Reklama

Niedziela Przemyska

Świętość jest możliwa

W tegoroczne pielgrzymowanie śladami bł. Bronisława Markiewicza wpisane było również dziękczynienie za 100-lecie kościelnego zatwierdzenia Zgromadzenia Księży Michalitów.

Niedziela przemyska 39/2020, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

bł. ks. Bronisław Markiewicz

S. Monika Sudy CSSMA

Wędrowali śladami bł. Markiewicza

Wędrowali śladami bł. Markiewicza

W sobotę 12 września obyła się IX Piesza Pielgrzymka z Pruchnika do Przemyśla – dziękczynna za dar bł. ks. Bronisława Markiewicza. Trasa pielgrzymki nie jest przypadkowa, rozpoczyna się w miejscu, gdzie urodził się bł. Bronisław, a kończy w  archikatedrze przemyskiej, gdzie 15 września 1867 r. rozpoczęło się jego kapłaństwo. Na trasie pielgrzymki ks. Kazimierz Szydło przybliżył pątnikom michalicki charyzmat wyrażony w hasłach: Któż jak Bóg! oraz Powściągliwość i praca jako aktualny i możliwy do realizacji nie tylko przez duchowych synów i córki bł. Bronisława.

Reklama

– W 2012 r., gdy obchodziliśmy 100. rocznicę śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza, powzięliśmy taką myśl, by dziękować Bogu nie tylko za jego świątobliwą śmierć, beatyfikację, ale również dziękować za jego dzieła, bo dziełem bł. ks. Bronisława Markiewicza są zgromadzenia: sióstr i księży michalitów, dlatego odtąd co roku w drugą sobotę września wyruszamy z Pruchnika i idziemy do katedry w Przemyślu – mówił organizator pielgrzymki ks. Mariusz Marciniec, michalita, proboszcz parafii w Tuligłowach.

W modlitwę na pielgrzymim szlaku włączone zostały intencje osobiste pielgrzymów oraz dziękczynienie za wszystkich ludzi młodych i za dzieci, które znalazły opiekę, wychowanie, wykształcenie i przygotowanie do życia dzięki posłudze braci i księży michalitów na przestrzeni minionych stu lat. Z powodu ograniczeń sanitarnych w pielgrzymce nie mogły uczestniczyć grupy z parafii i placówek michalickich z całej Polski, jak bywało to w poprzednich latach. Reprezentowała je młodzież z Oratorium prowadzonego przez siostry michalitki w Przemyślu, która zaznaczyła swoją obecność szczególnie poprzez piękny śpiew podczas Eucharystii w archikatedrze. W grupie kilkudziesięciu pielgrzymów nie zabrakło sióstr michalitek, zwłaszcza tych najmłodszych, które animowały śpiew i modlitwę, mieszkańców Pruchnika, Tuligłów i okolicznych miejscowości oraz władz samorządowych i strażaków z Pruchnika.

Już po raz 9. odbyła się dziękczynna michalicka piesza pielgrzymka z Pruchnika do Przemyśla.

Podziel się cytatem

Jedną z ważnych intencji pielgrzymowania była prośba do Pana żniwa o nowe powołania kapłańskie i zakonne, zwłaszcza do michalickich zgromadzeń, aby dzieło bł. ks. Markiewicza mogło się dalej rozwijać i nieść Chrystusa ubogim tego świata w Polsce i poza jej granicami. Za pracę w michalickim charyzmacie podziękował michalitom i michalitkom bp Stanisław Jamrozek, który przewodniczył Eucharystii. W  homilii Ksiądz Biskup zachęcił do kroczenia drogą prowadzącą do świętości, jak Maryja i jak bł. Bronisław. Powiedział, że prawdziwa świętość wyraża się w słuchaniu Boga i Kościoła, podkreślił potrzebę osobistego świadectwa życia, aby mogły się zrealizować słowa: Pójdziemy za wami, bo widzieliśmy, że z wami jest Bóg (por. Za 8, 23).

2020-09-23 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cyfrowy świat, cyfrowy człowiek i... dziennikarze

Niedziela Ogólnopolska 44/2012, str. 32-33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

KRZYSZTOF ŚWIERTOK

W sali Różańcowej na dziennikarskim spotkaniu

W sali Różańcowej na dziennikarskim spotkaniu

W związku z technologicznym rozwojem mediów na naszych oczach budowany jest nowy, cyfrowy świat i rozwija się cyfrowy człowiek. Oczywiście, staraniom o dobrą, szybką informację musi towarzyszyć troska o formację ludzi pracujących w mediach

Nie można już wyobrazić sobie świata bez gazety, radia, telewizji czy internetu. Środki społecznego przekazu, właściwie używane, stają się wielkim dobrodziejstwem człowieka i wyzwaniem dla dzieła ewangelizacji. Stąd wynika potrzeba troski o formację ludzi pracujących w mediach. I oto mamy ważną inicjatywę. Tuż po otwarciu przez papieża Benedykta XVI w Kościele katolickim Roku Wiary została też otwarta przez ludzi polskich środków społecznego przekazu nowa tradycja. 13 października br. bowiem po raz pierwszy na Jasnej Górze miała miejsce ogólnopolska pielgrzymka dziennikarzy. Jej uczestników w imieniu gospodarzy sanktuarium powitał o. Dariusz Cichor OSPPE, a towarzyszył im o. Zachariasz Jabłoński OSPPE. Mottem pielgrzymki były słowa z Ewangelii według św. Jana (8, 12): „Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności”.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - globalny święty

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Archiwum

Gdy media całego świata informowały w październiku 1984 r., że w Polsce agenci komunistycznej bezpieki zamordowali katolickiego kapłana, nikt nie przypuszczał, że jest to początek niezwykłego fenomenu - obok św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej ks. Jerzy Popiełuszko jest polskim świętym globalnym. Do jego grobu spontanicznie pielgrzymowało ponad 23 mln osób, w tym papieże, prezydenci i premierzy, politycy i ludzie kultury oraz zwyczajni ludzie ze wszystkich kontynentów. Relikwie męczennika czczone są w ponad tysiącu kościołach na całym świecie, w krajach tak odległych jak Uganda, Boliwia, Peru. W sobotę 19 października przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Siła słabego

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję