Reklama

Niedziela Legnicka

Być uczniem Jezusa jak Maryja

W sobotę, 12 września odbył się ingres bp. Marka Mendyka, drugiego biskupa świdnickiego.

Niedziela legnicka 39/2020, str. IV

[ TEMATY ]

ingres

bp Marek Mendyk

Ks. Piotr Nowosielski

Bp Marek Mendyk w otoczeniu księży biskupów w drodze do katedry

Bp Marek Mendyk w otoczeniu księży biskupów w drodze do katedry

Uroczystość odbyła się w świdnickiej katedrze w gronie 15 hierarchów, z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, abp. Salvatore Pennacchio, a także m.in.: biskupa seniora i pomocniczego diecezji świdnickiej, Metropolity Wrocławskiego, biskupów Metropolii Wrocławskiej, a wśród nich biskupa legnickiego, Zbigniewa Kiernikowskiego i biskupa seniora, Stefana Cichego.

Bp Marek Mendyk po mianowaniu w grudniu 2008 r. biskupem pomocniczym diecezji legnickiej, pełnił tę funkcję do marca bieżącego roku, kiedy został ogłoszony biskupem świdnickim, stąd też nie zabrakło wśród uczestników uroczystości, księży i osób świeckich z naszej diecezji, którzy przybyli z modlitwą i gratulacjami.

Reklama

Powitany w drzwiach katedry, po odczytaniu bulli nominacyjnej papieża Franciszka i przekazaniu pastorału przez swego poprzednika, zajął miejsce biskupie, katedrę-krzesło biskupa diecezjalnego. Tu przyjął homagium złożone przez przedstawicieli diecezji.

– Jesteśmy dziećmi niespokojnych czasów, pełnych napięć, w jakimś stopniu dziedziczymy jego ducha i mentalność – mówił bp Mendyk w homilii. – To świat, który chciałby od razu i we wszystkim widzieć efekty. Świat, który bardzo wierzy w swój intelekt, ręce, zdolność efektywnego organizowania, ale nie zawsze wierzy w potrzebę duchowego dojrzewania. Ten świat nie lubi ciszy, nie wierzy w moc słowa, nie wierzy w potrzebę modlitwy. Nikt z nas nie chce identyfikować się z tym światem, ale w nim żyjemy i jego mentalność nam się udziela. Nietrudno zatem o przeobrażenie się w zwolennika ideologii aktywizmu w naszych codziennych apostolskich działaniach. Tak łatwo w życiu i pracy dla Jezusa zgubić Jego samego.

Ponieważ uroczystość odbyła się w liturgiczne wspomnienie Imienia Najświętszej Maryi Panny, nie zabrakło akcentów maryjnych: – W tym szczególnym dniu zapraszam was z całego serca, abyśmy wspólnie z Maryją, podjęli na nowo drogę ucznia, podążającego za Panem. Być uczniem Jezusa jak Maryja, to zgodzić się na przedziwną, ale i piękną drogę, jaką proponuje Jezus. Pozwólmy prowadzić się słowu Boga. Niech On zajmie się nami. Powierzam Jezusowi Chrystusowi, przez wstawiennictwo Matki Najświętszej, całe piękne duchowe dziedzictwo diecezji świdnickiej. Maryi, Strażniczce Wiary powierzam naszą codzienność – mówił ksiądz biskup.

Bp Marek Mendyk jest 2. biskupem świdnickim.

Podziel się cytatem

Reklama

Odczytano też listy z gratulacjami z okazji ingresu przesłane przez abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz prezydenta RP, Andrzeja Dudę.

Na koniec uroczystości, dziękując wszystkim za obecność i modlitwę, nowy biskup świdnicki udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Ingres był uroczystym dopełnieniem kanonicznego objęcia diecezji, które odbyło się wcześniej, 23 kwietnia. Ze względu na trwającą epidemię został przesunięty na wrzesień.

Biskup Marek zastąpił pierwszego biskupa świdnickiego, Ignacego Deca, który pełnił tę funkcję od chwili ustanowienia diecezji świdnickiej w 2004 r.

2020-09-23 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom Seniora Marconi w potrzebie. Biskup pomaga.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

COVID‑19

caritas diecezji świdnickiej

ks. Radosław Kisiel

Bp Marek Mendyk podczas przekazania środków ochronnych dla domu seniora.

Bp Marek Mendyk podczas przekazania środków ochronnych dla domu seniora.

Kilka dni temu w obliczu trudnej sytuacji panującej w świdnickich domach seniora Marconi–Medica, biskup świdnicki Marek Mendyk skierował apel o pomoc zamieszkującym tam osobom starszym, niepełnosprawnym i przewlekle chorym, u których stwierdzono zarażenie wirusem SARS CoV-2.

Dziś wraz Caritas Diecezji Świdnickiej, bp Marek przekazał 300 maseczek ochronnych i 60 kombinezonów z atestami dla Domu Seniora Marconi w Świdnicy. Łączny koszt darów przekroczył 5 tys. zł.

CZYTAJ DALEJ

Piknik z okazji urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego odbędzie się we wtorek w Warszawie

2021-07-29 17:21

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

piknik

Reprodukcja Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Warsztaty edukacyjne, teatrzyk dla dzieci i spacer miejski śladami Prymasa Tysiąclecia są w programie pikniku, który z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego zorganizuje we wtorek Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Piknik urodzinowy przy Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie pomnika Prymasa Tysiąclecia, jest skierowany głównie do najmłodszych – czytamy w informacji na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski o wzroście nakładów na ochronę zdrowia: Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie

2021-07-30 19:35

[ TEMATY ]

rząd

służba zdrowia

PAP

Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Mocny akcent na koniec dnia! Projekt ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB przyjęty przez Radę Ministrów. Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie – napisał w piątek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy podnoszący nakłady na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB. Resort podkreślił, że w 2027 r. nakłady na opiekę zdrowotną w Polsce wyniosą 215 mld zł, a do systemu ochrony zdrowia w latach 2022-2027 trafi dodatkowo ok. 83 mld zł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję