Reklama

Aspekty

Formacja, wakacje i wypoczynek

Wakacje to tradycyjnie czas, kiedy odbywają się młodzieżowe oazy.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 29/2020, str. I

Alicja Tarnowska

W oazach w Długiem brało udział 42 młodych ludzi

W oazach w Długiem brało udział 42 młodych ludzi

Takie trzy oazy odbyły się w ośrodku w miejscowości Długie w dniach 10-18 lipca. Prowadziło je trzech księży. Ksiądz Paweł Grzesiak i ks. Łukasz Sławiński byli odpowiedzialni za ONŻ II stopnia, z kolei ks. Damian Drop za ONŻ III stopnia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarno-epidemiologicznymi, w każdej z trzech oaz wzięło udział 14 uczestników. – Program mamy standardowy. Rozpoczynamy Jutrznią, następnie śniadanie, a po nim Szkoła Liturgii, Szkoła Śpiewu, czyli to, co jest obecne na wszystkich oazach. Centralne znaczenie ma Eucharystia. To, co różni ONŻ II stopnia od innych, to nabożeństwo celebracji słowa, na którym pogłębiamy Pismo Święte, oraz krąg biblijny, czyli spotkania w grupach i dzielenie się słowem Bożym – mówi ks. Łukasz Sławiński.

Tematem przewodnim tegorocznych oaz był Exodus, czyli wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Jak mówi ks. Łukasz, oazę przeżywała młodzież, która poznała już Chrystusa i uczyniła Go swoim Panem i Zbawicielem, a teraz kolejno w ramach oazy II i III stopnia pogłębia ten akt przez właściwą formację i – tak jak Izraelici – dokonuje tego przez wyjście z niewoli swoich grzechów i słabości. Kontynuacją tej formacji jest III stopień, który pozwala młodym ludziom poznać Kościół i odnaleźć w nim ich właściwe miejsce. Młodzi podczas ONŻ III stopnia odmawiają cały Brewiarz i w sposób multimedialny poznają bazyliki, kościoły stacyjne, odkrywają ich znaczenie nie tylko strukturalne, ale także duchowe. – Czas oazy to nie tylko czas wakacji i wypoczynku, gdzie jest zabawa i wiele innych atrakcyjnych i ciekawych propozycji dla młodych, ale jest też możliwością poznania siebie, formacji, wyjściem ze swoich ograniczeń po to, żeby móc służyć miłością agape, czyli służby dla drugiego człowieka i wspólnoty Kościoła. Jest odnalezieniem miejsca w Kościele i roli, jaką mogę w nim odegrać jako człowiek młody, osoba świecka – mówi ks. Łukasz Sławiński.

2020-07-14 13:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Wzór dla Papieża Dobroci

2021-06-15 11:59

Niedziela Ogólnopolska 25/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święci

Adobe.Stock.pl

Św. Alojzy Gonzaga

Św. Alojzy Gonzaga

Święty Alojzy Gonzaga, wraz ze świętymi: Stanisławem Kostką i Janem Berchmansem, należał do grona ulubionych świętych Papieża Dobroci – św. Jana XXIII. Jest patronem młodzieży katolickiej.

Pochodził z bardzo zamożnej rodziny margrabiego Ferdynanda di Castiglione, jednak życie w przepychu tego świata go nie pociągało. Jak sam twierdził, pierwsze nawrócenie przeżył w wieku 7 lat. Na jego drodze od samego początku stawali wielcy święci. Pierwszej Komunii św. udzielił mu św. Karol Boromeusz. Swoje życie duchowe pogłębiał, czytając dzieła św. Piotra Kanizego i Ćwiczenia duchowe św. Ignacego z Loyoli. Modlił się nawet 5 godzin dziennie. Idąc za głosem powołania, 25 listopada 1585 r., wstąpił do nowicjatu jezuitów w Rzymie. Jego spowiednikiem i kierownikiem duchowym został św. Robert Bellarmin. Alojzy pragnął być kapłanem, jednak w latach 1590-91 Rzym nawiedziła epidemia dżumy. Wraz z innymi klerykami udał się na ochotnika do szpitala św. Sykstusa oraz do szpitala Matki Bożej Pocieszenia. Jego wyczerpany organizm uległ zarazie. Alojzy zmarł jako kleryk, bez święceń kapłańskich, 21 czerwca 1591 r. w wieku zaledwie 23 lat.

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjne podróże: do Chorwacji i na Cypr już bez testów i świadectw szczepień

2021-06-22 07:13

[ TEMATY ]

Chorwacja

Adobe.Stock.pl

Coraz więcej krajów Europy łagodzi warunki wjazdu dla turystów z Polski. Bez testu, świadectwa sczepień i kwarantanny można wybrać się m.in. do Chorwacji, Hiszpanii, Czech, Rumunii, Albanii czy na Cypr. Przy podróżach do innych państw wciąż konieczne są testy, czasem zwalnia z nich szczepienie. Do Portugalii i Grecji bez badań wjadą dzieci do 12 lat.

Jadąc do Chorwacji, turyści z Polski nie muszą już przedstawiać wyników testów, świadectw szczepień czy przechodzić kwarantanny. Mieszkańcy Polski mogą wjeżdżać do tego kraju na warunkach sprzed pandemii, ponieważ wszystkie polskie województwa zostały oznaczone jako zielona strefa niskiego ryzyka w najnowszej edycji mapy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Należy pamiętać, że bez ograniczeń sanitarnych do Chorwacji można przybywać z obszarów oznaczonych na zielono, do których należą m.in. całe Czechy, Słowacja, Węgry i Austria. W strefie zielonej nie leży Słowenia. Władze Chorwacji zapowiedziały, że będą wpuszczać bez dodatkowych restrykcji turystów, którzy udowodnią, że przejeżdżali przez kraje nieleżące w zielonej strefie bez zatrzymywania się w nich, tylko w celach tranzytowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję