Reklama

Niedziela Świdnicka

„Promyk” nadziei

W Pieszycach Caritas Diecezji Świdnickiej oddała do użytku Dom Samotnej Matki.

Niedziela świdnicka 35/2020, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

ośrodek Caritas

dom samotnej matki

Ks. Mirosław Benedyk

Wstęgę przecina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska

Wstęgę przecina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystego poświęcenia domu dokonał 17 sierpnia bp Ignacy Dec. W obiekcie przez czas określony bedą mieszkać matki z dziećmi, które w wyniku trudnej sytuacji życiowej, musiały opuścić swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania. Znajdą one w domu nie tylko schronienie, lecz także pomoc psychologiczną, prawną i doradczą, a także opiekę duszpasterską, by mogły jak najszybciej wrócić do normalnego życia.

Budynek z historią

Poświęcenie obiektu poprzedziła Msza św. w kościele św. Antoniego. W homilii bp Dec zwrócił uwagę na trudne życie samotnej matki. – Prosimy Boga, aby to dzieło dobrze funkcjonowało, żeby się sprawdziło, by wyrosło z niego wielkie dobro dla ludzi w potrzebie i pomnażało dobro Kościoła i ojczyzny – powiedział były ordynariusz diecezji świdnickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z kolei ks. prał. Radosław Kisiel przypomniał historię obiektu, która sięga XIX wieku. – Jeszcze przed I wojną światową w budynku tym mieszkały siostry franciszkanki, które pracowały w miejscowym szpitalu. Pod koniec lat 90. XX wieku dom przeszedł na własność archidiecezji wrocławskiej i zamieszkali w nim księża emeryci. W 2004 r. ośrodek przejęła diecezja świdnicka i tu także przez kolejne 10 lat, do 2014 r., służył jako dom dla emerytowanych kapłanów. Od trzech lat budynkiem zarządza Caritas Diecezji Świdnickiej – powiedział ks. Radosław. I dodał, że poświęcenie obiektu, to nie koniec, ale początek ciężkiej pracy.

– Nie mamy doświadczenia w prowadzeniu takich miejsc, ale zdajemy sobie sprawę, jak ciężka jest to praca. Do tego zadania podchodzimy z wielką pokorą. Prosimy naszych patronów św. Siostrę Faustynę, św. Michała Archanioła, oraz patronów Pieszyc św. Antoniego i św. Jakuba, abyśmy mieli zdolność i środki do niesienia skutecznej i właściwej pomocy – podkreślił ks. Kisiel. – Dzieła Caritasu nie byłyby możliwe, gdyby nie dobroć ludzi oraz ich modlitwa i otwarte serca – podziękował mieszkańcom diecezji świdnickiej dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

Ważne wsparcie

Inwestycja mogła zostać zrealizowana dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, przy wsparciu Caritas Polska. Dofinansowanie wyniosło 1,41 mln zł, a wartość projektu to kwota 1,66 mln zł.

Dzięki tym dotacjom odnowiono elewację dachu, stropy i łazienki. Budynek ocieplono, wstawiono nowe okna, zamontowano systemy przeciwpożarowe i alarmowe, położono nowe instalacje elektryczne i kanalizacyjne. Udało się również wykonać centralne ogrzewanie, ogrodzić i zagospodarować przyległy teren oraz wyposażyć budynek w profesjonalną kuchnię, pralnię, nowe meble dla dzieci i szereg innych udogodnień, także multimedialnych. Schronienie w placówce znajdzie 15 matek z dziećmi. Deklarację wsparcia w funkcjonowaniu Domu Samotnej Matki „Promyk” obiecali obecni na uroczystości przedstawiciele ministra Michała Dworczyka i wicewojewody Jarosława Kresy.

2020-08-25 13:40

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas dostała się na studia

Można to już oficjalnie ogłosić: Caritas studiuje. Niczym świeże bułeczki z pieca, drukarka wyrzuca ciepłe kartki regulaminu. Indeksu nowa studentka nie potrzebuje, bo co się czyni z miłości, ocenie nie podlega. O Caritas Academica na Papieskim Wydziale Teologicznym zadbają studenci i wykładowcy.

­– Lubię czynić dobro. Cieszę się, że uczelnia mi to umożliwia – mówi Krzysztof Szurko, student III roku pedagogiki na PWT, pierwszej uczelni we Wrocławiu, na której działa akademickie koło Caritas. Wydział sąsiaduje z siedzibą Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, więc pomysł przeniesienia idei Caritas do środowiska studenckiego dosłownie przeniknął przez ściany. Agnieszka Kuśnierz, studentka III roku licencjatu pedagogiki, nie wahała się przyjść na spotkanie założycielskie. Teraz namawia swoje koleżanki i kolegów, by przyłączyli się do wspólnego dzieła. – Przede wszystkim mówię o tym, że możemy robić różne rzeczy i tak naprawdę spełniać się w każdej dziedzinie: pomagać przy zbiórkach pieniężnych, pracować w świetlicach dla dzieci, z seniorami, brać udział w zbiórkach żywności, pomagać studentom i pracownikom. Ważne jest to, że ta działalność może być wielokierunkowa i każdy może znaleźć tę formę działania, którą preferuje.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Lipiec z Leonem XIV: Lampedusa, Castel Gandolfo i powrót na Plac św. Piotra

2026-06-26 07:24

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Po podróży na Lampedusę Papież rozpocznie letni wypoczynek w Castel Gandolfo. Prefektura Domu Papieskiego opublikowała kalendarz papieskich wydarzeń na lipiec, obejmujący pobyt Ojca Świętego w papieskiej rezydencji oraz niedzielne spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Zanim Papież uda się do Castel Gandolfo, 4 lipca złoży wizytę duszpasterską na Lampedusie. Na śródziemnomorskiej wyspie będzie przewodniczył Mszy św., kontynuując troskę Kościoła o migrantów i osoby zmuszone do opuszczenia swoich domów, a także o wspólnoty, które ich przyjmują.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję