszcza ks. kan. Jarosława Żmudę, który przez 6 lat pełnił funkcję proboszcza w szczawieńskiej wspólnocie. Będą go wspierać wikariusz ks. Wojciech Sznajder i emerytowany proboszcz ks. inf. Józef Strugarek.

2020-07-14 13:09

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IO Tokio: Polska sztafeta mieszana odebrała złote medale

2021-08-01 08:12

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński, którzy pobiegli w finale, na Stadionie Olimpijskim w Tokio odebrali złote medale za sobotni triumf w sztafecie mieszanej 4x400 metrów. Po raz pierwszy w tych igrzyskach rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

W Polsce była 4.58 nad ranem, gdy ubrani w dresy i w maseczkach na twarzy biało-czerwoni z tac trzymanych przez członków władz MKOl i światowej federacji lekkoatletycznej wzięli złote medale i kwiaty. Zgodnie z przepisami sanitarnymi w Tokio medale sportowcy zakładają sobie na szyję sami.

CZYTAJ DALEJ

Jesteśmy dziećmi wieczności

Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 32-33

[ TEMATY ]

homilia

Wikipedia

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Żeby żyć, trzeba jeść. To oczywiste. Ale czy życie bierze się z tego, co się zje? Życie daje Bóg, nie rodzice. Rodzice to życie przekażą lub tego nie zrobią. Bóg jest życiem – mieć Dawcę życia w sobie, trwać w jedności z Bogiem to żyć pełnią życia niezależnie od tego, co i ile się zje. Dowodem jest Marta Robin, która przez 51 lat nie jadła i nie piła, a jedynym jej pokarmem była konsekrowana Hostia. O takim pokarmie danym od Boga mówi pierwsze czytanie. Prawdziwe są również słowa: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję