Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Uroczystości odpustowo-jubileuszowe w Międzyzdrojach

My trzymamy z Bogiem

W tegoroczne święto patronalne parafii św. Piotra Apostoła i miasta Międzyzdroje wpisał się złoty jubileusz kapłaństwa miejscowego proboszcza ks. Mariana Jana Wittlieba.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święty Piotr patronuje temu miejscu od ponad 160 lat. Jednoczy różne kultury, wyznania, narodowości oraz kształtuje ducha mieszkańców i gości „Perły Bałtyku”.

Czas dziękczynienia

Odpust i jubileusz to czas, by podziękować Bogu za łaski, których dostąpiliśmy w minionym czasie, i prosić miłosiernego Boga przez wstawiennictwo świętych patronów o dalszą opiekę i błogosławieństwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Święty Jan Paweł II w 50. rocznicę swoich święceń kapłańskich napisał: „Każde powołanie kapłańskie w swej najgłębszej warstwie jest wielką tajemnicą, jest darem, który nieskończenie przerasta człowieka. Powołanie jest tajemnicą Bożego wybrania: Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby owoc wasz trwał” (J 15, 16).

Odpowiedź na Boże wołanie

Ksiądz Marian Jan Wittlieb urodził się 22 maja 1946 r. w Nowej Wsi Lęborskiej. Jest synem Wielkopolanina Ignacego i Kaszubki Anny z domu Potrykus, a bratem Ryszarda, +Eugeniusza, Krystyny, Haliny i Stefana. Został ochrzczony 2 czerwca 1946 r. w kościele Franciszkanów Konwentualnych pw. św. Jakuba Apostoła w Lęborku. 28 czerwca 1970 r. w kościele Chrystusa Króla w Świnoujściu przyjął z rąk sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty sakrament Chrystusowego kapłaństwa.

Służbę wojskową ks. Wittlieb odbył z bł. ks. Jerzym Popiełuszką w jednostce Wojska Polskiego w Bartoszycach. W ramach sprawiedliwości dziejowej otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy stopień wojskowy podporucznika. Obdarzony godnością prałata Jego Świątobliwości Ojca Świętego, jest także kanonikiem honorowym kapituł metropolitalnych w Szczecinie i Bambergu.

Praca naukowa i duszpasterska

Doświadczenie naukowe ks. Wittlieb zdobywał w Polsce i zagranicą: w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu i na rzymskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu, gdzie uzyskał tytuł naukowy doktora. Pełnił posługę duszpasterską we Włoszech, w Niemczech, Anglii oraz w Polsce. Przez wiele lat był wykładowcą teologii biblijnej i egzegezy pism Starego Testamentu w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Równocześnie pełnił posługę wikariusza w parafii Królowej Korony Polskiej w Szczecinie. Był też proboszczem w Trzebieży Szczecińskiej, a od 22 lat – w Międzyzdrojach.

Reklama

Ksiądz Wittlieb przez wiele lat był dziennikarzem i redaktorem naczelnym wydawnictwa Ottonianum, dwutygodnika Kościół nad Odrą i Bałtykiem i Szczecińskich Studiów Kościelnych. Jest autorem wielu artykułów, poezji i książek. Swoje talenty i umiłowanie muzyczne wykorzystywał jako organista oraz jako wieloletni juror konkursu Musica Sacra w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Międzyzdrojach.

Za swoje motto życiowe przyjął słowa biblijnego Psalmu 54: „Chętnie Ci złożę ofiarę i będę wysławiać Twoje imię, Panie, bo jesteś dobry. Bóg mnie wspomaga, Pan troszczy się o mnie. Boże, Twoim imieniem mnie wybaw, osądź mnie mocą Twoją”.

Uroczystości jubileuszowe

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył dostojny jubilat w obecności abp. Andrzeja Dzięgi, licznie przybyłych kapłanów, władz samorządowych oraz gości. Homilię wygłosił ks. kan. Ignacy Stawarz, który zwrócił uwagę na istotną rolę kapłaństwa w prowadzeniu ludu Bożego ku zbawieniu oraz na szczególną troskę modlitewną za kapłanów. – „Nie ma złych kapłanów, są tylko tacy, za których ludzie się mało modlą” – zacytował św. Jana Marię Vianneya. Po homilii metropolita szczecińsko-kamieński wręczył ks. Wittliebowi krzyż jubileuszowy i udzielił błogosławieństwa.

Podziękowania

Na zakończenie Eucharystii odczytano życzenia papieża Franciszka i zapewnienie o jego modlitwie i łączności duchowej w radosnym dziękczynnym Te Deum. Słowa wdzięczności skierował też abp Dzięga, który nawiązał do bogatego doświadczenia życiowego jubilata i porównał je do „pięknej palety barw miłości”, którą ks. Marian ukazywał ludziom i prowadził ich do Boga. Arcypasterz zachodniopomorski docenił zgodne pełnienie posługi duszpasterzy w Międzyzdrojach. Następnie życzenia złożyli: delegacje gości i wspólnot oraz parafianie.

Reklama

Jubileuszowe błogosławieństwo zakończyło modlitewne spotkanie, po którym zaproszeni goście udali się na poczęstunek przygotowany przez właścicieli hotelu Aurora – państwa Teresę i Mirosława Tyszkiewiczów. Z okazji złotego jubileuszu zostały wydane okolicznościowy obrazek i tomik poezji Jubilat – My trzymamy z Bogiem autorstwa ks. Wittlieba, który został opatrzony historycznymi zdjęciami sprzed 50 lat. Oprawę muzyczną zapewnili: Jan Duda (organy), Schola Confido oraz kwartet saksofonowy pod dyrekcją prof. Dariusza Samóla z Akademii Sztuki ze Szczecina.

Święty Jan Maria Vianney mawiał: „kapłaństwo to miłość Serca Jezusowego”, a św. Jan Paweł II dodawał, że kapłaństwo to „dar i zadanie”. Posługa kapłańska jest wielkim darem i łaską, ale i odpowiedzialnym zadaniem. Pan Bóg zawsze jednak daje tyle łaski i sił, ile potrzebujemy, by wypełnić Jego powołanie. Potrzeba tylko głębokiej wiary, odwagi i zaufania.

2020-07-14 13:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Rąbek tajemnicy" serca biskupa

2024-04-22 08:30

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Ignacy Dec

archiwum prywatne

Okłada książki „Nauczanie jasnogórskie”

Okłada książki „Nauczanie jasnogórskie”

Ukazała się najnowsza książka bp Ignacego Deca, pt. "Nauczanie jasnogórskie", która stanowi zbiór homilii i rozważeń głoszonych przez duchownego w czasie jego licznych pielgrzymek na Jasną Górę.

Publikacja skupia się na ważnym dla Polaków miejscu jakim jest Jasna Góra, od dawna będącym świadkiem nie tylko religijnej pobożności, ale i kluczowych wydarzeń narodowych. Bp Ignacy Dec, który w swoim życiu nawiedził to sanktuarium ponad 300 razy, a w latach 1966-2023 wygłosił liczne przemówienia, które teraz zostały zebrane i uporządkowane tematycznie. Znajdziemy w niej m.in. 8 homilii z pielgrzymek Rodziny Radia Maryja, 15 homilii na zakończenie pieszych pielgrzymek diecezji świdnickiej oraz 22 rozważania Apeli Jasnogórskich. Dodatkowo, książka zawiera 13 homilii z pielgrzymek maturzystów i 42 homilie i rozważania okolicznościowe.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: Sąd zakazał cytowania Biblii w urzędzie miejskim

2024-04-23 07:32

[ TEMATY ]

Biblia

Brazylia

Karol Porwich/Niedziela

Sąd stanu Sao Paulo, na wschodzie Brazylii, zakazał cytowania fragmentów Biblii podczas sesji rady miejskiej w 400 tys. mieście Bauru. Dominującą religią jest tam chrześcijaństwo, które wyznaje ponad 87 proc. miejscowej ludności.

W poniedziałkowym orzeczeniu, cytowanym przez lokalne media, sąd orzekł, że cytowanie Biblii, które dotychczas było powszechne w radzie miejskiej, jest sprzeczne ze świeckim charakterem państwa.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję