Reklama

Niedziela Wrocławska

„Wujek” w Żernikach Wrocławskich

– Promowanie takich postaci jak „Wujek” ma ogromne znaczenie. Dzisiaj o księżach źle się mówi, a przecież są i tacy jak ks. Zienkiewicz – mówi ks. Tadeusz Rusnak, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich.

Niedziela wrocławska 33/2020, str. IV

[ TEMATY ]

wystawa

wujek

Marzena Cyfert

Kadr z wystawy poświęconej „Wujkowi”

Kadr z wystawy poświęconej „Wujkowi”

W Żernikach Wrocławskich do października br. można obejrzeć wystawę poświęconą słudze Bożemu ks. prał. Aleksandrowi Zienkiewiczowi – „Wujkowi”, legendarnemu duszpasterzowi akademickiemu. Wystawa przygotowana przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej znajduje się w nawie bocznej kościoła Najświętszej Maryi Panny Pompejańskiej i składa się z szeregu tablic, dokumentujących życie i działalność „Wujka”.

Jak mówi ks. Tadeusz Rusnak: – Wystawa powstała w ramach akcji promocji ks. Zienkiewicza jako sługi Bożego. Dlaczego tu się znalazła? Jestem wychowankiem „Wujka”, ale była to inicjatywa moich przyjaciół, którzy zajmują się promocją tej postaci. Dla starszych i jego wychowanków jest to postać znana, ale już następne pokolenia, które nie miały z nim kontaktu, nie wiedzą, kim jest. Ta wystawa może przybliżyć nie tylko ciekawą postać, wartą poznania, ale też kawałek polskiej historii. Są na niej bowiem opisane takie dramatyczne wydarzenia, o których nie uczy się na lekcjach historii. A historia to ważna dziedzina nauki, gdy nie ma wiedzy historycznej, jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II, nie ma tożsamości, nie ma przywiązania do tego, co polskie – podkreślił ks. Rusnak.

Ksiądz proboszcz kieruje szczególne zaproszenie do młodzieży, by zapoznała się z treściami prezentowanymi na wystawie. Jest jeszcze jeden aspekt, na który zwraca uwagę ks. Rusnak: – Promowanie takich postaci jak „Wujek”, promowanie ich działalności, ma ogromne znaczenie. Dzięki Kościołowi i księżom trwa bowiem tradycja chrześcijańska i katolicka. To Kościół jest gwarantem naszej przyszłości jako narodu i wartości opartych na Dekalogu.

Ks. Aleksander Zienkiewicz może być orędownikiem pojednania pomiędzy ludźmi, zawsze bowiem wzywał, by na drugiego człowieka patrzeć jak na brata, a nie jak na wroga.

Podziel się cytatem

Ks. prał. Aleksander Zienkiewicz to najwybitniejszy kapłan społecznik i wychowawca w archidiecezji wrocławskiej. W historię Kościoła wrocławskiego wpisał się jako duszpasterz młodzieży akademickiej i katolickiej inteligencji oraz organizator ośrodków duszpasterstwa. Na terenie samego Wrocławia utworzył ich kilkanaście, ale zakładał je również w Legnicy, Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Świdnicy. Nieustanny dyżur duszpasterski pełnił pod słynną „Czwórką”, czyli przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu. Dzięki dobroci serca i wielkiej otwartości przeszedł do historii duszpasterstwa akademickiego jako „Wujek”. Zmarł w opinii świętości.

Reklama

W lutym br. Stolica Apostolska wydała dekret o ważności dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Z tej okazji metropolita wrocławski abp Józef Kupny skierował słowo do wiernych. Ksiądz arcybiskup podkreślił m.in.: „Przesłuchania świadków i badania pism pozostawionych przez ks. Zienkiewicza odsłoniły przed nami obraz duszpasterza, który każdego dnia starał się realizować słowa: «mniej dyskutować o Chrystusie, więcej żyć Chrystusem». Jako Dolnoślązacy jesteśmy szczególnymi spadkobiercami myśli tego kapłana. Są one wciąż aktualne i mogą być doskonałym przewodnikiem na naszych drogach życia. W obecnej sytuacji ks. Aleksander Zienkiewicz może być orędownikiem pojednania pomiędzy ludźmi, zawsze bowiem wzywał, by na drugiego człowieka patrzeć jak na brata, a nie jak na wroga”.

Wystawę poświęconą ks. Zienkiewiczowi w Żernikach Wrocławskich można oglądać codziennie pół godziny przed Mszą św. i po Mszy św. W niedzielę kościół jest otwarty cały dzień z przerwą w południe.

2020-08-12 08:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wujek wrócił pod Czwórkę

Niedziela wrocławska 49/2019, str. VI

[ TEMATY ]

sługa Boży

wujek

Archiwum CODA

Sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz, legendarny Wujek

Sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz, legendarny Wujek

To był powrót niezwykły. Raczej nie zdarza się często taka historia: opuszczasz swoje miejsce zamieszkania, umierasz, zostajesz pochowany na cmentarzu, a po latach wracasz. I w dodatku jako sługa Boży Kościoła katolickiego. A Wujek tak właśnie zrobił...

Nie planował powrotu

CZYTAJ DALEJ

Wieczór mlekiem i miodem płynący w Oławie

2022-11-30 15:30

Julia Pawelec

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

W I Niedzielę Adwentu w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie odbyło się Uwielbienie wprowadzające w radosny nastrój oczekiwania na przyjście Pana.

Po Mszy Świętej nastąpiło nabożeństwo adwentowe, które rozpoczęło się poświęceniem wieńca adwentowego. Następnie odczytano czytania ze Starego Testamentu, a w dalszej kolejności Ewangelię opisującą scenę Zwiastowania (Łk 1, 26-38). Konferencję wygłosił ks. Adam Bilski, zwracając uwagę na to, z jak wielką wiarą i zaufaniem Maryja przyjęła wolę Pana Boga o zostaniu matką Zbawiciela. Odpowiedziała na to wezwanie mimo obaw, czy w tak młodym wieku podoła wychowaniu dziecka - w dodatku Syna Bożego. Nie rozumiała wiele, z pokorą przyjęła jednak każdy element Bożego planu. Kapłan zauważył, że Maryja nie zwątpiła także wtedy, gdy jej Syn, "któremu panowaniu nie będzie końca”, narodził się w bardzo ubogich warunkach, ponieważ nie znaleziono żadnego innego miejsca, w którym mógłby przyjść na świat.- Po ludzku mogłoby to zachwiać wiarę. Jednak nie w przypadku Maryi. Ona ufała zawsze - podkreślał.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ambasador Ukrainy oskarża Rosję o ataki hakerskie na Stolicę Apostolską

2022-12-01 13:34

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

O tym, że to rosyjscy terroryści stoją za wczorajszą usterką watykańskich stron internetowych, a także o tym, że jest to odpowiedź na ostatnie papieskie wypowiedzi, alarmuje na Twitterze Andrij Jurasz, ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej. Watykan nie potwierdził dotąd oficjalnie przyczyny wczorajszego problemu, ani tym bardziej, nie wskazał winnych.

"Rosyjscy terroryści dosięgnęli dziś stron Państwa Miasta Watykanu: wiele stron internetowych rozmaitych struktur Kurii Rzymskiej stało się niedostępnych! Rosyjscy hakerzy raz jeszcze pokazali prawdziwe oblicze rosyjskiej polityki, wprost określone przez Parlament Europejski jako terrorysty: [to - przyp. KAI] rosyjska odpowiedź na ostatnie ważne wypowiedzi papieża" - można przeczytać na oficjalnym koncie dyplomaty, reprezentującego Ukrainę przy Stolicy Apostolskiej. Dyplomata słynie z ostrych wypowiedzi za pośrednictwem mediów społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję