Reklama

Kalendarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2 czerwca 1979 – Podczas I pielgrzymki do ojczyzny Jan Paweł II woła do zebranych na placu Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”.

18 lutego 1980 – Obradująca pod przewodnictwem kard. Stefana Wyszyńskiego Konferencja Episkopatu zwraca uwagę na trudną sytuację społeczną i moralną kraju, domagając się prawdy i wolności w życiu publicznym oraz dialogu władz ze społeczeństwem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1 lipca – Rząd PRL wprowadza podwyżki cen niektórych gatunków mięsa i wędlin. W Mielcu, Poznaniu i Tarnobrzegu, później w innych miejscowościach, wybuchają pierwsze kilkudniowe strajki. Żądano podwyżek płac rekompensujących wzrost kosztów utrzymania. W lipcowych protestach uczestniczy blisko 200 zakładów pracy w całym kraju.

8 lipca – Rozpoczynają się protesty i strajki na Lubelszczyźnie, określone później jako Lubelski Lipiec. Strajkują m.in. zakłady w: Świdniku, Lublinie, Kraśniku, Chełmie, Lubartowie. Po raz pierwszy pojawia się sugestia nowych wyborów do rad zakładowych.

1-14 sierpnia – Fala strajków o poprawę warunków pracy i podwyżki płac obejmuje kolejne zakłady pracy w Polsce. Niektóre protestują ponownie wobec niewywiązywania się władz z już podpisanych porozumień.

Reklama

8 sierpnia – W Stoczni Gdańskiej im. Lenina, kilka miesięcy przed emeryturą, zostaje zwolniona dyscyplinarnie z pracy suwnicowa Anna Walentynowicz – działaczka nieoficjalnych Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.

14 sierpnia – W obronie Walentynowicz w Stoczni Gdańskiej rozpoczyna się strajk okupacyjny. Wśród innych żądań są także: przywrócenie do pracy zwolnionego kilka lat wcześniej Lecha Wałęsy i budowa pomnika ofiar masakry robotników z grudnia 1970 r. Powstaje straż robotnicza, która nie dopuszcza ludzi z zewnątrz do stoczni.

15 sierpnia – W Trójmieście i Elblągu stają porty, komunikacja miejska i zakłady współpracujące z przemysłem stoczniowym. Władze blokują łączność telefoniczną Wybrzeża z resztą kraju.

16 sierpnia – Wobec spełnienia większości postulatów ekonomicznych, strajk w Stoczni Gdańskiej zostaje przerwany. Część strajkujących, szczególnie kobiet, w poczuciu solidarności z robotnikami z pozostałych zakładów pracy protestuje i próbuje zatrzymać wychodzących. Strajk zostaje wznowiony jako solidarnościowy. Późnym wieczorem, po konsultacjach z delegacjami, z 28 strajkujących zakładów powstaje w Stoczni Gdańskiej Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Jego przewodniczącym zostaje Lech Wałęsa.

Reklama

17 sierpnia – Rano, przed bramą nr 2, ks. Henryk Jankowski odprawia Mszę św. polową z udziałem stoczniowców i mieszkańców Gdańska. Na bramie ludzie umieszczają wizerunki Matki Bożej i portret Jana Pawła II, a nad nią – transparent: „Proletariusze wszystkich zakładów, łączcie się”. Do MKS przyłączają się przedstawiciele kolejnych strajkujących zakładów z całej Polski. W nocy formułują listę 21 postulatów. Pierwszym i najważniejszym z nich jest możliwość utworzenia związków zawodowych niezależnych od partii komunistycznej i pracodawców. Zażądano również prawa do strajku, wolności słowa, druku i publikacji oraz transmisji nabożeństw w mediach publicznych. Upomniano się o zwolnionych z pracy po wydarzeniach z 1970 i 1976 r., studentów relegowanych z uczelni i więźniów politycznych. W celu uzdrowienia sytuacji gospodarczej w Polsce postulowano umożliwienie wszystkim środowiskom uczestniczenie w dyskusji nad programem reform, wprowadzenie zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej, oraz zniesienie przywilejów MO, SB i aparatu partyjnego. Wśród żądań ekonomicznych były wolne od pracy soboty, trzyletni płatny urlop macierzyński i emerytury od 50. roku życia dla kobiet i 55.– dla mężczyzn.

19 sierpnia – W Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego przedstawiciele 20 strajkujących zakładów Szczecina powołują Międzyzakładowy Komitet Strajkowy z Marianem Jurczykiem na czele.

20 sierpnia – Gdański MKS zrzesza przedstawicieli 304 strajkujących przedsiębiorstw. Do strajku przyłączają się Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Opera i Filharmonia Bałtycka.

21 sierpnia – Do Gdańska przybywa Komisja Rządowa z Mieczysławem Jagielskim jako przewodniczącym. W Szczecinie ze strajkującymi rozmawia wicepremier Kazimierz Barcikowski. Próbuje zantagonizować dwa ośrodki strajkowe – twierdzi, że w Gdańsku ster przejęli awanturnicy polityczni. Rozmowy zostają przerwane. W całej Polsce Służba Bezpieczeństwa aresztuje działaczy opozycji.

23 sierpnia – Po kilku próbach złamania solidarności strajkujących zakładów delegacja rządowa przystępuje do negocjacji z MKS, który skupia już 388 delegacji. Strona rządowa odrzuca podstawowe warunki: odblokowanie łączności telefonicznej i zaprzestanie represji wobec osób wspomagających strajk. Wydany zostaje pierwszy numer strajkowego biuletynu informacyjnego pt. Solidarność.

Reklama

25 sierpnia – Przebywający w stoczni dziennikarze krajowi w specjalnym oświadczeniu protestują przeciwko fałszywemu obrazowi wydarzeń prezentowanemu w prasie i telewizji. Gdański Wieczór Wybrzeża jako pierwsza oficjalna gazeta informuje o istnieniu gdańskiego MKS i 21 postulatach.

26 sierpnia – Prymas Stefan Wyszyński podczas homilii na Jasnej Górze wzywa do „dojrzałości narodowej i obywatelskiej” w obliczu niebezpieczeństwa ingerencji zewnętrznej. Władze manipulują w mediach to wystąpienie, sugerując, że wzywał on do zakończenia strajków.

27 sierpnia – Komunikat Rady Głównej Episkopatu Polski stwierdza, że warunkiem pokoju społecznego jest poszanowanie niezbywalnych praw narodu, wśród nich prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych. Do strajku przystępują kolejne zakłady, m.in. w Krakowie, we Wrocławiu, w Olsztynie, Poznaniu. Staje komunikacja miejska w Bielsku-Białej, Koszalinie i Łodzi. Rozpoczyna się strajk w kopalni Manifest Lipcowy w Jastrzębiu-Zdroju.

29 sierpnia – W Jastrzębiu utworzony zostaje MKS, który opracował własne postulaty związane z górnictwem. W całym kraju wybuchają kolejne strajki solidarnościowe.

30 sierpnia – podpisanie porozumień w Szczecinie.

31 sierpnia – W sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostaje porozumienie między przedstawicielami MKS, reprezentującymi ponad 700 zakładów, a delegacją rządową. Władze zgodziły się m.in. na utworzenie niezależnych od PZPR samorządnych związków zawodowych i ograniczenie cenzury.

3 września – Podpisanie porozumień w Jastrzębiu.

17 września – W Gdańsku przedstawiciele Międzyzakładowych Komitetów Założycielskich i Międzyzakładowych Komisji Robotniczych powołali jeden ogólnopolski związek zawodowy pod nazwą Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

2020-08-25 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostra, która 15 lat spędziła w sekcie: Czemu media huczą o kongresach świadków Jehowy?!

2026-07-06 09:23

[ TEMATY ]

media

kongres

15 lat

zakonnica bez przebrania

spędziła w sekcie

świadkowie Jehowy

Nagłówki medialne na portalu Facebook

Media w te wakacje aż huczą od promocji wydarzeń świadków Jehowy

Media w te wakacje aż huczą od promocji wydarzeń świadków Jehowy

Czy ktoś mi może wytłumaczyć to przedziwne zjawisko? Skąd w tym roku ten boom medialny na kongresy świadków Jehowy?! - napisała w emocjonalnym poście w mediach społecznościowych Siostra Benedykta Karolina Baumann, znana polska dominikanka, która w sieci prowadzi blog "Zakonnica bez przebrania". Skrytykowała także dziennikarzy, którzy tak beztrosko relacjonują te wydarzenia, jednocześnie przemilczając lub ignorując fakt, że świadomość, że świadkowie Jehowy to niebezpieczna sekta.

Siostra Benedykta dobrze wie, czym jest sekta i kongresy świadków Jehowy. Jak sama opisuje, całe dzieciństwo musiała spędzać na ich spotkaniach:
CZYTAJ DALEJ

Holandia: Stuletni kościół zamienia się w... basen. Ambona będzie miejscem dla ratownika

2026-07-02 08:57

[ TEMATY ]

baseny

kontrowersje

MVRDV Projekt

Projekt basenu w kościele św. Franciszka z Asyżu w Heerlen

Projekt basenu w kościele św. Franciszka z Asyżu w Heerlen

W miejscu stuletniego kościoła powstaje basen "Święta Woda" projektu MVRDV i Zecc Architecten.

Kościół św. Franciszka z Asyżu w Heerlen przestał pełnić funkcje sakralne. Zostaje przekształcony w… publiczny basen. Projekt o nazwie "Holy Water" – "Święta Woda" – to wynik współpracy renomowanych pracowni MVRDV i Zecc Architecten. Basen ma zostać oddany do użytku pod koniec 2027 roku.
CZYTAJ DALEJ

„Odzyskany” - pełnometrażowy debiut reżyserski Marcina Kwaśnego z gwiazdorską obsadą!

2026-07-06 13:55

[ TEMATY ]

film

Marcin Kwaśny

Materiał prasowy

Marcin Kwaśny

Marcin Kwaśny

14 sierpnia do kin w całej Polsce trafi „Odzyskany” - pełnometrażowy debiut reżyserski Marcina Kwaśnego. To poruszający dramat o rodzinie, uzależnieniu, przebaczeniu i nadziei, pokazujący, że nawet najtrudniejsze doświadczenia mogą stać się początkiem nowej drogi. W głównych rolach wystąpili znakomici aktorzy: Filip Gurłacz, Maria Gładkowska i Andrzej Mastalerz, a autorem muzyki jest Robert Janson. Dystrybutorem filmu został Rafael Film.

Marcin Kwaśny, twórca filmu „Odzyskany”, podkreśla, że chciał opowiedzieć historię pokazującą, iż przeszkody pojawiające się na naszej drodze nie muszą oznaczać końca, lecz mogą stać się impulsem do zmiany i rozwoju. Taka perspektywa pozwala iść naprzód, zamiast zatrzymywać się w miejscu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję