Jak czyścić kurki?
Jeszcze w lesie powinno się odciąć końce trzonów, a kapelusze oczyścić nożykiem z liści i igliwia. Następnie posortowane kurki czyści się miękką szczoteczką do zębów lub pędzelkiem, szczególnie blaszki, w kierunku od brzegu kapelusza do trzonu. Z trzonów zeskrobuje się cienką skórkę, z kapeluszy się jej nie zdejmuje.
Jak wyczyścić kurki z piasku?
Wstępnie oczyszczone grzyby należy umyć pod bieżącą zimną wodą (kurki można też płukać kilka minut w zimnej wodzie z solą, wtedy ziarnka piasku opadną na dno. Powinno się wziąć 3 objętości wody na 1 objętość kurek).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Gdy po wyczyszczeniu kurki są jeszcze oblepione piaskiem, zasypuje się je solą i zalewa wrzątkiem. Grzyby wypłyną na wierzch, a piasek opadnie na dno. Po 10 minutach należy je wyjąć łyżką cedzakową. Kurki są czyste i pozostają twarde.
Płucze się tylko kurki przygotowane do gotowania. Przed suszeniem grzyby czyści się wyłącznie suchą gąbką lub szczoteczką do zębów.
Dlaczego kurki są gorzkie?
Kurki, które rosną w lesie iglastym, świerkowym, są gorzkawe. Grzyby te rosną nawet w czasie upałów, niestety susza i gorąc mają negatywny wpływ na ich smak. Aby kurki nie były gorzkie, trzeba moczyć je przed gotowaniem przez 2-3 godziny w wodzie lub mleku.
Należy pamiętać, że gorzkie są również grzyby długo przechowywane. Suszone i mrożone kurki powinno się spożyć najlepiej w ciągu 3 miesięcy.
Wszystkie grzyby leśne muszą być gotowane w dwóch wodach w emaliowanym garnku – pomaga to pozbyć się trucizn i piasku. Aby kurki nie ściemniały, gotuje się je z dodatkiem soku z cytryny lub octu. Tak przygotwane grzyby wykorzystuje się do sporządzania sosów i zup kremowych. Można je smażyć, dusić w śmietanie, marynować, solić i suszyć.