Reklama

Niedziela Świdnicka

Biskup o niespożytych siłach

Wspólnota diecezjalna podczas uroczystej Liturgii w katedrze świdnickiej wyraziła wdzięczność za 16 lat posługi pasterskiej bp. Ignacego Deca.

Przedstawiciele wiernych i duchowieństwa oraz zaproszeni goście wzięli udział we Mszy św. dziękczynnej za 16-letnią posługę pierwszego biskupa świdnickiego bp. prof. dr. hab. Ignacego Deca.

U boku biskupa

Na początku Eucharystii głos zabrał obecny pasterz diecezji świdnickiej bp Marek Mendyk. Przypomniał on słowa listu, który do bp. Deca skierował w marcu br. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki: „Kiedy Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus ustanowił nową diecezję w Polsce, oczywistym było, że pierwszym jej biskupem musi zostać człowiek o nieprzeciętnej osobowości, głębokiej wierze, światłym umyśle, żarliwym sercu, niespożytych siłach i duszpasterskiej wizji, dzięki którym uda mu się stworzyć z różnych parafii Dolnego Śląska scaloną i zintegrowaną wspólnotę nowej diecezji”. Biskup Mendyk w kontekście przytoczonych słów powiedział: – Dziś, po przeszło 16-letnim pełnym poświęcenia i ofiary, mądrym posługiwaniu, pragniemy jako duchowieństwo i wierni świeccy stanąć u boku księdza biskupa i z serca podziękować za tę wspólną drogę, za miniony czas.

Słowo wdzięczności

W homilii bp Dec przypomniał działania, które związane były z tworzeniem struktur materialnych i personalnych nowej diecezji, a także najważniejsze inicjatywy duszpasterskie, katechetyczne i charytatywne.

– Gdy dobiegła kresu moja posługa na urzędzie biskupa diecezjalnego, wyrażam wdzięczność przede wszystkim Panu Bogu za Jego Opatrzność i łaskawość, która nieustannie towarzyszyła mi w posłudze biskupiej. Moją wdzięczność rozszerzam na ludzi, których Bóg postawił na drodze mojego życia. To dobro widzialne i niewidzialne, które zaistniało w naszej rodzinie diecezjalnej, jest naszym wspólnym dziełem – powiedział biskup senior.

W dalszej części były ordynariusz skierował słowa wdzięczności do duchowieństwa, osób życia konsekrowanego, katechetów świeckich, osób zrzeszonych w rozmaitych ruchach, grupach i stowarzyszeniach apostolskich, parlamentarzystów, samorządowców, służb mundurowych, pracowników służby zdrowia, przedsiębiorców oraz do środowiska akademickiego i oświaty. – Dziękuję przedstawicielom mediów, które rzetelnie realizowały swoją misję informowania o życiu naszego Kościoła lokalnego. W szczególny sposób dziękuję Radiu Maryja i Telewizji Trwam za wielką życzliwość dla naszej diecezji. Dziękuję osobom chorym, samotnym i cierpiącym. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierali moją posługę – wymienił bp Dec.

Reklama

Podsumowanie

Wspominając swoją posługę, pierwszy pasterz diecezji świdnickiej podkreślił, że ma świadomość, iż nie spełnił wszystkich oczekiwań księży i osób świeckich i nie zawsze reagował tak, jak się tego spodziewano, na trudne problemy, które docierały do niego w rozmowach osobistych czy w korespondencji. – Mam też świadomość, że – jak każdy z nas – jestem niedoskonały i głównie z tego powodu ktoś mógł się poczuć zawiedziony czy w jakiś sposób dotknięty. Proszę więc o wybaczenie moich niedoskonałości, błędów i potknięć – powiedział ze smutkiem.

Biskup senior zapewnił też, że nadal służy pomocą w posłudze biskupiej. – Nie wiem, kiedy Bóg powoła mnie do siebie, jednak zapewniam wszystkich, że pragnę nadal trwać w tej wspólnocie, której służyłem 16 lat jako biskup diecezjalny, od której tak wiele się nauczyłem i której stałem się niewypłacalnym dłużnikiem. Mam świadomość, że forma mojej służby w diecezji się zmienia, że w miejsce dotychczasowej aktywności duszpasterskiej pojawi się więcej czasu i możliwości na modlitwę i ofiarowywanie Panu Bogu trudów codziennego życia. Obiecuję trwać na modlitwie za wszystkich mieszkańców naszej diecezji – zapewnił.

Życzenia i podziękowania

Na zakończenie Mszy św. w imieniu duchowieństwa i wiernych podziękowania i życzenia złożył bp Adam Bałabuch: – Pokazałeś nam, księże biskupie, że trzeba nasze życie budować na Eucharystii, odwoływać się do Bożego Miłosierdzia i uciekać się pod obronę Matki Bożej. Duchowość nowo powstałej diecezji kształtowałeś m.in. przez: Diecezjalny Kongres Eucharystyczny, peregrynacje obrazu Jezusa Miłosiernego i figury Matki Bożej Fatimskiej. Za te dzieła jesteśmy ci, ekscelencjo, szczególnie wdzięczni, bo to one wycisnęły niewątpliwie duchowe piętno na naszej młodej, świdnickiej diecezji – podziękował biskup pomocniczy.

Po Liturgii, przed wejściem do katedry biskup Ignacy przyjmował podziękowania i życzenia od przedstawicieli środowisk diecezjalnych i parafialnych, a podczas uroczystego spotkania w Wyższym Seminarium Duchownym – od przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i stowarzyszeń kościelnych. – Nigdy nie walczyłem z człowiekiem, tylko o człowieka, o prawdę, dobro i piękno – podkreślił podczas spotkania bp Dec i zachęcił, by trzymać się drogi Kościoła, który na pewno przetrwa wszystkie burze, bo moc Kościołowi daje Duch Święty.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie jak paniska i uzurpatorzy!

2022-09-27 13:11

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich /Niedziela

Panie, wszystko podlega Twojej władzy i nikt nie może sprzeciwić się Twej woli. Ty bowiem stworzyłeś wszystko: niebo i ziemię, i cokolwiek istnieje w przestworzach niebios. Ty jesteś Panem wszechświata” (Est 13). Te słowa antyfony otwierają niedzielną liturgię. W każdej Eucharystii pada wiele słów, a każde jest brzemienne... To niemożliwe, by je wszystkie przetrawić i wprowadzić w krwiobieg duszy. Zatrzymała mnie i dotknęła treść tej antyfony. Oto wszystko, bez najmniejszego wyjątku, podlega władzy Boga Stwórcy. Ja i ty, wszyscy. Całe moje życie. Każdy oddech, każde uderzenie serca. Nic nie jest absolutną własnością człowieka. Wszystko mamy z daru – taka wieczysta dzierżawa. Kto myśli o tym i „czuje” to co dzień? Spontanicznie czujemy się jak paniska na swoim, ba, jakbyśmy to wszystko (i siebie samych) powołali do bytu i w istnieniu utrzymywali. A przecież to nieprawda!

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Relikwie świętych rodziców i ich córki w Żórawinie

2022-10-02 18:21

Marzena Cyfert

W parafii św. Józefa w Żórawinie wprowadzone zostały relikwie św. Zelii i św. Ludwika Martin oraz ich córki św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uroczystości przewodniczył ks. Piotr Milewicz z parafii Odkupiciela Świata we Wrocławiu.

W słowie powitania ks. Cezary Chwilczyński, proboszcz parafii podkreślił, że przez wstawiennictwo św. Teresy od Dzieciątka Jezus i jej świętych rodziców, którzy stają się właśnie szczególnymi parafianami, chcemy wypraszać wszelkie potrzebne łaski, zwłaszcza świętość dla rodzin wspólnoty parafialnej. – To właśnie dziś rodzina jest tak bardzo zagrożona, tak wiele rodzin przeżywa kryzys, wiele rodzin się rozpada. Trzeba nam nieustannie się modlić, aby rodzina była Bogiem silna, aby w każdej rodzinie panowały miłość i dobroć. I taki cel przyświeca intronizacji tych relikwii – mówił ks. Chwilczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję