Reklama

Niedziela Świdnicka

Najmłodszy proboszcz

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju ma nowego proboszcza, ks. Tomasza Ziębę.

Niedziela świdnicka 29/2020, str. I

Ryszard Wyszyński

Ks. Tomasz Zięba w czasie sprawowania Eucharystii

Ks. Tomasz Zięba w czasie sprawowania Eucharystii

Uroczystego wprowadzenia na urząd proboszczowski dokonał w niedzielę 5 lipca dziekan dekanatu Wałbrzych-Zachód ks. prał. Jan Gargasewicz. – Kościół powierza ci duchową troskę o tę wspólnotę. Będziesz wypełniał obowiązki proboszcza w tej parafii i prowadź ją jako pasterz, kapłan i nauczyciel. Odznaczaj się dużą gorliwością duszpasterską, dawaj przykład własnym życiem. Na pierwszym miejscu stawiaj chwałę Bożą i zbawienie powierzonych sobie dusz – pouczył nowego proboszcza ksiądz dziekan z wałbrzyskiego Podzamcza i życzył, aby nowe obowiązki, które na siebie bierze, wypełniał w duchu, w którym realizowali je poprzednicy, po których pozostały dobre owoce.

Duch pokory

Tego dnia ks. Zięba w wygłoszonej homilii zapewnił, że posługiwanie proboszczowskie pragnie realizować w duchu cichości i uniżenia. Przez sprawowanie sakramentów, głoszenie słowa Bożego i prowadzoną katechezę chce szukać dobra całej wspólnoty Kościoła, a swoje talenty i umiejętności oraz czas oddać na służbę nowej parafii.

Sylwetka proboszcza

Ksiądz Tomasz Zięba ma 35 lat. Pochodzi z Żarowa. Region wałbrzyski poznał wiele lat temu, gdy był uczniem Zespołu Szkół Energetyczno--Elektrycznych w Wałbrzychu. W latach 2005-11 studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy. Po święceniach, które przyjął w tutejszej katedrze 21 maja 2011 r. z rąk bp. Ignacego Deca, został oddelegowany do pracy duszpasterskiej w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Zajmował się tam głównie służbą liturgiczną. W 2012 r. został skierowany na specjalistyczne studia z zakresu liturgiki w Papieskim Instytucie Liturgicznym Świętego Anzelma w Rzymie. W 2017 r. powrócił do świdnickiego seminarium już nie jako kleryk, ale jako przełożony zewnętrzny, by pełnić funkcję prefekta, czyli wychowawcy alumnów. Jednocześnie został mianowany dyrektorem seminaryjnej biblioteki. Dzięki wiedzy zdobytej na rzymskich studiach zastąpił ks. kan. Dominika Ostrowskiego na funkcji ceremoniarza katedralnego, którą wypełniał do końca czerwca br.

Reklama

Duszpasterz gra m.in. na gitarze klasycznej, gitarze basowej i na instrumentach klawiszowych, interesuje się także sportem.

Nie będzie sam

1 lipca ks. Zięba rozpoczął nowy rozdział w kapłańskim życiu. Zastąpił na urzędzie dotychczasowego proboszcza ks. kan. Jarosława Żmudę, który przez 6 lat pełnił funkcję proboszcza w szczawieńskiej wspólnocie. Będą go wspierać wikariusz ks. Wojciech Sznajder i emerytowany proboszcz ks. inf. Józef Strugarek.

2020-07-14 13:09

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

sharshonm/Fotolia

Prorok Habakuk, żyjący w drugiej połowie VII wieku przed Chrystusem, oburza się na zło panoszące się w świecie i zarzuca Bogu bezczynność. Widząc, że źli pozostają bezkarni, stawia pytania, które powtarzane są również w naszych czasach. Sprowadzają się one do dylematu: albo Bóg jest sprawiedliwy, ale nie wszechmocny, albo jest wszechmocny, ale nie jest sprawiedliwy. W takim spojrzeniu wyraża się niecierpliwość, która oczekuje natychmiastowej i skutecznej interwencji w celu przywrócenia zachwianej sprawiedliwości i właściwego porządku. Rzeczywiście, istnienie zła i przemocy w świecie stworzonym przez Boga stanowi ogromny problem. Ale nie jest tak, że nie znamy właściwej odpowiedzi. Prorok usłyszał mocne i trwałe zapewnienie: „Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Pozostawać wiernym Bogu we wszystkich okolicznościach – oto wyzwanie najtrudniejsze, lecz i najbardziej obiecujące, ponieważ nagroda za wierność wychodzi poza granice doczesności.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

25 lat troski “O ludzką twarz człowieka”

2022-10-02 17:00

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Wacław Buryła

Ks. Wacław Buryła

Pod patronatem Andrzeja Dudy, prezydenta RP odbyła się 25. - jubileuszowa edycja konkursu poetyckiego "O ludzką twarz człowieka". Inicjatorem konkursu jest ks. Wacław Buryła, kapłan i poeta. Wydarzenie odbyło się w Krośnicach.

Laureatami konkursu zostali:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję